Pre mnohých ľudí je zložitou vecou na pochopenie, ako môže v niekom zároveň prebývať strach, radosť a spokojnosť. Žalmista však hovorí: „Slúžte Hospodinovi v bázni a veseľte sa s trasením.“ (Žalm 2:11).
Strach a radosť nielenže môžu, ale musia vedľa seba existovať. Kombinácia strachu s radosťou sa nevyskytuje len v Starej zmluve. Nová zmluva varuje kresťanov pred všetkým, čo oslabuje schopnosť produkovať strach. Tieto varovania existujú hneď vedľa textov, ktoré zdôrazňujú dôveru, nádej, istotu a radosť.
Strach zo strachu
Neveriaci sa vysmievajú a odmietajú úlohu strachu v kresťanskom učení a zvestovaní. Bertrand Russell sa vo svojej známej kritike kresťanstva zo začiatku 20. storočia zameral práve na strach. Argumentoval takto: „Myslím si, že náboženstvo je primárne a hlavne založené na strachu… Z neho sa plodí krutosť. Niet preto divu, že krutosť a náboženstvo idú ruka v ruke. Strach je základom obidvoch týchto vecí.“
Kresťania sa takisto boja strachu. Zdôrazňuje sa motivácia vychádzajúca z pozitívnych emócií, ako je láska a vďačnosť, pretože sa necítime komfortne, ak akýkoľvek druh strachu apeluje na naše obrátenie sa alebo rast vo svätosti. Tento strach zo strachu si vyberá svoju daň, keď sú varujúce pasáže v celom Písme prehliadané alebo nesprávne vykladané.
Mnohí kresťanskí lídri vedú svojich poslucháčov takým spôsobom, aby nikdy nezažívali akékoľvek nepohodlie pri rozjímaní nad Božou svätosťou, spravodlivosťou a súdom. Bázeň pred Pánom odkazuje zakaždým na rešpekt a úctu, nikdy nie na strach z Boha.
Božie hrozby
Ignorovanie strachu, ktorý je založený na skutočnosti Božej svätosti a súdu, autori Biblie nezdieľajú. V tomto článku nemáme priestor na to, aby sme preskúmali mnohé varujúce pasáže, ale v krátkosti sa pozrieme na niektoré hrozby Pána Ježiša adresované zborom prostredníctvom Jána:
- Zboru v Efeze: „Spamätaj sa, odkiaľ si odpadol, kajaj sa rob prvotné skutky! Ak nie, prídem po teba, pohnem tvojím svietnikom z miesta, ak sa nebudeš kajať!“ (Zjavenie 2:5)
- Zboru v Pergamone: „Kajaj sa teda! Ak nie, prídem rýchlo na teba a budem bojovať proti nim mečom svojích úst.“ (Zjavenie 2:16)
- Zboru v Tyatírach: „Hľa, vrhám ju na lôžko, aj všetkých, čo cudzoložia s ňou, do veľkého súženia, ak sa nebudú kajať z jej skutkov.“ (Zjavenie 2:22)
- Zboru v Sardách: „Pripomeň si, čo si prijal a počul, a zachovávaj to a kajaj sa!“ (Zjavenie 3:3)
- Zboru v Laodikei: „…Vypľujem ťa z úst… Rozhorli sa teda a kajaj sa!“ (Zjavenie 3:16.19)
Zdá sa, že Ján nie je znepokojený potenciálnym emocionálnym nepohodlím svojich poslucháčov. Strach z hrozieb je potrebný k prebudeniu, zatraseniu a motivovaniu kresťanov do pokánia, vytrvania a vernosti.
Legitímne hrozby
Biblia odhaľuje Boha ako zvrchovaného, mocného a Toho, kto má konečnú autoritu. Keďže je naším Stvoriteľom, patríme Mu a má plné právo nariaďovať, hroziť a súdiť. Táto skutočnosť je zaiste v rozpore s myšlienkami konečnej ľudskej autonómie a sebaurčenia. My chceme byť vo velení a určovať, čo by sme mali a nemali robiť. Tieto nároky však nejdú dohromady s realitou a ľudskými schopnosťami. Ak sa budeme hrať na Boha, zakaždým zlyháme. Naše krehké ľudské telá na to nie sú stavané.
Ohrození láskou
Legitímna autorita však môže byť podrobená kritike a označená za neadekvátnu, panovačnú a krutú. V tej chvíli je rozhodujúci charakter a zámery toho, kto hrozí. Je krutý, pomstychtivý, neobjektívny, bezohľadný alebo milujúci, starostlivý a dobrotivý? Čo hrozbou zamýšľa? Pokúša sa ponižovať, manipulovať, ubližovať alebo viesť k dobru, prekvitaniu a rozvoju?
Božia láska voči nám je ústrednou témou celej Biblie. Keď sme boli ešte slabí a nespravodliví hriešnici, Boh prejavil svoju lásku skrze smrť Pána Ježiša za nás (Rimanom 5:8). Jeho láska voči vzbúrenému a padlému pokoleniu Ho motivovala poslať svojho Syna, aby nás zachránil (Ján 3:16). Boh nás chce svojimi varovaniami voviesť do pokánia, vytrvania a rastu v posvätení. Toto je tá cesta ku skutočnej radosti a pokoju. Odmietanie hriechu a hľadanie svätosti vedie k životu bez vyčerpávajúcich závislostí.
Život s bázňou a radosťou
Zdravá bázeň pred Bohom a radosť z Boha našej spásy nielenže môže ísť dohromady, ale musí. Nikdy nenájdeme v Bohu radosť, pokiaľ ochotne zotrvávame v nevyznanom hriechu. Ubezpečovanie sa o tom, že hriech nie je nebezpečný a na rozhodnutiach vlastne nezáleží, nás nevedie do úniku pred pokušením. Motivácia prichádza aj skrze rozpoznanie ohromného nebezpečenstva, ktoré hriech predstavuje. Tento strach však nie je oslabujúcim ani deštruktívnym, ale nabáda k priľnutiu ku Kristovi v dôvere. Takáto ustavičná závislosť vo viere vytvára nevysloviteľnú a nádhernú radosť. (1. Petra 1:8)
Alexander Stewart
Preložené z: https://www.desiringgod.org/articles/have-a-healthy-fear-of-god
(pozn. prekl.: v origináli je použité slovo fear teda strach, ale nakoľko všetky slovenské preklady používaju slovo bázeň, aj my sme ho v tomto článku použili)