Apoštol Pavel nariaďuje cirkvi v Ríme, aby sa nepripodobňovala tomuto svetu, ale aby sa premenila obnovením mysle (Rim 12:2). Počas poučovania kresťanov v Korinte o tom, ako viesť duchovný zápas, ich vyzýva, aby každú myšlienku podrobili v Kristovu poslušnosť (2. Kor 10:5). V tomto divokom svete plnom nepriateľov, ktorí sa nás snažia rozptýliť a zničiť, potrebujeme našim mysliam neustále pripomínať pravdy evanjelia každý deň.
- Uvažuj nad svojimi myšlienkami
Už si sa niekedy pozastavil a uvažoval nad tým, čo ti práve prechádza mysľou?
Čo práve počúvaš?
Na čo práve myslíš?
V čo práve veríš?
Sme neustále informovaní o myšlienkach a nápadoch, svetonázoroch a filozofiách. Naše osobné príbehy sú plné sklamaní, zlomenosti a bolesti. Do našich sŕdc a myslí sa dostali klamstvá, podvody a obvinenia zo sveta, tela a diabla. Potrebujeme podrobiť naše myšlienky a preskúmať ich. Niečo si podrobiť znamená, kontrolovať to alebo dať do kontrolovaného prostredia. Je to ako zatvoriť rozzúrené zviera do klietky. Zamerajme sa na to, na čo myslíme a čomu veríme. Sú naše myšlienky podrobené pravdami evanjelia? Premýšľam nad Bohom, inými a sebou samým vo svetle dobrej zvesti?
- Priveď svoju myseľ k poslušnosti
Do podrobovania si myšlienok pozvi Ducha Svätého, aby si ich priviedol do poslušnosti Ježišovi a pravdám evanjelia. Duch Svätý nám bol daný, aby sme poznali pravdu o Ježišovi a aby nás usvedčil zo všetkého, čo nie je v zhode s evanjeliom (J 14-16).
Tu sú niektoré kľúčové otázky, ktorými pozývam Ducha, aby mi svedčil:
Je toto skutočne pravda alebo je to klamstvo?
Znie to ako satanovo obvinenie alebo usvedčenie Ducha?
Do čoho práve vkladám svoju nádej? Do Božieho diela alebo diela niekoho iného?
Čo mi pravdy o Ježišovom živote, smrti a vzkriesení hovoria o tejto myšlienke alebo predstave?
Modlitba nie je len o prednášaní svojich potrieb Bohu. Modlitba je aj o podriadenosti mojich myšlienok a predstáv Duchu Božiemu, aby bola moja myseľ obnovená pravdami z Božieho slova.
- Uvažuj nad ovocím
Keď sa podrobujeme svedectvu a riadeniu Ducha, zažívame taktiež Jeho ovocie. Pavel ho popisuje v Galatským 5:22-23 ako lásku, radosť, pokoj, zhovievavosť, nežnosť, dobrotivosť, vernosť, krotkosť a zdržanlivosť. Deväťrozmerný život, ktorý pripomína život Ježiša. Na druhej strane tu máme skutky tela, ktoré sú v kontraste s Ježišovým príkladom. Teda cudzoložstvo, smilstvo, nečistota, zmyselnosť, modloslužba, čarodejníctvo, nepriateľstvá, svár, nenávisť, hnevy, zvady, rozbroje, roztržky, závisti, vraždy, opilstvá, hodovania a im podobné (Gal 5:19-21).
Jedným zo spôsobov, ako zápasíme o svoju myseľ, je uvažovanie nad ovocím, ktoré práve zažívame alebo ovocím, ktoré budeme zažívať, keď premeníme svoje myšlienky na skutky. Keď sa ovocie nepodobá na ovocie Ducha alebo života Ježiša, môžeme si byť istí, že naše mysle práve nie sú podriadené Ježišovi. Namiesto toho sme podriadení niekomu inému. Duch nás v takom prípade usvedčí a vedie do pokánia. Odhaľuje nám momenty, kedy sme uverili klamstvu a uvádza nás do pravdy o Ježišovi, robí naše oči vidiace a srdcia veriace.
- Vráť úder
Vojna o tvoju myseľ nie je pasívnou aktivitou, ale je to aktívny, dôrazný boj vedený mocou Ducha a evanjeliom, ktoré nás vybavuje duchovnými zbraňami. Zatiaľčo nám Duch odhaľuje pravdy o Ježišovi, sa ich musíme pevne držať (1. Kor 15:2) a naučiť sa, ako ich proaktívne v boji používať.
Pavel vyzýva cirkev v Efeze: „Napokon posilňujte sa v Pánovi a v moci Jeho sily. Oblečte sa do celej výzbroje Božej, aby ste mohli obstáť proti úkladom diabla.“ (Ef 6:10-11) Následne opisuje výzbroj, ktorá je sprístupnená evanjeliom (Ef 6:14-18). V tomto všetkom však vnímajme našu závislosť na Duchu skrze modlitbu. Zbrane nám nepostačia, dokiaľ nebudeme chodiť v moci Ducha, ktorý ich umocní.
Podrob svoje myšlienky a pozorne ich preskúmaj. Priveď ich k poslušnosti. Vezmi do úvahy ovocie. Potom zaútoč späť pravdami evanjelia. Toto je spôsob, akým vstupujeme do vojny.
Jeff Vanderstelt
Preložené z: http://www.desiringgod.org/articles/how-to-win-the-war-for-your-mind