

Predstavte si osobu, ktorá tvrdo pracuje na svojej kondičke, má nastavenú prísnu diétu a popri tom užíva alkohol a drogy. Takéto rozpoltené správanie by v mnohých z nás vyvolalo asi mnoho oprávnených otázok.
Rovnako je to aj s kresťanom, ktorý si starostlivo stráži svoju duchovnú stravu, ale popri tom mu vôbec nezáleží na tom, aby zo svojho života odstránil hriešne duchovné toxíny. Verné štúdium Božieho slova je nesmierne dôležitou súčasťou duchovného rastu, nie je však tým jediným faktorom. Dôležitou súčasťou je aj rozpoznanie našich hriešnych postojov a motivácií, ktoré ako karcinogény môžu spôsobiť obrovskú katastrofu v našich duchovných životoch.
Práve teraz môžu tieto hriešne toxíny poškodzovať váš život a pohlcovať vašu užitočnosť. Apoštol Peter vo svojom prvom liste rozpoznal túto hrozbu a prikazuje svojim čitateľom: „A keď ste už zobliekli všetku zlosť, všetku falošnosť, pokrytectvo, závisť a všetko ohováranie ako práve narodené nemluvniatka túžte po duchovnom čistom mlieku, aby ste ním rástli na spasenie…“ (1. Petra 2:1-2). Peter v tomto texte zdôrazňuje päť špecifických toxínov, ktorých by sme sa mali zbaviť kvôli svojmu duchovnému zdraviu: zlosť, falošnosť, pokrytectvo, závisť a ohováranie.
Zobliecť zlosť. V biblických časoch bola zlosť prirovnávaná k „pohanskému zlu“ alebo „svetskosti“, ktorým bola obklopená mladá kresťanská cirkev. Peter neprikazuje, aby sme sa zbavili len určitej časti zlosti. Chce, aby sme sa jej zbavili celej. Dnešní kresťania nie sú o nič iní, ako tí v prvom storočí. Mnohí z nás sa radi hrajú na kresťanov a popri tom sa plne oddávajú svetským praktikám. V kresťanskom živote však nie je miesto na svetský odpad.
Jeden mladý muž raz navštívil významného biblického učiteľa a povedal mu: „Pane, dal by som všetko na svete, aby som poznal Bibliu ako Vy.“ Učiteľ sa pozrel mladíkovi priamo do očí a povedal: „Presne toto ťa to bude stáť.“ Ak chceme rásť ako kresťania, musíme skúmať samých seba, aby sme vedeli nájsť všetky zvyšky svetskosti v nás, ktorých sa potrebujeme tak zúfalo zbaviť.
Zobliecť falošnosť. Peter nám rovnako prikazuje, aby sme sa zbavili všetkej falošnosti a pretvárky v našich životoch. Nečisté motívy sú koreňom všetkej falošnosti a vždy vedú k podvádzaniu a klamaniu iných. Podvod sa však z dlhodobého hľadiska nikdy nevypláca, pretože nakoniec bude skôr či neskôr aj tak odhalený.
Toto je jedna z vecí, ktoré je dieťa najťažšie naučiť. Vždy som svojim deťom hovorieval: „Bude vás to stáť omnoho viac, keď mi budete klamať, pretože vždy, keď vás prichytím pri klamstve, tak vás potrestám omnoho viac, ako keď mi hneď poviete pravdu.“ Boli situácie, kedy som to aj musel dodržať, a vždy to bola pre každého veľmi ťažká lekcia. Pre mňa ich to naučiť, a pre nich naučiť sa to. Ale stálo to za to.
Zobliecť pokrytectvo. Pokrytectvo je prirodzeným nasledovníkom klamstva a falošnosti. Nekresťania vždy radi poukazujú na to, že zbory sú plné pokrytcov, a žiaľ majú pravdu.
Kresťania niekedy na takéto obvinenie reagujú, že zbor, v ktorom môžu ľudia počuť evanjelium a v ktorom sú vyučovaní z Božieho slova, je najlepším miestom pre pokrytcov. Ako nám však Peter jasne ukazuje, nemôžeme byť voči tomuto hriechu ľahostajní. V živote úprimného kresťana nemôže byť miesto pro pokrytectvo. Pokiaľ veriaci viditeľne ospravedlňuje svoje pokrytectvo, zneužíva tak Božiu milosť a je z neho ešte väčší pokrytec.
Zobliecť závisť. Jednoducho povedané, závisť je vo svojej podstate sebastrednosť. Závisť je vždy tá, ktorá zomiera ako posledná, pretože zmiera len vtedy, keď zomrie aj naše sebecké „ja“. Ale ako mnoho kresťanov už vie, zabiť svoje „ja“ je nesmierne náročné.
