Je pravdepodobné, že budeš dnes pochválený niekým za to, čo spravíš alebo povieš. Ak nie dnes, tak zajtra alebo budúci týždeň. Ako na to zareaguješ? Ako na to obvykle reaguješ?
Tým, ako reagujeme na chválu druhých, ukazujeme, akú vysokú mienku o sebe máme. Nechcem poukazovať na každý jeden email alebo konverzáciu na sociálnych sieťach ale na trendy v našich emailoch a konverzáciách. Je našou štandardnou reakciou za naše dary a úspechy v práci či doma pripísať chválu a slávu Bohu? Alebo si tieto momenty sebecky vychutnávame ako sladkosť vo vlastných ústach?
Každý kompliment alebo chvála, ktorú prijímame, má v sebe ukrytý potenciál pre uctievanie. Keď v tichosti, hoci aj zdvorilo, akceptujeme pochvalu bez pomyslenia na Boha, nielenže sme nevyužili príležitosť, aby sme Mu preukázali vďaku, ale sme Ho zároveň okradli o chválu, ktorá Mu patrí.
Neži pre chválu
Vieš, ako zomrel apoštol Jakub, brat Jána?
Bol sťatý kráľom Herodesom pre pobavenie nahnevaných Židov (Sk 12:1-2). Herodes nenávidel apoštolov, ale hlavne, miloval seba. „Keď videl, že sa to Židom páči, rozkázal zlapať aj Petra“ (Sk 12:3). V ten deň ho zabiť nemohol kvôli židovskému sviatku nekvasených chlebov. Vraždu teda naplánoval po jeho skončení, no medzitým bol Peter zachránený anjelom. Keď sa Herodes dozvedel, že Peter ušiel, dal namiesto neho zabiť strážcov (Sk 12:19). Vražda. Pokus o vraždu a ďalšie vraždy.
Ži pre chválu
Čo to má všetko spoločné s prijímaním pochvaly? V ďalšom verši je Herodesov hnev obrátený na Týranov a Sydóncov, ktorí volali po milosrdenstve a pokoji. „Potom na určený deň sa obliekol Heródes do kráľovského rúcha, sadol na trón a prehovoril k nim. A ľud privolával: To je hlas Boží a nie hlas človeka!“ (Sk 12:21-22). Zabíjal kvôli chvále. Obliekal sa kvôli chvále. Predvádzal sa kvôli chvále a dostal za to náležitú odmenu. Lukáš píše: „A zaraz ranil ho anjel Pánov, pretože nevzdal Bohu slávu a žraný červami vypustil dušu.“ (Sk 12:23).
Boh ho neranil po tom, čo zabil Jakuba alebo dal uväzniť Petra ani po tom, čo dal stať nevinných strážcov. Boží konečný úder prišiel vtedy, keď sa radoval z vyvýšenia od ľudí, napodobňoval moc a Božiu autoritu a predvádzal svoju vlastnú múdrosť, silu a veľkosť.
Ži pre Krista
O dve kapitoly neskôr sa dostáva do podobného zaobchádzania aj Pavel. Keď uzdravil chromého v Ježišovom mene a „zástupy videli, čo Pavel urobil, pozdvihli svoj hlas a po lykaonsky povedali: Bohovia sa pripodobnili ľuďom a zostúpili k nám“ (Sk 14:11). Ako reaguje Pavol na ich chválu? „Čo to robíte, mužovia? Aj my sme ľudia vám podobní a zvestujeme vám evanjelium, aby ste sa od tých márností obrátili k živému Bohu, Stvoriteľovi neba a zeme, mora i všetkého, čo je v nich“ (Sk 14:15). Namiesto toho, aby si vychutnával chválu, zarmúti sa a obracia ich pozornosť na Boha (Sk 14:14-17).
Zakaždým, keď sú ľudia v úžase nad tým, čo si urobil, máš jedinečnú príležitosť ich poučiť o tom, že si to neurobil z vlastnej múdrosti alebo sily. Môžeš im spoločne s Pavlom povedať: „Z milosti Božej som, čo som, a Jeho milosť nebola pri mne daromná. Veď viac som sa napracoval ako oni všetci, no nie ja, ale milosť Božia, ktorá je so mnou“ (1 Kor 15:10).
Ako prijať chválu
Nemusíš ľudí napomenúť za to, že vo svojej pochvale nespomenuli Boha. Je Božím zámerom, aby sme sa radovali z darov druhých, uznali ich a potvrdili pri tom, že to nekončí pri nás. Príjmi to uznanie so zdvorilosťou a pokorou a hneď nato chváľ Boha. Nájdi vhodný spôsob ako povedať, že tvoja práca je produktom Jeho milosrdenstva. Nesnaž sa o to, aby sa tvoj obdivovateľ za ňu cítil previnilo. Potvrď jeho láskavosť, prejav svoju vďačnosť a pomôž mu pochopiť ako veľmi si za každý úspech zasluhuje chválu Boh.
Preložené z: http://www.desiringgod.org/articles/kill-pride-before-it-kills-you