Verná služba je prirodzeným výsledkom osobnej zbožnosti. Oswald Sanders napísal vo svojej knihe “Spiritual Leadership” (Duchovné vodcovstvo): „Duchovné ciele môžu dosiahnuť len duchovní ľudia, ktorí používajú duchovné metódy.“ (Oswald Sanders, Spiritual Leadership, str. 40). Kľúčovou vecou v službe je zbožnosť. Nie je to o tom, aký si múdry alebo ako dobre vieš komunikovať; je to o tom, či poznáš Božie slovo a či vedieš zbožný život. Služba je už len výsledkom týchto dvoch faktorov.
Prvý list Timoteovi 4:7 hovorí: „Cvič sa v pobožnosti.“ Slovo cvičiť je odvodené z gréckeho slova „gymnazō“, ktoré sa používalo na opis športovcov, ktorí sa pripravovali na rôzne športové disciplíny. Toto slovo opisuje tvrdý a obetavý tréning. V gréckej kultúre bola telocvičňa umiestnená v centre mesta, kde sa zhromažďovali prevažne mladí ľudia vo veku 16-18 rokov. A pretože zdatní športovci boli veľmi žiadaní, telocvičňa bola v každom jednom meste. Povýšenie kultu tela viedlo ľudí stále k tvrdším tréningom, keďže stúpala aj konkurencia, presne ako je tomu aj dnes.
Pavel preto použil tento kultúrny obraz, keď povzbudzoval Timotea, aby sa cvičil v pobožnosti. V podstate povedal Timoteovi: „Ak začneš trénovať, zameraj sa na tréning svojej vnútornej podstaty, aby si rástol v zbožnosti.“ Slovo preložené ako „zbožnosť“ je „eusebeia“, čo doslovne znamená úcta, pobožnosť alebo pravá duchovná cnosť. „Neustále sa trénuj pre zbožnosť“ by bol spôsob, ako by sme mohli doslovne preložiť Pavlove slová napomenutia Timoteovi.
Pavel veľmi dobre chápal dôležitosť disciplíny v službe: „Ukázňujem si telo a podrobujem ho službe, aby som sám nebol nehodný, keď iným kážem“ (1. Korintským 9:27). Ďalej povedal Timoteovi: „Spolu so mnou znášaj protivenstvá ako dobrý bojovník Ježiša Krista. Nikto z vojakov sa nepletie do zamestnaní každodenného života, aby sa páčil svojmu vojvodcovi. Ak aj niekto preteká, nebude ovenčený, ak nepreteká podľa pravidla“ (2. Timoteovi 2:3-5).
Vojak znáša ťažkosti, robí každodenné obete a oddeľuje sa od sveta, aby potešil toho, kto ho naverboval. Podobne aj športovec, ktorý tvrdo trénuje a dodržiava pravidlá. Rovnako musí aj Boží služobník prinášať obete a odopierať si rôzne svetské pôžitky, aby sa mohol priblížiť Božím štandardom.
Fyzické cvičenie prináša malý osoh (1. Timoteovi 4:8). Po prvé, prináša to osoh len pre telo. Po druhé, je to prospešné len na krátky čas. Môžete stráviť roky tým, aby ste sa dostali do formy, ale stačí veľmi krátky čas a začnete strácať to, na čom ste tak tvrdo pracovali.
Pre porovnanie: „Pobožnosť je na všetko užitočná, lebo má zasľúbenie pre terajší aj budúci život“ (1. Timoteovi 4:8). Zbožnosť je prínosom nie len pre telo ale rovnako aj pre dušu. Ak sa chystáte dať si novoročné predsavzatie, tak si nedávajte ako predsavzatie to, že pôjdete do telocvične trikrát za týždeň bez toho, aby ste si dali ako predsavzatie to, že budete tráviť každý jeden deň v Božom slove a budete rásť v zbožnosti. Časným prínosom duchovnej disciplíny je naplnený Bohom požehnaný a plodný život. Zároveň, keď sa pravidelne trénujete v zbožnosti, tak požehnania z toho plynúce sa prenesú aj do večnosti.
Keď sa staráme o svoje telá viac ako o svoje duše, je to znakom duchovnej nezrelosti. Takéto konanie prezrádza slabé vnímanie duchovných a večných skutočností. Malo by byť prirodzené, že kresťania v zboroch sú pod neustálym duchovným tréningom, aby mohli byť stále viac podriadení Božej vôli. Našou primárnou úlohou nemá byť budovanie a uctievanie našich tiel.
Zbožnosť má byť hlavným cieľom každého jedného služobníka. K tomu je za potreby, aby využíval všetky prostriedky milosti: modlitbu, štúdium Biblie, vyznávanie hriechov, aktívnu službu, vykázateľnosť a niekedy aj pôst.
Pavel hovorí, že zbožnosť je stredobodom pravdy (1. Timoteovi 6:3). Je nám daná skrze Krista (2. Petra 1:3), no napriek tomu sa o ňu musíme usilovať (1. Timoteovi 6:11). Prinesie to do našich životov prenasledovanie (2. Timoteovi 3:12), avšak máme z nej požehnanie vo večnosti (1. Timoteovi 4:8). Toto sú základné skutočnosti, ktoré by mali byť motiváciou pre každého služobníka, aby sa cvičil v pobožnosti.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B190311
Jednotlivé články celej série:
1. Znamenitý služobník Ježiša Krista: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/znamenity-sluzobnik-jezisa-krista/
2. Verný služobník napomína: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-napomina/
3. Verný služobník študuje: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-studuje/
4. Verný služobník sa vyhýba nebiblickému mysleniu: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-sa-vyhyba-nebiblickemu-mysleniu/
5. Verný služobník je disciplinovaný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-disciplinovany/
6. Verný služobník je usilovný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-usilovny/
7. Verný služobník vyučuje s autoritou: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-vyucuje-s-autoritou/
8. Verný služobník ide príkladom: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ide-prikladom/
9. Verný služobník je horlivý: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-horlivy/
10. Verný služobník má jasný cieľ: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ma-jasny-ciel/
11. Verný služobník zápasí o posvätenie: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-zapasi-o-posvatenie/
Link PDF dokumentu so všetkými článkami série: http://d.websupport.sk/pravdavlaske.sk/wp-content/uploads/2019/05/Vyucovacia_seria_Verny_sluzobnik_Jezisa_Krista_John_MacArthur.pdf