27. apríla 1873 vyšiel Charles Haddon Spurgeon po drevených schodoch svojej kazateľnice v Metropolitan Tabernacle v Londýne a vo svojej kázni sa zameral na verš z Matúša 5:14. Jeho dunivý a autoritatívny hlas zahrmel slovami Krista: „Vy ste svetlo sveta.“ Svoju kázeň začal nasledovne:
„Pán Ježiš vlastne povedal: ´Nie rabíni, nie zákonníci, nie členovia Sanhedrinu, ale vy, moji pokorní učeníci, vy ste svetlom sveta!´Tento titul im neudelil po tom, čo ich 3 roky vyučoval, ale takmer na začiatku svojej služby. Z tohto usudzujem, že im bol udelený ani tak nie kvôli ich vedomostiam ale skôr kvôli ich charakteru. Práve ten ich robil svetlom sveta! Zatiaľ ešte neprešli Jeho duchovným výcvikom a už o nich vyhlásil: ´Vy ste svetlo sveta!´“
Spurgeon pokračoval v myšlienke, že byť nositeľom svetla, nemá nič dočinenia s vysokou úrovňou teologických vedomostí alebo zborovou príslušnosťou, ale s tým, čím nás Pán Ježiš robí skrze vieru. Byť nositeľom svetla je stav bytia, ak si v Kristovi.
Svetlo života
V Jánovi 8:12 Pán Ježiš hovorí: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“ To znamená, že všetci hriešnici tápajú v úplnej tme, až kým nám Kristus mocou Ducha Svätého neoživí naše mŕtve srdcia, neotvorí naše duchovne slepé oči a nevymení naše kamenné srdcia za srdcia mäsité. Okamžite po znovuzrodení sa hriešnici vydávajú na večnú cestu svetla (Ján 3). Pavel používa rovnakú analógiu v liste Filipským 2:15, kde hovorí, že Božie deti, všetci skutoční veriaci, žiaria ako svetlá v tomto svete. Inými slovami, v spasení Kristus rozsvieti v našich srdciach žiariacu nádheru svojej slávy, ktorá nikdy nezhasne. Budeme ju vyžarovať naveky.
Svetlá sveta
Na začiatku svojej slávnej kázne na vrchu Pán Ježiš za svojich nasledovníkov, pravých učeníkov, neoznačuje ani tak tých, ktorí niečo robia, ale tých, ktorí niekým sú. V Matúšovi vraví: „Vy, priatelia, ste svetlom tohto vesmíru.“ Pán Ježiš sa neobracia na náboženskú elitu Izraela ale na bežných obyčajných galilejských rybárov a farmárov. Hovorí k malým ľuďom, ktorým sa nedostávalo žiadneho spoločenského uznania. Pán Ježiš ich dvíha zo špiny tohto sveta a označuje ich za svetlo vesmíru. Hovorí, že keďže je On tým pravým svetlom tohto sveta a prebýva v nich vierou, budú Ho odzrkadľovať. V Biblii neexistuje nič také ako skutoční veriaci, ktorí by vášnivo nevyžarovali nádheru slávy Krista vo svojich domovoch, komunitách a vo svete.
V Matúšovi 5:15 Pán Ježiš prezentuje nezmyselnú ilustráciu a hovorí o niekom, kto zapaľuje sviecu a položí ju pod nádobu, aby ukryl jej svetlo. Tento obraz uchváti pozornosť Jeho poslucháčov. Veď kto by také niečo robil? Kto by rozsvietil sviecu a ukryl jej svetlo? Len by tým mrhal jej knôtom a olejom. Táto ilustrácia živo demonštruje, že tak ako účelom sviece je svietiť, účelom učeníkov je vyžarovať slávu Boha spravodlivým žitím a odvážnym svedectvom.
Nejde tu o nejaký malý plamienok, ktorý si necháme pre seba. Neexistuje nič také ako „súkromné kresťanstvo“. Svet považuje náboženskú vieru za osobnú záležitosť. Zmýšľanie je často takéto: „Ty veríš vo svojho Boha po svojom a ja tiež. Nič mi však o tom nehovor. Náboženstvo je súkromnou vecou každého z nás.“ Tento koncept je úplne cudzí biblickému kresťanstvu. Sme zdieľajúcimi sa ľuďmi so zdieľanou vierou, ľuďmi, ktorí horia vo svojom vnútri ohňom zapáleným Kristom.
Svieť pred všetkými ľuďmi
V 15. verši Pán Ježiš používa slovo „všetkým“, čím potvrdzuje celkový rozsah svojej evanjeliovej misie. Podobne ako zo svetla majú úžitok všetci obyvatelia domu, tak všetci Jeho učeníci majú šíriť evanjelium „všetkým“. J.I. Packer radí: „Nemali by sme byť odradení skutočnosťou, že tí, ktorí nie sú vyvolení, neuveria a naše úsilie o ich obrátenie zlyhá. Je to síce pravda, ale nie je to našou vecou a nemá to mať žiadny dopad na naše skutky.“ Niekedy nám naše teologické presvedčenie ohľadom Božej zvrchovanosti v spasením slúži ako výhovorka, prečo dostatočne neevanjelizujeme neveriacich. Packer pokračuje: „Naopak, viera vo zvrchovanosť Božej vlády a milosti je tou jedinou vecou, ktorá našu evanjelizáciu dokáže podoprieť. Môže nám dodať odolnosť, ktorú tak potrebujeme, ak chceme evanjelizovať odvážne a vytrvalo.“ Pán Ježiš nám prikazuje, že máme svietiť „všetkým“. Naše evanjeliové úsilie nesmie byť marené našou vierou v Božiu zvrchovanosť v spasení, práve naopak. Istota v Božiu zvrchovanosť zaistí našu evanjelizáciu a zabezpečí jej úspech.
My zvestujeme, Boh zachraňuje.
My ideme, Boh priťahuje.
My poslúchame, Boh získava slávu.
Cirkev má dnes jedinečnú príležitosť byť tým, čím je: svetlom tohto sveta. V čase, keď si ľudia kladú otázky o Bohu, o pandémii koronavírusu alebo o večnosti, žiari. Buď preto tým, kým si!
Dustin Benge
Preložené z: https://www.reformandamin.org/articles1/2020/3/31/be-what-you-arelight