Dnešná kultúra je nesmierne zaťažená na diéty. Sme neustále dookola bombardovaní rôznymi možnosťami, čo by sme mali alebo nemali jesť. Koniec koncov, ako nám to stále pripomínajú, v stávke je naše fyzické zdravie.
Napriek tomu, keď sa jedná o naše duchovné zdravie, tak môžeme vidieť, že mnohým kresťanom je dosť jedno, aká kvalitná je ich duchovná strava a duchovná diéta. Toto je dôvod, prečo apoštol Pavel tak dôrazne poukazoval na nesmiernu dôležitosť sýtiť sa Božím slovom, obzvlášť keď sa jedná o ľudí vo vedení zboru.
V Pavlovom zozname kritérií pre znamenitého verného služobníka napomína svojho zverenca Timotea, aby usilovne študoval Písmo. 1. list Timotejovi 4:6 hovorí, aby sme boli vychovávaní „slovami viery a dobrého učenia…“ Pavel dobre vedel, že Timotej je dostatočne zbehlý v pravde: „…od detstva poznáš sväté Písma, ktoré ťa môžu urobiť múdrym na spasenie vierou v Krista Ježiša.“ (2. Timoteovi 3:15). Napriek tomu ho však Pavel napomína, aby zotrval v Písme a zostal verný pravde.
Byť „vychovávaný“ poukazuje na neustály proces sýtenia sa Božím slovom. Zbožný pastor musí byť neustále hladný po pravde, podobne ako malé dieťa, keď je hladné a žiada si mlieko (1. Petra 2:2). Timoteov neustály prísun duchovnej stravy bol nesmierne dôležitý, keď sa mal raz „postaviť pred Boha ako osvedčený, ako pracovník, ktorý sa nepotrebuje hanbiť a správne podáva slovo pravdy.“ (2. Timoteovi 2:15). Hneď nato ho Pavel dôrazne upozorňuje: „Prázdnym svetským rečiam sa vyhýbaj, lebo sa budú naďalej vzmáhať v bezbožnosti, a ich reč bude rozožierať ako rakovina. Z nich sú Hymeneos a Filetos, ktorí zblúdili od pravdy hovoriac, že vzkriesenie už bolo, a tak nivočia vieru niektorých.“ (2. Timoteovi 2:16-18)
Každý Boží služobník je povinný dbať na toto Pavlovo varovanie. Napriek tomuto jasnému príkazu je mnoho takých, ktorí verejne ukazujú svoju biblickú negramotnosť zakaždým, keď vystúpia za kazateľnicu. Pre iných sú dôležitejšie ich vlastné názory a interpretácie Písma, než aby jasne a priamo vykladali to, čo Boh skutočne zjavil v Písme. Výsledkom takéhoto prístupu je plytké a slabé spoločenstvo, ktoré produkuje netrénovaných a nekvalifikovaných lídrov, ktorí exponenciálne prekonávajú nevedomosť svojich vlastných učiteľov. V dnešnej dobe je cirkev preplnená „vodcami,“ ktorí majú zručnosti s prácou s ľuďmi, ale nemajú vôbec zápal pre biblické vzdelanie.
Dnes mnohí kladú dôraz na to, že kazateľ musí byť zbehlý v súčasnej populárnej kultúre, musí poznať filmy a aspoň čiastočne dianie v šoubiznise, musí ovládať najnovšie internetové vtípky, musí ovládať psychológiu a sociológiu, musí poznať svetové trendy, sociálne hnutia alebo vodcovské stratégie, musí byť politicky aktívny. Práve preto je potrebné zdôrazniť, že toto nie je úlohou pastora alebo staršieho zboru. Práve naopak, všetko toto môže byť len prekážkou v jeho službe. Zbožný pastor musí byť v prvom rade odborníkom na Božie slovo, ktoré má verne podávať ľuďom, ktorí mu boli zverení.
Spolu s dôsledným štúdiom Božieho slova prichádza aj schopnosť vyhnúť sa veciam, ktoré často odvádzajú našu pozornosť preč od štúdia Božieho slova. Boží ľud musí byť sýtený pretekajúcim Božím slovom, ktoré preteká z pastorovho hlbokého a dôsledného štúdia Písma a nie nejakými zvyškami, ktoré dal dokopy na poslednú chvíľu. Takáto slabosť za kazateľnicou sa potom prenáša aj do celého spoločenstva. Dobré komunikačné schopnosti dokážu neraz zabaviť a ohúriť duchovne nezrelých poslucháčov, ale sú nanič, pokiaľ kazateľ nekáže Božie slovo.
O tom, čo znamená naplniť povolanie pastora, Richard Baxter napísal:
„Pastoračná služba musí byť vykonávaná dôsledne a svedomito, pretože má nevýslovný vplyv na nás samotných ako aj na ostatných okolo nás. Našou snahou je zachrániť svet pred Božou kliatbou, zvestovať Kristovo dielo na kríži, zachrániť samých seba aj ostatných pred zatratením, premôcť diabla, zničiť jeho kráľovstvo a pomôcť sebe aj ostatným dosiahnuť kráľovstvo slávy. A vari má byť toto dielo vykonané s ľahkovážnosťou a lenivosťou? Ó, nie! Toto dielo musíme konať so všetkou silou! Musíme úpenlivo študovať, pretože studňa je hlboká a naše mysle sú plytké.“ (Richard Baxter, dielo The Reformed Pastor, v preklade Reformovaný pastor, strana 112)
Boží muž sa musí sústrediť na jedinú knihu a musí usilovne pracovať na tom, aby jej rozumel. Ľahostajnosť nie je prípustná. Schopnosť pastiera verne sýtiť svoje stádo spočíva na tom, ako dobre sýti sám seba.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B190304
Jednotlivé články celej série:
1. Znamenitý služobník Ježiša Krista: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/znamenity-sluzobnik-jezisa-krista/
2. Verný služobník napomína: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-napomina/
3. Verný služobník študuje: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-studuje/
4. Verný služobník sa vyhýba nebiblickému mysleniu: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-sa-vyhyba-nebiblickemu-mysleniu/
5. Verný služobník je disciplinovaný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-disciplinovany/
6. Verný služobník je usilovný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-usilovny/
7. Verný služobník vyučuje s autoritou: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-vyucuje-s-autoritou/
8. Verný služobník ide príkladom: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ide-prikladom/
9. Verný služobník je horlivý: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-horlivy/
10. Verný služobník má jasný cieľ: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ma-jasny-ciel/
11. Verný služobník zápasí o posvätenie: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-zapasi-o-posvatenie/
Link PDF dokumentu so všetkými článkami série: http://d.websupport.sk/pravdavlaske.sk/wp-content/uploads/2019/05/Vyucovacia_seria_Verny_sluzobnik_Jezisa_Krista_John_MacArthur.pdf