Moderátor: Poslucháč nášho podcastu Ask Pastor John, menom Brian, sa pýta: Rozchody vo vzťahu bolia. Bolia, pretože sa cítime byť odmietnutí inými, ale bolia tiež preto, lebo odhaľujú naše osobné chyby. Keď hnev opadne, skúmame sa, aby sme odhalili, čo v nás zlyhalo pri napĺňaní očakávaní nášho bývalého dôverného priateľa alebo bývalého partnera alebo bývalej partnerky.
Tak akú nádej ponúka Boh kresťanom v bolesti z rozchodov?
Príklady rozchodov
John Piper: Dovoľte mi začať pár príkladmi bolestivých rozchodov:
- Ste trinásťročné dievča a dostanete lístoček od vašej najlepšej priateľky v škole: „Už sa s tebou viac nechcem kamarátiť.“
- Ste vo vzťahu a nadobúdate dojem, že to môže ísť do niečoho krásneho a trvácneho a vaša priateľka povie: „Nemyslím si, že by sme sa mali ďalej vídavať.“
- Ste zasnúbená a dva mesiace pred svadbou, keď je všetko v plnom prúde, váš snúbenec povie: „Nedokážem to urobiť. Nemôžem ísť ďalej. Nemyslím si, že to bude fungovať.“
- Znovu a znovu ste sa snažili byť súčasťou rôznych skupín v zbore alebo v práci a nikto sa k vám neozve. Nikto sa o vás nezaujíma. Všetky vaše pokusy o priateľstvo nevedú nikam. A ste sami väčšinu času. Nikto nezavolá. Nikto vás nepozve ísť niekam alebo podniknúť niečo.
Svojím spôsobom je každé z toho neuveriteľne bolestivou skúsenosťou odmietnutia.
Šesť zlých odpovedí na rozchod
Dovoľte mi zmieniť šesť možných odpovedí, ktoré neriešia podstatu. Sú to úniky. A tak dúfam a modlím sa, aby ich ľudia počuli a povedali si: „Je aj iná cesta vpred.“
- Môžeme zažívať myšlienky na samovraždu. Toľko sme investovali do tohto vzťahu, že bez neho život nie je hodný žitia. (John Piper sa zaoberá samovraždou podrobnejšie tu.)
- Môžeme vyjadriť svoju bolesť hnevom: „Aká hlupaňa! Kto ju vôbec potrebuje?“
- Môžeme sa utiahnuť do úplnej samoty, stane sa z nás sociálny pustovník a nikdy nebudeme riskovať takýto druh vzťahu.
- Môžeme sa snažiť vyliečiť svoju bolesť pitím alkoholu alebo prejedaním sa alebo úplným vrhnutím sa do práce a nebudeme venovať vôbec žiadnu pozornosť ľuďom.
- Môžeme odpovedať znenávidením seba, ktoré sa prejaví v anorektických extrémoch alebo v sebapoškodzovaní. Poznal som mladú ženu, ktorá si rezala brucho raz za pár mesiacov, aby sa dostala do nemocnice a aby ju tam zašili. Opýtal som sa jej: „ Čo mi môžeš zdieľať – hocičo, čo mi pomôže porozumieť tomu, čo to znamená?“ A ona povedala: „Užívam si pozornosť, ktorú dostávam na pohotovosti.“ Takže môžete ísť až do takých extrémov sebapoškodzovania alebo hladovky.
- Môžeme zdvojnásobiť svoje úsilie o pestovaný zovňajšok, takže si tým konečne zaslúžime niečí obdiv. A tak ona bude pracovať na svojej postave. Ona bude pracovať na svojich vlasoch. Ona bude pracovať na svojom šatníku. A on bude chodiť častejšie posilňovať a pôjde na nejaké kurzy. Chcem byť dobrý spoločník, opravím svoju vonkajšiu tvár, aby ma konečne niekto mal rád.
Všetky z týchto odpovedí nechávajú nedotknutý ten hlavný problém – veľký boľavý otáznik, ktorý spôsobil rozchod. Žiadna z týchto šiestich odpovedí nerieši moju základnú identitu alebo moje základné vzťahy alebo moju základnú radosť.
