Evanjelium alebo „dobrá správa“ je zjavením Ježiša Krista svetu za účelom zmierenia Božieho ľudu so samotným Bohom. Bohužiaľ, existuje mnoho zvráteností zamaskovaných za evanjelium:sú však určené na to, aby odviedli človeka od pravdy a voviedli ho do falošného vzťahu so Stvoriteľom. Veľa kultov, falošných náboženstiev či rituálov vzniklo v rozpore s vierou, ktorá bola raz za všetkých odovzdaná svätým (Jud 1:3). Ale existujú aj oveľa „jemnejšie“ útoky na biblické evanjelium, ktoré sa v mnohých prípadoch prejavia bez povšimnutia a poškodzujú dnešnú cirkev. Pozrime sa na päť bodovhovoriacich o tom, že kázané evanjelium je falošné.
„Čudujem sa, že od Toho, ktorý vás povolal v milosti Kristovej, sa tak rýchlo odvraciate k inému evanjeliu, ktoré ani nie je iné evanjelium. Sú však niektorí, čo robia zmätok medzi vami a chcú prekrútiť evanjelium Kristovo.“ (Gal 1:6–7)
- Evanjelium, ktoré vyzdvihuje človeka. Môže to znieť ako samozrejmé, no bohužiaľ, tak veľa kazateľov dnes hlása evanjelium, ktoré vyzdvihuje človeka. Arminianizmus je asi najznámejší z nich. Na rozdiel od Písma sa človeku hovorí, že má v sebe určitú úroveň „dobra“, aby bol schopný „vybrať si“ Boha. Písmo hovorí, že človek si nemôže vybrať Boha (Rim 3:11), pretože je mŕtvy vo svojich prestúpeniach a hriechoch. (Ef 2,1).
Iní učia, že Boh sa rozhodol zachrániť človeka nie len podľa účelu svojej vlastnej vôle (Ef 1:11) ale kvôli nejakej vnútornej hodnote v nás. Iste, máme pre Boha nejakú hodnotu: sme stvorení na Jeho obraz. Boli smetiež stvorení na to, aby sme Ho chválili. Ale Písmo jasne učí, že Boh sa nás nerozhodol zachrániť kvôli našej hodnote alebo kvôli dobru v nás ale preto, aby ukázal svoju vlastnú slávu (Rim 9:23).
Tento znak falošného evanjelia vkladá našu nádej do niečoho falošného: do nádeje v niečo iné ako je Kristus sám. Našu nádej čiastočne vkladá aj do niečoho v nás samých, avšak Boh nebude zdieľať svoju slávu s niekým iným.
- Evanjelium, ktoré učí, že nás zachráni z časných ťažkostí. Vyskytuje sa to najčastejšie v hnutiach „evanjelia prosperity“, kde je dôraz na zdravie a bohatstvo, a v Hnutí viery.V podstate sa tu učí, že ak ste spasení, už viac nemusíte trpieť svetskými pohromami ako je chudoba, či choroby. Ak týmito vecami trpíte, vaša viera jednoducho nie je dostatočne silná. Často sa vaša úroveň viery údajne odráža v tom, koľko peňazí dáte organizácii propagujúcej toto falošné učenie.
Toto učenie môže viesť ľudí k zblúdeniu, pričom dávajú tým, ktorí ani nie sú skutočne znovuzrodení, falošný pocit istoty v takých praktikách ako sú desiatky. Ale opäť: Kristus ako jediný objekt našej viery je umenšený a naša viera je umiestnená do našich dobrých skutkov a dokázaná naším blahobytom.
Apoštol Pavol učí, že svetské boje nie sú len pravdepodobnou súčasťou kresťanského života, ale že ich Boh používa na svoju slávu, v ktorej je naším cieľom osláviť Boha.
„Ale riekol mi: Dosť máš na mojej milosti; lebo moja moc sa v slabosti dokonáva. Najradšej sa teda budem chváliť slabosťami, aby prebývala vo mne moc Kristova. Preto mám zaľúbenie v slabostiach, pohaneniach, súženiach, prenasledovaniach, v úzkostiach pre Krista; lebo práve keď som slabý, som mocný.“(2. Kor 12:9–10)
- Dôraz sa kladie na Ducha Svätého viac ako na Pána Ježiša Krista. Mnohé charizmatické cirkvi vyučujú evanjelium, ktoré zdôrazňuje prácu Ducha Svätého viac akodokonané spásonosné dielo Ježiša Krista. Samozrejme, Duch Svätý, rovný s Otcom a Kristom, je hodný našej chvály. Ale konanie Ducha Svätého vždy poukazuje na Krista a nie na Seba samého (J 16:14–15). Napriek tomu tieto charizmatické cirkvi v mnohých ohľadoch učia, že Duch Svätý je primárnym koncom nášho spasenia a že sa prejavuje prostredníctvom znamení a zázrakov, ktoré vykonali tí, ktorí Ho „prijali“. To často vedie k nesprávnemu učeniu: napríklad, že rozprávanie v jazykoch je dôkazom skutočného spasenia.
