Úzkosť, strach, obavy a stres sú slová, ktoré sú nám v dnešnej dobe veľmi známe a pre mnohých sú aj osobnou skúsenosťou. Stále viac a viac je počuť o extrémnej forme úzkosti, často nazývanej aj „panický strach“.
To, čo bolo kedysi zriedkavým a extrémnym príkladom úzkosti, sa v dnešnej spoločnosti stalo hrozivo bežným javom. Panický strach je častokrát spojený s úplne neopodstatneným strachom, ktorý však môže byť tak silný, že človeku zovrie srdce, zrýchli sa mu tep, môže to viesť až ku zimnici alebo nadmernému poteniu, a takto skľúčená osoba je úplne neschopná sa s týmto momentom vyrovnať.
Úzkosť je vo svojej podstate neprimeranou reakciou na určité okolnosti. Je to niečo úplne odlišné ako starosti v živote, ktoré napríklad vedú človeka riešiť problémy zodpovedným spôsobom. Stres a tlak nie sú našimi nepriateľmi. V skutočnosti sú častokrát dobrými vecami, ktoré nás môžu posilniť v plnení výziev, ktoré pred nás stavia Boh.
Dobrým príkladom takejto pozitívnej úzkosti je Apoštol Pavel, ktorý napísal, že okrem trvalého vonkajšieho tlaku, ktorému čelil, ako prenasledovanie, ťažkosti a väznenie, tiež prežíval vnútorný tlak a znepokojenie „o všetky cirkevné zbory“ (2. Korintským 11:28). Okrem tohto všetkého mal vo svojom srdci ešte aj miesto pre úzkosti druhých, keď napísal: „Kto trpí slabosťou, že by som aj ja netrpel slabosťou? Kto je vystavený pohoršeniu, aby to mňa nepálilo?“ (2. Korintským 11:29)
A toto je presne ten typ reakcie na vonkajší tlak, aký Pavel hľadal v tých, ktorí by chceli s ním slúžiť. Všimnite si, čo napísal o Timoteovi v liste Filipskému zboru: „Veď nemám nikoho iného, kto by tak zamýšľal a tak úprimne sa staral o vás, lebo všetci ostatní hľadajú len svoje, a nie to, čo je Ježišovo Kristovo.“ (Filipským 2:20-21)
Nesprávny spôsob, ako sa vyrovnať so stresmi v živote, je mať z nich prílišné obavy. Sám Pán Ježiš nám trikrát povedal: „Nebuďte ustarostení…“ (Matúš 6:25.31.34). Pavel neskôr toto Ježišovo vyhlásenie ešte umocnil: „O nič nebuďte ustarostení…“ (Filipským 4:6). Zbytočná ustarostenosť je tým pádom hriechom, pretože porušuje jasné prikázania Písma.
Keď necháme, aby naše každodenné starosti prerástli do ustarostenosti, vtedy začíname hrešiť, pretože naša myseľ sa začína príliš sústrediť na zmenu budúcnosti, než aby sa sústredila na čo najlepšie zvládnutie súčasných okolností.
Takéto myšlienky sú kontraproduktívne. Vždy to skončí tým, že nás začnú ovládať, hoci by to malo byť práve naopak, a spôsobujú, že začneme zanedbávať svoje ostatné povinnosti a vzťahy. A to v nás začne vyvolávať legitímne pocity viny. Pokiaľ sa s týmito pocitmi nevysporiadame správným spôsobom tým, že sa vrátime k svojim povinnostiam v živote, tak namiesto toho, aby sme našli odpovede, stratíme nádej. Neriešená úzkosť môže oslabiť našu myseľ aj telo a môže viesť až k panickým záchvatom.
Obzvlášť ma znepokojujú riešenia, ktoré ponúkajú niektorí kresťania v otázke úzkosti. Dosť o tom vypovedá aj prehľad názvov jednotlivých knižných titulov vydaných evanjelikálnymi vydavateľmi. Väčšina z nich je zameraná len na formálne nadnesené alebo psychologické aspekty tohto problému. Obsahujú množstvo príbehov, ktoré sa len veľmi málo odkazujú na Písmo. A keď sa aj v týchto knihách spomenie niečo z Písma, tak je to náhodné alebo vytrhnuté z kontextu. Takýto zavádzajúci spôsob používania Písma premieňa bohatú biblickú pravdu len na akési plytké zaklínadlo typu: „Ak urobíš toto alebo tamto, tak potom to Boh musí vykonať.“
Aby sme sa vyrovnali s úzkosťou biblickým spôsobom, musíme najprv poznať primárne pasáže Písma, ktoré hovoria o tejto problematike. Potom však musíme tieto jednotlivé pasáže skúmať v ich kontexte – nielen ich bezmyšlienkovite citovať a recitovať alebo ich používať len ako podporu pre nejaké príbehy alebo ako nejakú techniku zmeny správania.
Potrebujeme sa zbaviť moderných mylných predstáv a nastaviť svoje myslenie ohľadom úzkosti na Božie myslenie a na to, čo o tejto veci hovorí vo svojom Slove. Len vtedy budeme schopní aplikovať Jeho vzácne slová vo svojich srdciach. Nebudeme len vedieť, že sa nemusíme báť, ale budeme mať aj istotu v tom, že s tým môžeme niečo robiť.
A môžeme byť v tomto prístupe veľmi rázni. Túto sériu článkov som nazval „Útok proti úzkosti“, pretože chcem, aby ste vedeli, že na tohto nekompromisného nepriateľa sa dá útočiť a dá sa voči nemu aj vyhrať. Aj keď už roky bojujete s úzkosťou, chcem vás povzbudiť v tom, že sa nesmiete vzdať, ale že sa musíte vrátiť do boja.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B121101
Jednotlivé články celej série:
1. Premožený úzkosťou?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/premozeny-uzkostou/
2. Unavený z ustarostenosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/unaveny-z-ustarostenosti/
3. Čo hovorí Pán Ježiš o ustarostenosti?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/co-hovori-pan-jezis-o-ustarostenosti/
4. Pozorovaním vtákov prekonáš svoje obavy: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/pozorovanim-vtakov-prekonas-svoje-obavy/
5. Čo nás o úzkosti učia kvety?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/co-nas-o-uzkosti-ucia-kvety/
6. Nezlučiteľnosť viery a úzkosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/nezlucitelnost-viery-a-uzkosti/
7. Nezmyselnosť obáv vo svetle našej budúcnosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/nezmyselnost-obav-vo-svetle-nasej-buducnosti/
8. Zameranie pohľadu tým správnym smerom: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/zameranie-pohladu-tym-spravnym-smerom/
9. Pokora vs. úzkosť: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/pokora-vs-uzkost/
10. Zlož svoje starosti na Pána: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/zloz-svoje-starosti-na-pana/
11. Jediný pravý pokoj: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/jediny-pravy-pokoj/
12. Jediný zdroj pokoja: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/jediny-zdroj-pokoja/
13. Neotrasiteľný pokoj: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/neotrasitelny-pokoj/