Od nepamäti sme si mysleli, že naši mladí muži sú húževnatí, zdraví a stvorení pre rôzne aktivity. Na myseľ prichádzali slová ako nabudení, plní energie a dobrodružní.
Možnosti pre mladých ľudí sú nekonečné. Už v mladosti môžu niesť jarmo a položiť tak základ pre zvyšok svojho života. Môžu sa oženiť, mať deti, starať sa o rodinu a o druhých alebo ísť aspoň študovať, absolvovať tréning a získať skúsenosti, ktoré im k starostlivosti dopomôžu.
Túžime vidieť mladých, namáhajúcich sa mužov, pretože všetci vieme, čo sa stane, keď spojíte testosterón so schopnosťou pracovať pre kráľovstvo. A tiež dobre vieme, čo sa stane, keď zmiešate ten istý testosterón a schopnosť s nečinnosťou. Starobylé príslovie je pravdivé: „Diabol nájde prácu pre nečinné ruky.“
Slobodní, bezdetní, nečinní
Predstavte si to: jeden z piatich menej vzdelaných mladých mužov nepracuje, nehľadá manželstvo a zdá sa, že je šťastný. Nikto to nechce vidieť, ale my sa na to teraz pozrieme. Podľa ekonóma Erika Hursta z Chicagskej univerzity, mladí muži vo veku od 21 do 30 rokov bez vysokoškolského titulu odpracovali ďaleko menej hodín v roku 2015 ako v roku 2000 a v roku 2015 18 % týchto mužov hlásilo, že v minulom roku nepracovali (oproti 8 % v roku 2000).
Hurst to opisuje tak, že takmer jedna pätina obyvateľstva je jednoducho nečinná: nie je v škole, ani v práci. 70% týchto mladých mužov žije so svojimi rodičmi (oproti 15% v roku 2000). Títo mladí muži nie sú ženatí, nemajú deti a nemajú príjem. Sú mladí, slobodní, bezdetní a nečinní.
Virtuálne šťastie
Čo potom robia títo mladí ľudia so svojím životom? Podľa Hursta hrajú počítačové hry. Voľný čas trávený prevažne hraním hier na počítačoch a na hracích konzolách sa zdvojnásobil od začiatku roka 2000 po rok 2015.
Keď Hurst odovzdal tieto štatistiky Russovi Robertsovi, ten nechcel uveriť, že tak veľa mladých mužov sa rozhodlo žiť so svojimi rodičmi a nepracovať, aby mohli hrať hry.
Ako odpoveď na nedôverčivosť Robertsa, Hurst poukázal na „údaje o šťastí,“ čo naznačuje, že uvádzaná životná spokojnosť týchto „menej vzdelaných mladých mužov“ vzrástla.
Tí chlapci nie sú ženatí, nepracujú, hrajú hry v suteréne domov svojich matiek a milujú to.
Hurst špekuluje, že ak by boli títo mladí ľudia na ulici, boli by nútení pracovať, dokonca aj za relatívne nízke mzdy. Ale kvôli tomu, čo on označuje ako „súkromné prevody,“ t.j. že im rodičia financujú ich život, pracovať nemusia. A ani nepracujú.
Je ťažké milovať nečinnosť
Apoštol Pavol má pre takú dilemu jednoduché riešenie. „Keby niekto nechcel pracovať, nech ani neje.“ (2. Tesalonickým 3:10)
Nezíska prácu? Chce sedieť v suteréne pri Playstation celý deň? Stopnite zásobovanie chladničky. Odrežte prístup k jedlu. Nastal čas, aby si to zabezpečil sám.
To čo sa zdá byť na prvý pohľad drsné, je častokrát veľkou láskavosťou a naopak. Mnoho zdanlivo láskavých vecí je krutých.
Príslovia 19:18 napomínajú rodičov: „Trestaj syna, kým je ešte nádej, ale nedaj sa strhnúť k tomu, aby si ho usmrtil.“ Neuľahčujte mladým mužom život a nepomáhajte im byť lenivými, aby si mohli brať zadarmo, aby zostali závislí na svojich rodičoch. Cvičte ich, aby hľadali každú medzierku k získaniu práce.
Nízke očakávania, mäkká bigotnosť
Boh stvoril muža, aby pracoval, staral sa, viedol a chránil. A učinil muža podľa vlastného obrazu a podoby. Boh stvoril muža, aby priniesol úplný charakter toho, ktorého odraz nesie celé stvorenie. Boh tvorí, stará sa, chráni a vedie. A Boh nečiní nič z toho, pretože by to potreboval, ale činí to kvôli iným.
Bývalý americký prezident sa kedysi odvolával na „mäkkú bigotnosť malých očakávaní“ (pozn. rasová teória založená na tvrdení, že čierne obyvateľstvo nie je schopné samostatnej existencie, preto mu náležia zvláštne výsady a práva). Avšak očakávanie, že muž v dvadsiatich rokoch zostane nezamestnaný, nevzdelaný a slobodný, pričom využíva svoju energiu, vynaliezavosť a uplatňuje svoju tvorivosť surfovaním po internete alebo hraním videohier, nie je žiadnym očakávaním. A očakávať od niekoho nič, je najhorší druh urážky.
Požadovať od neho starostlivosť, ochranu a vodcovstvo je vyzdvihnutie jeho hodnoty a potenciálu ako človeka stvoreného Bohom. Je to predpoklad jeho dôstojnosti.
Nájsť si nejakú činnosť je tak jednoduché ako venovanie pozornosti. Naša spoločnosť to už neočakáva od chlapcov a máme pre to všetky druhy výhovoriek. Ak nebudeme cvičiť chlapcov, aby venovali pozornosť iným, boli obetaví, brali na seba riziká a tvrdo pracovali, zbavíme ich plného a plodného života, ktorého sú schopní.
Nový zákon predstavuje lepšiu víziu pre mladých mužov v cirkvi ako naša spoločnosť dnes. Nepripúšťame ich nezrelosť, ani nehľadíme na ich mladosť (1. Timoteovi 4:12), ale povzbudzujeme ich ako bratov (1 Timoteovi 5:1). Neprehliadame ich, ale očakávame, že porastú v sebaovládaní (Títus 2:6), utečú pred mladíckymi vášňami a budú sa snažiť o spravodlivosť, vieru, lásku a pokoj s tými, ktorí vzývajú Pána z čistého srdca (2. Timoteovi 2:22). Sme tu pre nich s Bibliou v ruke, aby v nich mohlo slobo Božie prebývať a zvíťazili nad zlým, čo je nepochybne viac uspokojujúcejšie ako výhra v počítačovej hre.
Stanovme si správne víziu a pripravme našich mladých mužov na uvedomenie si ich vlastného významu a potenciálu. Pomôžme im vidieť to dobré v Božom pláne pre prácu: ako je práca prospešná pre svet a robí nás viac podobných Ježišovi. Inšpirujme ich, aby snívali vačšie sny ako len zdolanie ďalšieho levelu na obrazovke. Predovšetkým im ukážme, že šťastie sa nenachádza v zábave, jedle alebo slobode, ale v Bohu, ktorý nás zblížil v Kristovi.
Jim Hamilton
Preložené z: http://www.desiringgod.org/articles/expect-more-from-young-men