Pri dnešných oslavách 506. výročia reformácie si mnohí z nás pripomenú dôležité doktríny, o ktoré sa viedol zápas, ako ospravedlnenie jedine vierou alebo Sola Scriptura. Tieto osobitosti sú dôležité, ale často zabúdame, že protestantská reformácia bola aj misijným hnutím.
Rímskokatolícka cirkev v 16. storočí zdôrazňovala ordinované kňazstvo a jeho úlohu pri privádzaní ľudí k Bohu. Reformátori však vnímali kňazstvo ako úrad patriaci všetkým kresťanom. Toto presvedčenie posilňovalo misie v 16. storočí aj dnes. Čo je teda kňazstvo?
Kňazstvo všetkých veriacich
V Starom zákone je kňaz prostredníkom, ktorý premosťoval priepasť medzi človekom a Bohom. Kňaz predstupoval pred Boha v mene ľudu a prinášal obety, ktoré umožňovali ľuďom prichádzať k Bohu. Bol to však nedokonalý systém. Kňazi potrebovali obetovať aj za svoje vlastné hriechy a nie vždy boli vzornými zástupcami ľudu.
Preto Ježiš starozákonné kňazstvo zrušil. Vytvoril dokonalé kňazstvo, ktoré raz a navždy priviedlo ľudí k Bohu v Ňom samom, v Jeho dokonalej obeti. A čo je skutočne pozoruhodné, Ježiš sa o toto kňazstvo delí so svojím ľudom. Patriť ku Kristovi znamená patriť k jeho kňazstvu – a táto výsada patrí každému veriacemu (1. Petra 2:9).
Spojenie kňazstva s misiami
Táto myšlienka sa v spisoch reformátorov objavuje často. Martin Luther tvrdil, že slovo “kňaz” by malo byť rovnako bežné ako “kresťan”, pretože každý kresťan patrí do Kristovho kňazstva. Ján Kalvín s tým súhlasil a vo svojich Inštitúciách kresťanského náboženstva učil, že všetci, ktorí patria Kristovi, sú kňazmi. Aj Heinrich Bullinger vyučoval, že všetci kresťania, muži aj ženy, sú skutočnými kňazmi v Kristovom kráľovstve.
Reformátori boli vo svojom príkaze kresťanom jednoznační – každý z nás je kňazom, ktorý patrí do Kristovho vlastného kňazstva. Privilégium príslušnosti ku Kristovmu kňazstvu je spojené s tou istou povinnosťou, ktorá patrila kňazom v minulých storočiach: Musíme privádzať svojich blížnych k Bohu.
Reformátori tejto povinnosti dobre rozumeli, o čom svedčí rozšírenie reformovaného kresťanstva. Kalvín bol duchovným vodcom švajčiarskej Ženevy, ktorá sa stala útočiskom protestantov čeliacich prenasledovaniu zo strany Rímskej cirkvi. V 50. rokoch 15. storočia utiekli do Ženevy tisíce protestantských kresťanov, čím sa počet obyvateľov mesta v priebehu desiatich rokov zdvojnásobil. Utečenci boli obnovení, vyškolení a poslaní späť, aby posilnili cirkvi vo svojich domovských krajinách a nakoniec oslovili milióny ľudí v Európe i mimo nej.
Presbyteriáni sú jednou z mnohých denominácií, ktorých korene siahajú až do Ženevy. John Knox, zakladateľ tejto denominácie, hľadal v roku 1556 azyl u Kalvína. V roku 1559 sa Knox vrátil domov do Škótska, aby ďalej zriaďoval protestantskú cirkev. Kalvín vyslal podobne stovky ďalších misionárov, aby zakladali a podporovali zbory v celej Európe vrátane Christophera Goodmana (Anglicko) a Guida de Bresa (Holandsko). Kalvín dokonca poslal misionárov do Brazílie, ktorí vypracovali prvé reformované vyznanie v Amerike. Často sa hovorí, že reformátori mali nedostatočne rozvinutú misiológiu, ale história hovorí niečo iné. Ženevskí misionári založili tisíce zborov po celom svete.
Ako reformácia poháňa misie dnes
Dnes, o niekoľko storočí neskôr, sa z cirkví s koreňmi v reformácii sformovali denominácie zodpovedné za misijne zamerané organizácie, ako je Misia do sveta (PCA), Iniciatíva globálnej misie (ACNA) alebo Medzinárodná misijná rada (SBC). Tieto skupiny vysielajúce misie sú zodpovedné za nespočetné tisíce misionárov po celom svete.
Zasvätená služba je dôležitá aj dnes. Ordinovaní kňazi – pastieri a kazatelia – sú potrební na hlásanie slova, vysluhovanie sviatostí a vykonávanie ďalších pastoračných povinností. Potrební sú však aj kňazi v laviciach. Tí, ktorí nasledujú Kristovo povolanie ku kňazstvu, sú často tí, ktorí majú najväčší vplyv na Božie kráľovstvo.
Reformátorom veľmi záležalo na tom, aby priviedli druhých k Bohu, a nezastavili sa pred ničím, aby sa Kristovo kráľovstvo rozprestieralo po celej zemi. V tomto poslaní môžeme pokračovať s vedomím, že Kristus nás prijal do svojho kňazstva a prisľúbil, že prostredníctvom nás bude budovať svoju Cirkev.
Alex Lowther
Preložené z: https://radical.net/article/protestant-reformation-missions/