Často počujem o výhodách ticha v našom dnešnom svete plnom zvukov. Mnoho ľudí, či už sekulárnych alebo nábožných, odporúča odpočinúť si od televízie, hudby, videí, správ a sociálnych médií a len tak si posedieť osamote.
Je to určite správne a dobré ale zároveň aj mätúce, pokiaľ ide o dôvody. Aký je zmysel ticha?
3 typy ticha
Mnoho ľudí si spája ticho s nepočutím ničoho a nemyslením na nič. Ale my nemôžme len tak myslieť na nič. Aj keď práve nič nevravíme, ani nič nepočúvame, budeme na niečo predsa len myslieť. Takto fungujeme. Kedže nedokážeme vypnúť naše mysle, môžeme si vybrať jednu z troch ciest. Tri hlavné zvuky môžu vyplniť náš čas ticha v závislosti od nášho výberu.
Za prvé, môžeme počuť naše vlastné myšlienky. Keď sa zavrieme v izbe a stíšime sa, budeme s najväčšou pravdepodobnosťou “počuť“ všetko, čo je v našich mysliach. A toto môže byť ten dôvod, prečo to väčšina ľudí vôbec nepovažuje za nápomocné. Keď si mnoho z nás nájde čas na ticho, často to končí trávením času v našom vlastnom chaotickom svete myšlienok.
Slovo Om reprezentuje druhú cestu. Om je termín, ktorý budhisti a hinduisti vyslovujú pri meditácii. Čo to slovo znamená? Vlastne nič. A to je tá pointa. Ľudia v týchto náboženstvách opakujú „Omm…“ znovu a znovu pri ich meditáciách a stíšeniach, pretože sa zámerne snažia naplniť svoje mysle ničím. Ale ani toto “ticho“ nie je pre nás prospešné, kedže nás Boh stvoril na svoj obraz, aby sme mysleli a cítili.
Počúvaj slovo
Znie to ironicky, že ticho je prevažne o Božom slove. Uvažuj chvíľu nad nasledovným úryvkom od nemeckého teológa Dietricha Bonhoeffera: „Existuje zavádzajúca predstava, ktorá reprezentuje ticho ako obradný úkon, mystickú túžbu povzniesť sa nad slovo. Ide o minutie sa podstaty vzťahu ticha a slova. Ticho je prosté upokojenie jednotlivca pod Božím slovom. Sme potichu ešte pred začutím Božieho slova, pretože naše myšlienky sú nasmerované k slovu, ako keď dieťa vojde do izby svojho otca. Sme ticho aj po začutí Božieho slova, pretože slovo k nám stále hovorí a prebýva v nás. Zachovávame si ticho výhradne kvôli Božiemu slovu, nie aby sme tým ukázali nevšímavosť, ale skôr z úcty a jeho obdržaniu.“ [z knihy „Život v spoločenstve“]
Najlepšie ticho nie je ticho samo o sebe. Ticho slúži slovu. Presnejšie, ticho slúži schopnosti našich sŕdc prijať slovo a napokon radovať sa z Boha, ktorý to slovo hovorí.
Pokojná a tichá duša
Modlitby v knihe Žalmov potvrdzujú túto úlohu ticha. V 62. Žalme hovorí Dávid takto: „Len v Bohu utíši sa moja duša, lebo od Neho pochádza moja nádej.“ (Žalm 62:5). Dávidovo ticho nebolo bezvýznamnou ničotou. Vyhľadáva čas stíšenia, pretože dôveruje Bohu. Dávid zároveň spája svoju nádej v Boha s Božím slovom. Na konci Žalmu píše: „Raz prehovoril Boh, dve veci som vyrozumel: U Boha je moc a u Teba i milosť, Pane! Lebo Ty odplatíš každému podľa jeho skutkov.“ (Žalm 62:11-12). Jeho nádej v Boha, ktorý prehovoril, ho privádza do ticha. Dávid čaká na Boha, pretože tu je slovo, ktoré chce počuť. Čaká v tichosti, pretože túži počuť Rečníka. Jeho ticho sa sústreďuje na slovo.
Téma ticha a nádeje v Bohu sa vyskytuje v celej knihe Žalmov. V 131. žalme Dávid píše: „Veru, upokojil som si dušu, utíšil ju. … Izrael, čakaj na Hospodina odteraz až naveky.“ (Žalm 131:2-3). V 130. žalme sa žalmista zaoberá čakaním na slovo Pána: „Očakávam na Hospodina, moja duša očakáva, a čakám v nádeji na jeho slovo.“ (Žalm 130:5). Žalmistovi dáva ticho a čakanie nádej, pretože sú zamerané na Boha a Jeho slovo.
Boh nie je potichu
Tento typ slovne zameraného ticha by nás dnes nesmierne obohatil. Najväčším prínosom trávenia času v tichu nie je počutie našich vlastných myšlienok ani snaha o nemyslenie na nič, ale dovolenie tichu, aby nás pripravilo na Božie slovo tým, že nás oddelí od všetkých zvukov a pomôže nám sústrediť sa na Boha. Ak Ho potom začujeme, to ticho v nás vytvorí priestor, aby sme nad ním premýšľali a v Jeho slovo dúfali.
Cieľavedomé ticho je šancou sa úmyselne oddeliť od nášho sveta plného zvukov (telefónov, hudby, TV), aby sme jasnejšie počuli svojho Boha a zaradovali sa z Neho cez to, čo počúvame.
Ako hovorí známy výrok Francisa Schaeffera: „Je tu Boh a nie je potichu.“ V našich preplnených kalendároch si nemôžme spraviť dostatočné množstvo pripomienok pre túto pravdu: Náš Boh existuje a hovorí cez svoje slovo. Takže si vyhraďme čas pre ticho v našich hlučných dňoch, aby sme naozaj začuli Toho, ktorý prehovoril.
Ryan Hawkins
Preložené z: https://www.desiringgod.org/articles/the-silence-we-desperately-need-today