Tento článok je v poradí 8. článok zo série “10 klamstiev”. Predchádzajúci článok: 7. klamstvo: Ľudia sú vo svojej podstate dobrí
Stačí si všímať billboardy popri cestách, aby si človek uvedomil, že ľudia chcú zmeniť svoje životy. Či už sa jedná o fyzickú, finančnú alebo vzťahovú stránku, vzniklo mnoho rôznych odvetví, ktoré reagujú na neúprosnú túžbu ľudí po seba-zdokonaľovaní. Avšak mnohé spoločnosti z tohto odvetvia zakladajú svoje stratégie na klamstve, že človek sa dokáže sám zmeniť.
Samozrejme, existujú oblasti, ktoré človek dokáže ovplyvniť a nejakým spôsobom zmeniť. Dokážeme si zmeniť účes, zlepšiť postavu, zarobiť viac peňazí, nájsť si manželku, zmeniť kariéru alebo presťahovať sa do iného mesta a začať odznova. Avšak napriek všetkým podobným zmenám náš najvnútornejší problém stále zostáva nezmenený. Týmto problémom je naša hriešna prirodzenosť, ktorú nedokážeme sami od seba zmeniť.
Človek sa nemôže sám zmeniť
Mnoho zmien, ktoré v živote dokážete urobiť, je výsledkom sebazapretia a disciplíny. Ak úprimne túžite schudnúť, prestať fajčiť alebo si nájsť inú prácu, tak na to, aby ste tieto ciele dosiahli, musíte mať veľmi silnú vôľu.
Ale nech by sme sa akokoľvek veľmi snažili, nedokážeme zmeniť svoju podstatu. Tak ako nie sme schopní zmeniť svoju intelektuálnu kapacitu alebo genetickú jedinečnosť, takisto nedokážeme zmeniť ani náš prirodzený duchovný stav, v ktorom sme sa narodili. Neexistuje spôsob, ako by sme mohli svojpomocne zmeniť svoju vrodenú hriešnosť. Prorok Jeremiáš to vysvetľuje veľmi jasne, keď karhá Izrael kvôli vzbure proti Bohu, slovami: „Či môže černoch zmeniť svoju kožu a leopard svoje škvrny? Či by ste aj vy mohli dobre robiť, keď ste sa naučili zle robiť?“ (Jeremiáš 13:23)
Jeremiáš rozumel tomu, o čom sme hovorili aj v predošlom článku, že človek je od narodenia vo svojej podstate hriešny. Jeremiáš vedel, že nemáme šancu sami zmeniť svoju vlastnú podstatu podobne, ako nedokážeme zmeniť farbu svojej pleti alebo zbaviť leoparda jeho škvŕn.
Odborníci na osobný rast, akým je napríklad Tony Robbins, môžu hovoriť, že „môžeme zmeniť svoje životy. Môžeme robiť, mať a byť tým, čím chceme.“ Nie je to však nič iné ako len chabý sľub založený na falošnej teológii.
Kresťanskí lídri by mali rázne odmietať filozofiu, ktorú hlásajú ľudia ako Robbins, Oprah Winfrey a im podobní, na základe biblickej pravdy o tom, že človek je vo svojej podstate úplne skazeným hriešnikom. Miesto toho však kazatelia ako Joel Osteen alebo Steve Furtick hlásajú toto isté klamstvo len s kresťanským nádychom. V skutočnosti Joel Osteen napísal celú knihu, ktorá sa venuje osobnému rastu s názvom „Sila toho, kým som,“ kde sú na úvodnej strane napísané nasledovné slová: „Môžu vám dve slová dať silu na to, aby ste zmenili svoj život? Áno, môžu! Na stránkach tejto novej knihy od svetoznámeho autora Joela Osteena nájdete hlboký princíp založený na jednoduchej pravde. Čokoľvek si dosadíte za slová „Ja som“ sa môže stať skutočnosťou!“
Táto kniha by nebola tak urážajúcou, keby bola kategorizovaná ako fikcia. Navzdory tomu, čo je jej obsahom, ju, žiaľ, nájdeme na poličkách mnohých kresťanských kníhkupectiev a mnohí ju považujú za biblickú pravdu.
Pravda je však taká, že žiadne ľudské úsilie nedokáže zmeniť prirodzenú hriešnu povahu človeka. Riešením je jedine úplná premena ľudského srdca, ktorú dokáže vykonať jedine Boh znovuzrodením hriešnika.
Mŕtvy človek potrebuje byť vzkriesený, nie len napravený
Apoštol Pavel opisuje hriešnych ľudí ako „mŕtvych pre vlastné prestúpenie a hriechy“ (Efezským 2:1). Jediné, čo môže mŕtvy človek urobiť vo svojom stave, je, že v ňom naďalej zostane. Toto trvá dovtedy, kým ho Boh nevzkriesi a neurobí ho novým stvorením. Toto je aj dôvod, prečo Pavel hovorí o obrátených kresťanoch ako o nových stvoreniach (2. Korintským 5:17).
