Božia vôľa dispozície
Tento aspekt Božej vôle odkazuje na to, čo Boha potešuje a čo Mu je príjemné. Vyjadruje niečo z postoja Boha voči svojmu stvoreniu. Môžeme povedať, že niektoré veci sú Mu milé, zatiaľ čo iné Ho zarmucujú. Môže dovoliť, aby sa odporné veci udiali, ale nie je nimi potešený.
Aby sme znázornili, ako sa tieto rôzne aspekty Božej vôle prejavujú v biblickej interpretácii, dovoľte, aby som s vami preskúmal verš, ktorý hovorí, že Pán „nechce, aby niekto zahynul“ (2. Petra 3:9). Ktorá z významov vôle, ktoré sme spomenuli v predchádzajúcich článkoch o Božej vôli, sedí na tento text? Ako sa význam tohto textu mení, keď pri jeho výklade uplatníme rôzne odtiene Božej vôle?
Skúsme najskôr zvrchovanú skrytú nemennú vôľu nariadenia. Tento verš by potom znamenal nasledovné: „Boh zvrchovaným nariaďujúcim spôsobom nechce, aby niekto zahynul.“ Dôsledkom by bolo, že nikto ani nezahynie. Takto by sme dokázali univerzalizmus, ktorý tvrdí, že peklo je prázdne a všetci bez výnimky nakoniec skončia v nebi.
Druhá možnosť je, že Boh nechce, aby niekto zahynul prikazujúcim spôsobom. To by znamenalo, že Boh nedovoľuje ľuďom zahynúť v zmysle, že im na to nedáva morálne povolenie. Toto zrejme nesedí na kontext nášho verša.
Tretia možnosť dáva zmysel. Boh nechce, aby ľudia zahynuli, takým spôsobom, že vo svojom vnútri nie je naklonený ani potešený tým, že ľudia hynú. Písmo učí, že Boh nemá záľubu v smrti bezbožných. Môže nariadiť to, čo sa Mu nepáči, t.j. priniesť spravodlivosť zločincom. Je rád, keď je spravodlivosť vykonaná, ale v treste nemá potešenie.
Ľudskú analógiu môžeme nájsť v našich súdnych sieňach. Sudca môže v záujme spravodlivosti potrestať zločinca väzením, hoci vnútri je mu vinníka ľúto. Jeho vnútorné rozpoloženie môže byť naklonené v jeho prospech, ale aj proti zločinu, ktorý spáchal. Boh však nie je ľudský sudca a nie je obmedzený systémom trestného práva. Boh je zvrchovaný. Robí čokoľvek, čo sa Mu zapáči. Ak nie je potešený tým, že by niekto zahynul, prečo neuplatní svoju vôľu nariadenia a nezabráni tomu? Ako môže existovať medzera medzi Božou nariaďujúcou a dispozičnou vôľou?
Hriech je skutočný a zneucťuje Božiu svätosť a spravodlivosť. Boh nechce, aby bol hriech nepotrestaný. Želá si, aby sa preukázala Jeho svätosť. Je nebezpečné hovoriť o konflikte záujmov alebo zrážke túžob v samotnom Bohu, napriek tomu to istým spôsobom musíme urobiť. On si želá poslušnosť svojich stvorení. Túži po ich blahu. Nakoniec existuje symetrický vzťah medzi poslušnosťou a blahom. Poslušné deti nezahynú. Tí, ktorí poslúchajú Božiu zjavenú prikazujúcu vôľu budú zažívať dobrodenia Jeho dispozičnej vôle. Keď je však Božia prikazujúca vôľa narušená, Boh vyžaduje trest, hoci sa jeho vykonaniu obzvlášť neteší.
Ako to všetko zodpovedá našu otázku? Ako do toho zapadá vôľa nariadenia? Nemohol Boh nariadiť, aby nikto nebol schopný zhrešiť, a tak by zabezpečil večnú harmóniu medzi všetkými aspektami Jeho vôle?
Častokrát je odpoveď na túto otázku povrchná. Robia sa odvolania na slobodnú vôľu človeka, ako keby magická slobodná vôľa mohla vysvetliť túto dilemu. Hovorí sa, že Boh by musel stvoriť človeka bez slobodnej vôle, aby vznikol vesmír bez hriechu. Ľudia bez možnosti hrešiť by tak boli len bezduchými bábkami.
Ak je toto riešenie tohto sporu, čo to potom hovorí o stave našej existencie v nebi? Je nám zasľúbené, že keď budeme oslávení, hriech už viac nebude prítomný. Stále budeme mať na výber, ale naše vnútra budú tak naklonené smerom k spravodlivosti, že si nikdy nevyberieme zlo. Ak to takto funguje v nebesiach, prečo to takto nefungovalo aj pred pádom?
Biblia nám na túto tŕnistú otázku nedáva odpoveď. Je nám povedané, že Boh stvoril ľudí so schopnosťou hrešiť. Z Písma taktiež vieme, že v Bohu niet premeny ani tieňa zmeny a každé Jeho dielo je zaodeté spravodlivosťou. On stvoril človeka predivným spôsobom, avšak musíme predpokladať, že Jeho plán bol dobrý. Rozpor, ktorý vzniká medzi zjavenými prikázaniami, Jeho túžbou, aby sme Ho poslúchali, a naším zlyhaním tak urobiť však neruší Jeho zvrchovanosť.
Preložené z: https://www.ligonier.org/blog/the-meaning-of-gods-will-pt-4/
Jednotlivé články celej série:
1. Význam Božej vôle: Prečo Adam padol?: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/vyznam-bozej-vole-preco-adam-padol/
2. Význam Božej vôle: Chce Boh, aby sme hrešili?: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/vyznam-bozej-vole-chce-boh-aby-sme-hresili/
3. Význam Božej vôle: Biblická spravodlivosť: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/vyznam-bozej-vole-biblicka-spravodlivost/
4. Význam Božej vôle: Boh nechce, aby niekto zahynul: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/vyznam-bozej-vole-boh-nechce-aby-niekto-zahynul/
5. Význam Božej vôle: Poznanie Božej vôle pre naše životy: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/vyznam-bozej-vole-poznanie-bozej-vole-pre-nase-zivoty/