Dnes je veľmi vznešené, keď niekto povie, že má otvorenú myseľ. Je však naozaj tak veľmi cnostné otvárať svoju myseľ? Každý z nás máme dvere na dome preto, aby sme niečo udržali vo vnútri a aby niečo zostalo vonku. A tieto dvere otvárame podľa svojho najlepšieho uváženia tak, aby sme sa nevystavovali zbytočnému nebezpečenstvu. Múdry človek chráni svoju myseľ rovnakým spôsobom. Len blázon by si nechal myseľ otvorenú pre hocičo, čo započuje.
Toto je dôvod, prečo Božie slovo tak dôrazne hovorí o rozlišovaní. Písmo je jediné, ktoré dokáže naučiť myseľ naivného, neskúseného, nedospelého a ľahostajného človeka, kedy má zavrieť dvere.
Presne toto mal apoštol Pavel na mysli, keď učil Timotea, aby zavrhoval „svetské a babské bájky“ (1. Timoteovi 4:7). „Bájky“ je slovo preložené z gréckeho slova „muthos“, z ktorého je odvodené slovo „mýtus“. V 2. liste Timoteovi 4:4 sa píše, že mnohí „odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam.“ Takže Pavel videl jasný rozdiel medzi pravdou a mýtom. Považoval ich za úplné protiklady. Každý kresťan by mal preto rásť v pravde, aby sa dokázal vyhnúť všetkému, čo jej oponuje.
Prídavné meno „babské“ použité v spojitosti s bájkami (1. Timoteovi 4:7) má svoj kultúrny význam. Filozofovia často používali tento výraz ako sarkastický epiteton (obrazné pomenovanie, ktoré obsahuje citový význam), keď chceli jasne poukázať na to, že určitým názorom opovrhujú. Vyvolávalo to obraz starej pani, ktorá rozpráva dieťaťu vymyslenú rozprávku. Toto vyjadrenie sa vo všeobecnosti používalo pre veci, ktorým chýbala dôveryhodnosť.
Myseľ je veľmi vzácna vec. Boh túži po tom, aby najmä tí, ktorí slúžia ako duchovní vodcovia, mali čisté mysle presiaknuté pravdami Božieho slova. Je bláznivé otvárať si mysle pre svetské bájky a nebiblické názory, ktoré odporujú pravde. Napriek tomu sa súčasná spoločnosť radšej ženie za týmito vecami ako za pravdou.
Dnes sa za teologicky vzdelaného človeka už nepovažuje niekto, kto pozná Bibliu, ale skôr niekto, kto rozumie rôznym svetským špekuláciám a svetskej múdrosti.
Keď som premýšľal nad doktorandským štúdiom teológie, garant absolventského programu si prečítal moje práce a dospel k záveru, že som vo svojej bakalárskej práci mal príliš veľa teológie a Biblie. Preto mi dal zoznam 200 kníh, ktoré som si musel prečítať pred tým, ako som vstúpil do daného programu. Nechal som si tento zoznam skontrolovať niekým, kto tie knihy poznal, a zistil som, že celý ten zoznam sa skladal z kníh plných liberálnej teológie a humanistickej filozofie. Tento školský program rovnako odo mňa vyžadoval, aby som mal absolvovaný kurz z názvom „Ježiš a kinematografia“. V tomto kurze sa sledovali súčasné filmy a hodnotili sa na základe toho, či boli proti alebo zastávali tzv. „Ježišovu etiku“. Tento kurz znížil svätého Ježiša na nejakú nejasnú etiku. Následne na to som sa stretol s garantom tohto študijného programu a povedal som mu: „Chcel by som Vám len povedať, že do tohto bodu som strávil celý svoj život štúdiom pravdy a preto nechcem zvyšné roky stráviť štúdiom omylov.“ Položil som študijné materiály na jeho stôl a odišiel som.
Naopak, môj kamarát, ktorý nemal silné presvedčenie o pravde, išiel na tento seminár liberálnej teológie. Nakoniec skončil ako barman, pretože ho ten liberalizmus zviedol a pripravil ho o motiváciu slúžiť Bohu.
Som nesmierne vďačný Bohu za to, že od začiatku môjho štúdia na seminári až po dnešný deň mi dovoľuje plniť si myseľ Jeho pravdou. Tým pádom moja myseľ nie je bojiskom, kde by prebiehal boj o to, čo je pravdivé a čo nie. Môžem hovoriť Božie slovo s presvedčením, pretože moja myseľ nie je plná pochybností. Vedome som sa snažil neotvárať si myseľ voči domnelým intelektuálom a učencom, ktorí odporovali biblickej pravde.
Vaša myseľ je vzácna a preto je dôležité, aby bola chránená pred diabolskými klamstvami. Verný pastier zachová svoje biblické presvedčenie a čistotu mysle jedine tým, že je neustále vystavovaný Božiemu slovu.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B190306
Jednotlivé články celej série:
1. Znamenitý služobník Ježiša Krista: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/znamenity-sluzobnik-jezisa-krista/
2. Verný služobník napomína: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-napomina/
3. Verný služobník študuje: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-studuje/
4. Verný služobník sa vyhýba nebiblickému mysleniu: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-sa-vyhyba-nebiblickemu-mysleniu/
5. Verný služobník je disciplinovaný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-disciplinovany/
6. Verný služobník je usilovný: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-usilovny/
7. Verný služobník vyučuje s autoritou: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-vyucuje-s-autoritou/
8. Verný služobník ide príkladom: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ide-prikladom/
9. Verný služobník je horlivý: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-je-horlivy/
10. Verný služobník má jasný cieľ: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-ma-jasny-ciel/
11. Verný služobník zápasí o posvätenie: http://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/verny-sluzobnik-zapasi-o-posvatenie/
Link PDF dokumentu so všetkými článkami série: http://d.websupport.sk/pravdavlaske.sk/wp-content/uploads/2019/05/Vyucovacia_seria_Verny_sluzobnik_Jezisa_Krista_John_MacArthur.pdf