V kultúre, ktorá opovrhuje autoritou a podriadením, je mnoho ľudí nedôverčivých voči ľuďom, ktorí hovoria autoritatívne alebo prezentujú nejakú vonkajšiu objektívnu pravdu.
Kresťania nesmú podľahnúť takémuto skepticizmu. Nemali by sme byť cynickými voči každému, kto káže s autoritou. Musíme pochopiť, že nie je arogantné, keď niekto vyučuje Božie slovo v autorite, pokiaľ táto autorita pramení z Boha.
Pokiaľ nechceme skĺznuť do svetského opovrhovania autoritami, musíme dobre chápať povolanie, do ktorého boli povolaní Boží služobníci, ktorým bolo zverené viesť Božie stádo. Pastor tu nie je na to, aby ľudí prosíkal, prehováral a dával im nejaké alternatívne návrhy a riešenia. Nie je tu ani kvôli tomu, aby ľudí zabával a lahodil ich ušiam. Nie je tu na to, aby im ponúkal sentimentálne emocionálne zážitky alebo motivačné reči. Je povolaní k tomu, aby autoritatívne kázal a zvestoval Božie slovo.
Toto je jeden z dôvodov, prečo Pavel poučuje Timoteja s takou istotou a hovorí mu: „Toto prikazuj a toto vyučuj“ (1. Timoteovi 4:11). V celom Písme môžeme opakovane vidieť podobné príkazy, ktoré Boh dáva svojim služobníkom. V liste Títovi 2:15 sa píše: „Toto hovor, takto napomínaj, karhaj so všetkou dôraznosťou a nikto nech tebou nepohŕda.“ Pastorálna služba si vyžaduje odvahu. Vyžaduje si presvedčenie, ktoré však nevychádza z vlastnej autority ale z autority Písma. Presne ako napísal Peter: „Keď niekto hovorí, nech hovorí ako reč Božiu“ (1. Petra 4:11).
Pavlov príkaz Timoteovi je vo veľkom kontraste s mnohými súčasnými kázňami. Kázania v dnešnej dobe sú často pútavé, no len málokedy autoritatívne. Častokrát zábavné, ale len málokedy usvedčujúce. Častokrát populárne, ale zriedkakedy silné. Veľmi často zaujímavé, ale veľmi zriedka premieňajúce. Pavel neprosí Timotea, aby zdieľal svoje názory so spoločenstvom alebo aby im niečo navrhoval. Práve naopak, vyzýva ho k tomu, aby im „prikazoval“, teda aby ich viedol a vyučoval pravde. Pre slovo “prikazoval” je použité grécke slovo „parangellō“, ktoré znamená „viesť“ alebo „nariaďovať“. Znamená to teda výzvu k poslušnosti jedinej autorite, Písmu. Slovo „vyučuj“ je použité v spojitosti s podávaním pravdy ďalej. Slovo „tomuto“ odkazuje na Pavlovo vyučovanie z 1. Petra 4:4-10. V skratke: Všetko, čo Boh prikázal, aby Timotej robil, mal rovnako Timotej prikazovať aj ostatným, aby robili.
Kázanie skutočného a verného Božieho služobníka by malo byť kázané v autorite Písma tak, aby v životoch Božieho ľudu boli napĺňané Božie prikázania. Takéto kázanie je podobné samotnému Bohu, o ktorom Pavel napísal v Skutkoch 17:30: „Ale na časy tejto nevedomosti nehľadí Boh, no teraz dáva zvestovať ľuďom, aby sa všetci všade kajali.“ Rovnako aj Ježiš prikazoval svojim poslucháčom, aby činili pokánie a uverili, podobne tak robil aj Ján Krstiteľ. Otec jasne prikázal každému, aby počúval a poslúchal Jeho Syna. Každé volanie k tomu, aby sme verili v evanjelium a činili pokánie, je príkazom. Každé volanie svätých, aby poslúchali Božie slovo je príkazom, ktorý má prichádzať s autoritou.
Neznamená to však, že by mal pastor každého zrážať svojou autoritou ako buldozér k zemi. Práve naopak, musí byť stále pokorný a láskavý voči tým, ktorých mu Pán zveril do starostlivosti. Avšak sú situácie, kedy nežnosť a láskavosť musia ustúpiť autorite Písma. Je čas, kedy musí vystúpiť na kazateľnicu a verne hlásať Božie slovo bezohľadu na to, či toto slovo niekoho nahnevá alebo nie.
Je dôležité pripomenúť, že tí, ktorí zlyhávajú už v predošlých spomenutých výzvach Pavla Timoteovi, určite nebudú mať úspech ani v tejto konkrétnej výzve kázania s autoritou. Leniví študenti Božieho slova, ktorí ani nevedia, čo je v ňom napísané, určite nevystúpia za kazateľnicu s presvedčením a určite nebudú kázať s mocou. Podobne aj tí, ktorí si otvárajú svoje mysle pre rôzne učenia, veľmi rýchlo zistia, že ich dôvera v absolútnu autoritu Písma akosi ochabla. Jednoducho povedané, niet žiadnej autority v kázni človeka, ktorý nevkladá všetko úsilie do toho, aby verne vykladal Písmo.
V konečnom dôsledku, verný Boží služobík vie, že jeho autorita nepramení z neho samého. Nie on je hlavou cirkvi ale Kristus. Jeho zbor mu bol zverený len na krátky čas a jeho úlohou je za tento krátky čas verne a s autoritou prinášať ľuďom Božie slovo v dôvere voči Duchu Svätému, aby skrze neho pracoval, aby tak bola naplnená Božia vôľa.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B190318
Jednotlivé články celej série:
1. Znamenitý služobník Ježiša Krista: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/znamenity-sluzobnik-jezisa-krista/
2. Verný služobník napomína: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-napomina/
3. Verný služobník študuje: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-studuje/
4. Verný služobník sa vyhýba nebiblickému mysleniu: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-sa-vyhyba-nebiblickemu-mysleniu/
5. Verný služobník je disciplinovaný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-disciplinovany/
6. Verný služobník je usilovný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-usilovny/
7. Verný služobník vyučuje s autoritou: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-vyucuje-s-autoritou/
8. Verný služobník ide príkladom: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ide-prikladom/
9. Verný služobník je horlivý: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-horlivy/
10. Verný služobník má jasný cieľ: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ma-jasny-ciel/
11. Verný služobník zápasí o posvätenie: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-zapasi-o-posvatenie/
Link PDF dokumentu so všetkými článkami série: http://d.websupport.sk/pravdavlaske.sk/wp-content/uploads/2019/05/Vyucovacia_seria_Verny_sluzobnik_Jezisa_Krista_John_MacArthur.pdf