História Kristovej cirkvi sa nedá oddeliť od histórie satanových pokusov ju zničiť. Zatiaľ čo množstvo výziev, ktorým musela čeliť povstalo zvonku, tie najnebezpečnejšie boli z jej vnútra. Ide o falošných učiteľov, šíriteľov bludov prezlečených za učiteľov pravdy. Majú rôzne podoby a sú prispôsobení dobovým a kultúrnym súvislostiam. Tu je sedem z nich, ktorí sa usilujú o zvedenie cirkvi v dnešnej dobe. Zatiaľ čo budem na ich popísanie používať mužský rod, nezabudnite, že môže ísť rovnako aj o ženy.
Heretik
Heretik je najnápadnejší a pravdepodobne aj najnebezpečnejší falošný učiteľ. Peter pred ním varoval vo svojom druhom liste. „Bývali však medzi ľudom aj falošní proroci, ako aj medzi vami budú falošní učitelia, ktorí vnesú skazonosné sektárstvo, a kedže budú zapierať aj samého Pána, ktorý si ich vykúpil, uvalia na seba skorú skazu“ (2 Pt 2:1). Heretik je človek, ktorý vyučuje niečo, čo je v príkrom rozpore so základným učením kresťanskej viery. Je družnou osobou, prirodzeným lídrom, ktorý vyučuje dostatočné množstvo pravdy, aby ňou zamaskoval svoje smrteľné omyly. Popierajúci pravdu a oslavujúci zlé, vedie svojich nasledovníkov od bezpečnej ortodoxie do nebezpečenstva herézy.
Možno preformuluje učenie o Trojici ako to robil Árius v treťom storočí a ako to robia unitárski pentekostáli dnes (pozn. členovia hnutia Oneness pentecostalism). Možno ako Markus Borg alebo iní známi učenci poprie panenské počatie a zmrtvýchvstanie Ježiša Krista. Prípadne ako Svedkovia Jehovovi pozmení Božie dokončené slovo alebo k nemu ako mormóni niečo pridá. Neustále bude smelo napádať „vieru, odovzdanú raz navždy svätým“ (Jud 1:3).
Šarlatán
Šarlatán je človek, ktorý používa kresťanstvo ako zámienku na osobné obohatenie sa. Pavol varoval Timotea, aby bol pred niekým takým ostražitý. „Ak niekto iné učí a nepristupuje k zdravým rečiam o našom Pánovi Ježišovi Kristovi ak učeniu, ktoré zodpovedá pobožnosti, je nadutý i keď nič nerozumie, trpí na hašterivosti a slovné hádky, z ktorých vznikajú závisť, zvady, rúhania zlé upodozrievania, trenice ľudí porušených na mysli a zbavených pravdy, ktorí sa domnievajú, že pobožnosť je ziskom“ (1. Tim 6:3-5). Šarlatán sa zaujíma o kresťanskú vieru len dovtedy, kým mu plní peňaženku. Využíva svoje vedúce postavenie, aby vyťažil čo najviac z bohatstva druhých.
Čarodejník Šimon bol motivovaný láskou k peniazom a pokúsil sa speňažiť moc Ducha Svätého (Sk 8:9-24). Počnúc ním, šarlatán sa objavuje v mnohých podobách a neustále vyhľadáva popredné miesta v zbore. Keď pápež Lev X. poveril Tetzela, aby predával odpustky, nechcel výnosom z nich zafinancovať len rekonštrukciu Baziliky sv. Petra, ale aj svoj luxusný životný štýl. V 90-tych rokoch televízny evanjelista Robert Tilton využil zraniteľných a naivných ľudí k obohateniu sa o desiatky miliónov dolárov ročne. Dnes sú to Benny Hinn, Creflo Dollar a ďalší šíritelia evanjelia prosperity, ktorí zarábajú na daroch svojich nasledovníkov.
Prorok
Prorok tvrdí, že je obdarený Bohom, aby ponúkal čerstvé zjavenia mimo Písma, nové, autoritatívne predpovede, učenia, napomenutia alebo aj povzbudenia. V skutočnosti je však poverený satanom, aby zviedol Kristovu cirkev. Ján pred ním urgentne varoval. „Milovaní, neverte každému duchovi, ale skúmajte duchov, či sú z Boha, pretože mnohí falošní proroci vyšli do sveta“ (1. J 4:1). Kresťania musia skúmať duchov, aby zistili, či ide o Ducha Svätého alebo démona.
Falošný prorok sa vyskytuje v celých cirkevných dejinách. V druhom storočí to bol Montanus so svojimi učeníkmi, ktorí tvrdili, že hovoria v mene Ducha Svätého. V 19. storočí išlo o Josepha Smitha, ktorý presviedčal, že mu anjel Moroni daroval Knihu Mormonovu. Sarah Youngová, autorka kresťanského bestselleru, zas smelo vyhlasovala, že jej kniha obsahuje skutočné slová Ježiša. Slová falošného proroka však vedú na scestie.
Preložené z: https://www.challies.com/7-false-teachers-in-the-church-today/