- Čítaj si Bibliu kvôli myšlienkam autora, nie vlastným
Keď si čítame, chceme vedieť, na čo nám autor vo svojom texte upriamuje pozornosť. Mal nejaký zámer, keď to písal. Nikdy sa na tom nič nezmenilo. Je to skutočná historická udalosť.
Nečítame si kvôli našim vlastným skúsenostiam. Čítame si kvôli objaveniu objektívnej reality. Neuspokojujem sa s tým, čo mi prichádza na um počas čítania. Význam vety, slova alebo písmena je to, čo jeho autor chcel, aby sme pochopili. Význam je teda prvým cieľom každého správneho čítania.
- Pýtaj sa otázky na odomknutie pokladov Biblie
Keď si čítame, nie sme obvykle príliš zamyslení, dokiaľ nečelíme problému, ktorý je potrebné vyriešiť, tajomstvu, ktoré je potrebné odhaliť, skladačke, ktorú je potrebné zložiť. Až keď sme postavení pred výzvu, prepneme z pasívneho čítania do aktívneho.
Kladenie si otázok je cesta vytvárania problému alebo záhady, ktorú je potrebné vyriešiť. Týmto spôsobom môžeme prebudiť a posilniť naše rozmýšľanie. Povzbudí nás to k tomu, aby sme šli hlbšie za skutočným významom textu.
- Pýtaj sa na slová
Pýtaj sa na definície. Čo to slovo znamená v tomto konkrétnom prípade? A pamätaj, pýtame sa na zámer autora, prečo použil práve toto slovo, nepýtame sa na svoj názor. To je predpokladom toho, že slová budú mať rôzny význam v rôznych vetách.
- Pýtaj sa na frázy
Fráza je slovné spojenie bez slovesa, ktoré popisuje nejakú činnosť, osobu alebo vec. Napríklad: „Duchom mŕtvite skutky tela.“ Slovo “Duchom“ popisuje činnosť. Opisuje nám to, ako máme zabíjať hriech v našich životoch. Pozri sa bližšie na podobné frázy a pýtaj sa, čo presne objasňujú.
- Pýtaj sa na vzťahy medzi výrokmi
Výrok je skupina slov s podmetom a prísudkom. Ako výroky navzájom súvisia je jednou z najdôležitejších otázok. Častokrát budú prepojené slovom, v ktorom je ukrytá odpoveď (napr. ale, ak, a, teda, aby, pretože). Občas sú aj hlavné teologické rozdiely postavené práve na týchto prepojeniach.
- Pýtaj sa na kontext
Nemôžeš zistiť, čo presne znamená nejaký výrok, kým nepoznáš význam slov a naopak. Nemôžeš zistiť význam slov, kým nepoznáš význam výroku. Je to kruh, ale nie začarovaný. Slová majú len obmedzený okruh významov. Zlý odhad slovného významu zvykne byť napravený pred dočítaním vety. Teda aj keď môžu mať slová niekoľko významov, obsah a vzťahy medzi výrokmi nám zvyčajne objasnia konkrétny význam, ktorý zamýšľal autor textu použiť.
- Pýtaj sa na prepojenia na ostatné časti Biblie
Musíme sa pýtať, ako súvisí význam čítanej pasáže dohromady s inými pasážami. Existujú niekde v Biblii texty, ktoré tento výrok potvrdzujú? Existujú pasáže, ktoré mu odporujú? Keď cítim pnutie medzi dvoma veršami alebo pasážami, nikdy nepredpokladám, že Biblia je nejednotná alebo odporujúca si. Predpokladám, že nevidím všetko, čo potrebujem vidieť. Ak zatiaľ nevidím spôsob, ako mám takúto zjavnú nejednotnosť vysvetliť, pýtanie sa ďalších otázok mi môže pomôcť.
- Pýtaj sa na aplikáciu
Cieľom biblických autorov nebolo iba to, aby sme niečo vedeli, ale aby sme aj konali. Preto je potrebné, aby sme si precvičovali zvyk kladenia otázok týkajúcich sa aplikácie: pre nás, pre naše zbory a naše vzťahy, pre svet. Existuje milión spôsobov, ako môže byť nejaký text aplikovaný. Našou úlohou nie je poznať každý z nich, ale rásť v aplikovaní Biblie v našich životoch.
- Pýtaj sa na túžby
Cieľom čítania si Biblie nie je len reakcia mysle ale aj nášho srdca. Celá škála ľudských emócií môže byť odozvou na význam Biblie. Boh nám dal Bibliu nielen kvôli tomu, aby informoval naše mysle, ale aby premenil naše srdcia – naše túžby. Božie slovo je vážené nielen jeho správnym pochopením ale aj správnym prežívaním.
- Pri každej strane sa modli a pros Boha o pomoc
Ó Pane, nakloň naše srdcia k Tvojmu slovu. Daruj nám pre to túžbu. Otvor naše oči, aby sme v ňom uvideli zázrak. Podrob si naše vôle a daj nám poslušného ducha. Zjav sa nám a ukáž nám Tvoje cesty pre naše životy.
Preložené z: http://www.desiringgod.org/articles/how-to-read-the-bible-for-yourself