Avšak primárnym cieľom našej spásy je Ježiš Kristus. Ako je uvedené v 2. Kor 12:10–11 a ďalej, Jeho milosť je postačujúca. Kristus povedal, že hľadanie znamení a zázrakov je dôkazom zlých a cudzoložných ľudí (Mt 16:4).
„Preto Ho aj Boh nadmieru povýšil a dal Mu meno nad každé meno, aby v Ježišovom mene pokľaklo každé koleno tých, čo sú na nebi aj na zemi, aj pod zemou, a každý jazyk aby na slávu Boha Otca vyznával, že Ježiš Kristus je Pán.“ (Flp 2:9-11).
- Evanjelium atraktívne pre svet. Ďalším znakom toho, že hlásané evanjelium nie je pravdivé, je to, že je atraktívne pre svet. Mnohé falošné evanjeliá obsahujú polovičné pravdy, dokonca v mnohých prípadoch môžu znieť podobne ako biblické evanjelium. Ale svet neprijíma vnútorné konanie obnovenia a posvätenia skrze Ježiša Krista. Ľudia hľadajú naplnenie prostredníctvom zábavy a iných telesných prostriedkov, ktoré im dávajú falošný dojem ich vlastnej zbožnosti. Posolstvo Kristovej krvavej zástupnej smrti na kríži a realita Božieho hnevu sa stávajú bezvýznamnými, zatiaľ čo rockové kapely, laserové show či hudba bez akejkoľvek teologickej podstaty sa opakovane vyskytujú v cirkvách s týmto učením. Inými slovami, ak svet nie je dotknutý evanjeliovým posolstvom, ktoré je kázané, ideo falošné evanjelium.
Písmo učí, že Kristus je „skalou pohoršenia“ (1. Pt 2:8) a že evanjelium je svetu bláznovstvom: „Slovo o kríži je totiž bláznovstvom tým, čo hynú, ale nám, ktorí dosahujeme spasenie, je mocou Božou.“(1. Kor 1:18)
- Evanjelium, ktoré nie je odvodené z Písma. Mnohé falošné cirkvi učia, že Písmo nie je dostatočné na získanie poznania Božej milosti. Najčastejšie sa to vyskytuje v rímskokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Väčšina náboženstiev má aj určitú formu tohto nesprávneho učenia, avšak existuje aj viacero „evanjelikálnych cirkví“, ktoré sa taktiež vzdali doktríny Sola Scriptura (jedine Písmo). V posledných rokoch sme videli, že kazatelia ako Andy Stanley sa taktiež vzďaľujú od autority Písma. Tým sa otvárajú dvere všetkým druhom omylov, pričom väčšinou ide o dôležité omyly odsúdené na večné zatratenie. Samotné Písma sú svedectvom Krista a Jeho plánu vykúpenia. Sú to úplné zjavenia Ježiša Krista, zvrchovane zachované Duchom Svätým, aby učili, karhali a pripravovali svätých na všetko potrebné v tomto živote. Nie je potrebné nič iné na to, aby sme v Ňom boli úplní.
„Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby bol človek Boží dokonalý a spôsobný na všetko dobré.“ (2. Tim 3:16–17)
Avšak falošné evanjeliá, ktoré nie sú odvodené z Písma, vždy sa ukážu ako učenia, ktoré sú v rozpore s biblickým evanjeliom. Zakaždým to končí ako evanjelium záslužných skutkov na rozdiel od milosti alebo ako evanjelium nejakého iného (spolu)spasiteľa či (spolu)vykupiteľa, na rozdiel od samotného Krista. Neustále minimalizuje exkluzivitu Krista ako jediného Pána a vkladá mnoho falošnej nádeje v iné presvedčenia a náboženstvá.
Je to jedine Kristus, ktorý zachraňuje a je to jedine Kristus, ktorý je Kráľom. Ak tvoj zbor vyučuje iné evanjelium alebo ak spozoruješ niektorý z týchto znakov falošného evanjelia vo svojom zbore, môže to byť čas na to, aby si premýšľal, či tam máš byť. Hlavne neseď so založenými rukami.
„Lebo keď príde niekto a zvestuje iného Krista, ktorého sme my nezvestovali, alebo keď prijímate iného ducha, ktorého ste nevzali, to dobre znášate.“(2. Kor 11:4)
Jeff Maples
Preložené z: http://pulpitandpen.org/2017/05/15/5-marks-of-a-false-gospel/