Moja identita
Tu Pán Ježiš, Pán vesmíru a Spasiteľ sveta, je absolútne nevyhnutný, aby vyriešil tieto veci. Robí pre nás štyri veci.
- Boh, ktorý nás stvoril
Boh nás stvoril pre to, aby sme dôverovali Jeho múdrosti, zvrchovanosti a dobrote a tak nemáme samých seba odsudzovať ako chybných a bezcenných. Ak to robíme, nedôverujeme Mu. On nás stvoril s našou základnou inteligenciou, našou základnou osobnosťou a naším základným telom.
A ak sa odsúdime k tomu, že nemôžeme byť spasení, že nemôžeme byť milovaní alebo že nemôžeme byť užitoční, klameme o Ňom. Nedôverujeme Mu. A tak po prvé, On nám dáva základnú dôležitosť na zemi, keďže On sa nemýli v tom, čo tvorí. To je číslo jedna. On nás stvoril.
- Boh, ktorý nás miluje
Boh nás prijíma a odpúšťa nám a miluje nás napriek všetkým tým účinkom alebo chybám, ktoré môžu odpudzovať ostatných. Ak dôverujeme Jeho zástupnému vykupiteľskému dielu, zadarmo nás ospravedlní. To je veľká vzácna doktrína ospravedlnenia jedine vierou. Nemusíme najprv dosiahnuť Jeho štandardy a potom byť prijatí Bohom. To môže byť podmienka u ostatných, ale nie u Boha. Sme prijatí kvôli Kristovi a Jeho dokonalostiam, nie našim dokonalostiam. A do toho klopeme jedine vierou. To je skalný základ našej existencie a identity. To je náš základný vzťah, to je dar, ktorý preváži vo vzácnosti všetky ostatné vzťahy.
- Boh, ktorý nás nasycuje
Boh nás nasycuje. Kristus nás nasycuje niečím nekonečne väčším než dobrým imidžom – totiž sebou samým.
Najväčším šťastím nie je stáť pred zrkadlom a mať rád to, čo v ňom vidíme.
Najväčším šťastím nie je stáť pred svetom alebo pred svojou partnerkou s tým, že sa jej páči, čo vidí.
Najväčším šťastím dokonca nie je ani stáť pred Bohom s tým, že sa Mu páči to, čo vidí. Priznávam, je to veľkolepé a páči sa mi to a aj to tak bude, ak to bude Boh chcieť, pretože to spočíva vo viere v Krista.
Najvyšším nasýtením našich duší je, že stojíme pred Bohom a sme nadšení krásou Božou mimo nás. On je všetkým v tomto momente a On je našou najväčšou radosťou. Najväčšie radosti sú také, v ktorých zabúdame sami na seba v prítomnosti neskonalej krásy.
- Boh, ktorý nás posilňuje.
Pretože naša základná identita bola stvorená Bohom, pretože náš základný vzťah prijímaný a milovaný Bohom skrze Krista na základe Krista, pretože naša základná nasýtenosť, pretože vidíme Boha ako najkrajšieho na základe tohto všetkého, máme teraz vnútornú silu pohnúť sa do sveta. Nepotrebujeme už túžiť po prijatí inými ľuďmi, ale milujeme, keď sa môžeme vyliať pre službu iným ľuďom. Všetky naše vzťahy potom nebudú zakorenené v túžbach, ale v službe, čo môže – ale aj nemusí – mať za následok to, že ľudia budú chcieť byť s nami. Ale toto nie je pointou. To je vedľajším produktom.
A tak nehovorím, že život je bez vzťahovej bolesti. Každá zo strát, ktorú som popísal, sa kresťanovi môže stať. Stanú sa mu. A budú bolieť. To, čo hovorím, však je, že v Kristovi máme všetko, čo potrebujeme pre užitočný a radostný život skrze takýto druh odmietnutia a bolesti.
Preložené z: https://www.desiringgod.org/interviews/biblical-hope-for-breakups