V Starej zmluve konfrontoval Boh proroka Ezechiela s rovnakou skutočnosťou, keď mu poukazoval na duchovný stav Izraela. V Ezechielovi 37:1-14 Boh preniesol Ezechiela do údolia plného suchých kostí. Keď sa Ezechiel ocitol na obrovskej kope suchých kostí, Boh sa ho opýtal: „Človeče, môžu tieto kosti ožiť?“ Jediné, čo povedal bolo: „Pane, Hospodin, Ty to vieš!“ (Ezechiel 37:3). Ezechiel totiž vedel, že iba Boží zázrak dokáže oživiť tie kosti.
Boh prikázal Ezechielovi, aby prorokoval v tom údoli, avšak to veľké vzkriesenie, ktoré nastalo (Ezechiel 37:7-10), bolo vďaka Božiemu vdýchnutiu nového života: „položím na vás šľachy a obložím vás mäsom, natiahnem na vás kožu a dám do vás ducha; ožijete a spoznáte, že ja som Hospodin.“ (Ezechiel 37:6). „Vložím do vás svojho ducha, ožijete a zložím vás na vašu pôdu; potom spoznáte, že ja, Hospodin, som povedal i splním to – znie výrok Pána, Hospodina.“ (Ezechiel 37:14)
Táto pasáž je úžasným obrazom toho, čo pravé evanjelium robí s človekom. My kresťania a kazatelia sme ako Ezechiel, stojaci medzi množstvom ľudí, ktorí sú mŕtvi vo svojich hriechoch. Nie sme povolaní k tomu, aby sme ich presvedčili k životu alebo aby sme zmenili ich správanie. Našim cieľom by nemalo byť len nejaké preusporiadanie kostí v Ezechielovom údolí.
Sme volaní k tomu, aby sme hlásali evanjelium a dôverovali Bohu, že vzkriesi svoj ľud zo smrti hriechu do nového života v Kristovi. V konečnom dôsledku je to jedine znovuzrodenie, ktoré uskutočňuje Boh a ktoré môže priniesť zmysluplnú zmenu v duchovnom stave hriešnika.
Len o pár riadkov vyššie, v 36. kapitole Ezechiela, dáva Boh jasne najavo, že On stojí za každou zmysluplnou zmenou hriešneho srdca, od znovuzrodenia, cez posvätenie až po oslávenie. „Potom vás pokropím čistou vodou a budete očistení od všetkých svojich poškvŕn, i od všetkých modiel vás očistím. Dám vám nové srdce a nového ducha do vášho vnútra; odstránim kamenné srdce z vášho tela a dám vám srdce z mäsa. Dám svojho ducha do vášho vnútra a spôsobím, aby ste chodili podľa mojich ustanovení, zachovávali a plnili moje nariadenia.“ (Ezechiel 36:25-27)
Táto pasáž sa stala stredobodom rozhovoru Ježiša s Nikodémom. Ježiš zdôraznil zbytočnosť ľudského snaženia v otázke duchovnej premeny. Keď mu Ježiš povedal, že sa musí „znovu narodiť“ (Ján 3:3), „z vody a z Ducha“ (Ján 3:5), odkazoval na Ezechiela 36:25-27. John MacArthur to vysvetľuje vo svojom komentári k Jánovmu evanjeliu takto: „Toto je jedna z pasáží, ktoré mal určite Ježiš na mysli, keď Nikodémovi ukazoval, že znovuzrodenie je starozmluvná pravda (pozri Deuteronómium 30:6; Jeremiáš 31:31-34; Ezechiel 11:18-20). Na základe tohto starozmluvného pozadia bolo nevyvrátiteľné Ježišovo tvrdenie o tom, že bez duchovnej premeny, ktoré môže spôsobiť jedine Duch Svätý (Títus 3:5) prostredníctvom Božieho slova (Efezským 5:26), nikto nemôže vstúpiť do Božieho kráľovstva. Ježiš potom pokračuje tým, že kladie dôraz na duchovné očistenie ako Božie dielo a nie ako výsledok ľudského snaženia: „Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je duch.“ (Ján 3:6). Znovuzrodenie je Božím dielom bez akejkoľvek ľudskej zásluhy (pozri Rimanom 3:25).
Ľudské úsilie o osobnú premenu vlastného srdca je tak zbytočné, ako keby ste sa snažili o opravu Titaniku tým, že v jeho vraku premiestnite pár stoličiek. Je to len niečo dočasné, povrchné a v konečnom dôsledku úplne zbytočné.
Podobne ako Ezechiel, aj kresťania sa musia sústrediť na jednu vec: verné hlásanie evanjelia. A Boh, vo svojej zvrchovanosti, znovuzrodí mŕtvych okolo nás podľa svojej vôle.
Cameron Buettel
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B180312
Výborná séria článkov “10 klamstiev” s linkami:
Úvod: Prečo sú satanove klamstvá také presvedčivé?
1. klamstvo: Pravda je relatívna
2. klamstvo: Život je z náhody
3. klamstvo: Tolerancia je najväčšou cnosťou
4. klamstvo: Náš pozemský majetok má trvalú hodnotu
5. klamstvo: Zmyslom života je osobné šťastie
6. klamstvo: Dobré skutky nakoniec prevážia tie zlé
7. klamstvo: Ľudia sú vo svojej podstate dobrí
8. klamstvo: Človek môže zmeniť sám seba
9. klamstvo: Smrť je len príjemnou premenou
10. klamstvo: Nie je dostatok dôkazov o Božej existencii