

Veľa ľudí v dnešnej cirkvi je zahltených pochybnosťami spasenia. Satan nám šepká, že je nemožné, aby takí hriešnici ako my boli v realite milosti. Niektoré zbory (a denominácie) to riešia tak, že vyučujú, že kresťania môžu stratiť svoje spasenie. Ale istota spasenia je možná v tomto živote. Naozaj, ako Dr. R. C. Sproul hovorí v tejto knižke, je povinnosťou kresťanov upevňovať svoje povolanie a vyvolenie (2. list Petra 1,10). Aby pomohol veriacim dosiahnuť tento cieľ, Dr.Sproul formuluje istotu, ukazuje ako ju získať, odhaľuje požehnania, ktoré z nej máme a upozorňuje nás na nebezpečia falošnej istoty.
Celá kniha na stiahnutie je k dispozícii tu: http://pravdavlaske.sk/wp-content/uploads/2019/03/Mozem-si-byt-isty-ze-som-spaseny_RCSproul.pdf
Úryvok z knihy:
Ľudia, ktorí bojujú s istotou spasenia, ku mne často prichádzajú a pýtajú sa: “Ako môžem vedieť, či som spasený?” Odpovedám im tromi otázkami. Najprv sa ich pýtam, “Miluješ Ježiša dokonale?” Každý, koho som sa spýtal túto otázku, mi úprimne odpovie: “Nie, nemilujem.” Kvôli tomu si nie sú istí stavom ich duše. Vedia, že sú nedostatoční v náklonnosti ku Kristovi, pretože si uvedomujú, že keby milovali Krista dokonale, úplne by ho poslúchali. Ježiš povedal: “Ak ma milujete, budete zachovávať moje prikázania” (Ján 14,15). Takže hneď ako neposlúchneme niektoré z Jeho prikázaní, máme dôkaz, že Ho nemilujeme dokonale.
Po druhé, ak si človek uvedomuje, že nemiluje Ježiša dokonale, pýtam sa: “Miluješ Ho tak veľmi, ako by si mal?” Ten človek sa na mňa väčšinou pozrie zvláštnym pohľadom a povie: “Nie, samozrejme, že nie.” Presne tak! Ak odpoveď na prvú otázku bola ‘nie’, aj odpoveď na tú druhú musí byť ‘nie’, pretože sme povinní Ho milovať dokonale, ale nerobíme to. A tu je to napätie, ktoré prežívame v súvislosti s naším spasením.
Tretia otázka znie: “Miluješ vôbec Ježiša?” Pred tým, ako opýtaný odpovie, zvyčajne doplním, že hovorím o láske k biblickému Kristovi; Kristovi, ktorého stretávame na stránkach Svätého Písma. Prečo to hovorím? Pred veľa rokmi som vyučoval na Young Life Institute (Inštitút mladého života) v meste Colorade Springs, v štáte Colorado (USA), a veľa som sa v tom čase pre tento inštitút napracoval. Keď som vyučoval tím pracovníkov (služobný personál), povedal som im: “Chcel by som vás varovať pred jedným vážnym nebezpečenstvom tejto služby. Nepoznám osobne žiadnu službu pre mladých ľudí na celom svete, ktorá by bola taká efektívna ako Young Life v prístupe k deťom a mladým, zaoberaním sa ich problémami, pomocou pre nich v ich prostredí a s porozumením, ako ich priviesť k odozve. Toto je najväčšia silná stránka tejto organizácie a je to zároveň jej najväčšia slabosť. Pretože Young Life, ako služba, robí kresťanstvo pre deti takým atraktívnym, že by bolo ľahké pre tie deti byť obrátenými k Young Life bez skutočného obrátenia ku Kristovi.” Rovnakým spôsobom je možné milovať predstavu
Krista viac ako Ježiša samotného. Takže keď sa pýtam ľudí, “Miluješ vôbec Krista?”, nepýtam sa ich, či milujú Krista ako detského hrdinu alebo Krista, ktorý je nejakým dobrým morálnym kazateľom. Pýtam sa, či milujú Krista, ktorého poznáme z Biblie. Ak niekto odpovie ‘áno’ na túto tretiu otázku, prichádza na rad teológia. Uvažujte nad touto otázkou: “Je pre neobráteného človeka možné, aby mal ozajstný záujem o Krista?” Moja odpoveď je ‘nie’: náklonnosť ku Kristovi je výsledkom práce Ducha Svätého. Práve o tomto je znovuzrodenie, toto robí Duch Svätý. Boh Duch Svätý mení tú ž by našej duše a náklonnosť nášho srdca. Pred znovuzrodením sme chladní, nevraživí a ľahostajní, v najväčšom nepriateľstve voči Božím veciam, bez úprimného záujmu o Neho, pretože sme v tele a telo nenávidí Božie veci. Láska k Bohu prichádza z moci znovuzrodenia Božieho Ducha, ktorý nám rozlieva Božiu lásku v srdciach (list Rimanom 5,5). Takže ak je človek schopný odpovedať ‘áno’ na otázku, či má záujem o Krista, aj keď nemôže milovať Krista tak, ako by mal (dokonale), uisťuje ma to, že Duch urobil v jeho srdci premenu. Pretože my nemáme moc v našom tele vyvolať pravý záujem o Ježiša Krista.