Koľko zborov stroskotalo, koľko misijných organizácií bolo rozložených, koľko rodín bolo zničených a to všetko kvôli závisti? Vo svojom liste sa Jakub pridáva k Petrovi a varuje kresťanov pred démonickými vplyvmi závisti:
„Ale ak máte horkú vášnivosť a hašterivosť v srdci, nevychvaľujte sa a neklamte proti pravde. Toto nie je múdrosť zhora, ale pozemská, zmyslová, démonická. Lebo kde je vášnivosť a hašterivosť, tam je nepokoj a všetko možné zlo.“ (Jakub 3:14-16)
Zobliecť ohováranie. Jednoducho povedané, Peter nám prikazuje, aby sme prestali s klebetami a ohováraním. Ohováranie môže byť pre kresťanov tým najatraktívnejším hriechom. Dokážeme to veľmi rázne odmietať a prikyvovať, keď pred tým kazateľ varuje z kazateľnice, ale veľmi ľahko sa dokážeme doň zapojiť rôznymi spôsobmi hneď na ceste domov. Sme nesmierne vynaliezaví v maskovaní ohovárania, používaním viet ako napríklad: „Mám veľké obavy o Katku“ alebo „Môžeš mi o tom povedať viac, aby som sa za to mohol modliť?“ Príliš veľa ohovárania sa deje pod rúškom modlitieb a zbožnosti.
Je dôležité poznamenať, ako je týchto päť hriechov prepojených. Zlosť (svetskosť) rozdúchava plamene klamstva a falošnosti. A falošnosť vedie k pokrytectvu, ktoré plodí závisť. A ovocím závisti bývajú väčšinou zlé reči, inými slovami ohováranie.
Napriek tomu, že tieto duchovné toxíny sú smrteľné, sme nimi neustále priťahovaní. Aby sme prelomili túto príťažlivosť, musíme si vypestovať chuť pre to, čo Peter nazýva duchovným čistým mliekom, ktorým je Božie slovo. Jasne hovorí: „Ako práve narodené nemluvniatka túžte po duchovnom čistom mlieku, aby ste ním rástli na spasenie, keďže ste už okúsili, že Pán je dobrý“ (1. Petra 2:2-3). Peter hovorí svojim čitateľom, že mali možnosť zakúsiť Božiu milosť v prvom kroku spasenia. Neporušiteľné semeno vyklíčilo, ale potrebuje byť živené, aby mohlo rásť. Pre čerstvo znovuzrodeného kresťana je Božie slovo ako mlieko. Ako je mlieko nevyhnutné k prvému rastu dieťaťa, rovnako je aj Božie slovo nevyhnutné k rastu nového kresťana.
Pavel napísal rovnakú myšlienku aj kresťanom do zboru v Tesalonike: „Ako Kristovi apoštolovia mohli sme síce požadovať vážnosť, ale boli sme prívetiví k vám, ako keď dojčiaca matka láska deti“ (1. Tesalonickým 2:7). Túto istú myšlienku predložil Pavel aj Timoteovi, keď ho povzbudzoval aby stál pevne voči odpadnutiu od viery. Pripomenul Timoteovi, že keď bude verný vo vyučovaní bratov v pravde Božieho slova, „budeš dobrý služobník Krista Ježiša, vychovávaný slovami viery a dobrého učenia, ku ktorému si sa pridal.“ (1. Timoteovi 4:6)
Rovnako ako je dôležité mlieko, tak pre ľudské telo sú dôležité aj iné potraviny, aby bolo správne vyživované. Na jednej strane sú kresťania, ktorí nemajú problém prijímať mnohé nezdravé duchovné jedlo, no na druhej strane sú aj takí kresťania, ktorí sa neustále spoliehajú len na nedeľnú fľašu duchovného mlieka od svojho kazateľa. Nedokážu sami osobne ísť do Písma a prežúvať omnoho pevnejšiu duchovnú stravu.
Pravou duchovnou stravou pre veriacich je Božie slovo. Božie slovo však poskytuje aj omnoho tvrdšiu duchovnú stravu ako len mlieko (1. Korintským 3:1-2). Mlieko je veľmi dobrým začiatkom pre duchovný rast ale potrebujeme túžiť aj po duchovnom mäse, po bohatstvách duchovných právd, ktoré od nás Boh chce, aby sme poznali, keď sa chceme stať takými, akými nás chce mať On.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B170522