Praktizovanie trpezlivosti je práve tými chvíľami, kedy najviac pociťujeme páľavu posvätenia a vnútorných vzdychov Ducha (Rimanom 8:23). Chvíľami sa môže zdať, že sa meníme do podoby Ježiša takmer bez námahy. Vietor Ducha v našich plachtách kŕmi samozábudlivosť. Avšak súčasťou čakania je aj vedomá námaha. Zakúšame horkosť pilulky trpezlivosti a preciťujeme, ako sa pomaly zosúva dole naším hrdlom. Nedá sa hovoriť o trpezlivosti, pokiaľ si nie sme vedomí čakania. Práve keď cítime tu páľavu, potrebujeme mať po ruke Božie zasľúbenia a plán útoku. Tu sú 3 biblické spôsoby na pestovanie trpezlivosti v čakaní:
- Obnovujúca sa viera a nádej
Keď pocítiš prvý odpor, zver sa Bohu. Prekalibruj zameranie svojej viery. Presuň váhu dôvery v seba samého a vedome ju preorientuj na Boha. Aj počas dovolenky či zdanlivo nekonečných dní, čakanie nie je márnosťou v Božích očiach. Práve cez tieto oneskorenia a pauzy Boh pracuje a zachraňuje nás pred spoliehaním sa na seba a obnovuje našu vieru a nádej v Neho.
Trpezlivosť prichádza s vierou (2. Timoteovi 3:10; Židom 6:12) – s vierou pre danú chvíľu a nádejou pre budúcnosť. Viera živí nádej a „ak sa nádejame tomu, čo nevidíme, to trpezlivo očakávame“ (Rimanom 8:25).
- Modli sa a vzdávaj vďaku
Nech ťa čakanie vedie k modlitbe. Výzva k trpezlivosti v súžení je nasledovaná vytrvalou modlitbou (Rimanom 12:12). Zdravý modlitebný život zákonite nemusí vyžadovať hodiny strávené každý deň v komôrke, ale oči, ktoré rozpoznajú príležitosti, neočakávané momenty, chvíle čakania a srdce, ktoré sa ich chopí.
Potom je tu prítomné aj úžasné poslanie ďakovať a pestovať trpezlivosť s radosťou. Pavel sa modlí za kresťanov, nech sú „všemožne posilňovaní mocou Jeho slávy ku všetkej vytrvalosti a trpezlivosti a radostne ďakujúc Otcovi, ktorý vás hodnými učinil mať účasť na údele svätých vo svetle“ (Kolosenským 1:11-12).
Ako „oblečieme…trpezlivosť“ (Kolosenským 3:12)? Apoštol nám poukazuje na vzdávanie vďaky nie raz alebo dvakrát, ale trikrát: Buďte vďační! „A pokoj Kristov nech rozhoduje vo vašich srdciach, veď k nemu ste aj vy boli povolaní ako jedno telo; a buďte za to vďační. Slovo Kristovo nech prebýva vo vás bohato; vo všetkej múdrosti učte a napomínajte sa žalmami, hymnami, duchovnými piesňami a vďačne spievajte v srdciach Bohu! A čo činíte slovom alebo skutkom, všetko čiňte v mene Pána Ježiša; a ďakujte Bohu Otcu skrze Neho.“ (Kolosenským 3:15-17)
Len málo vecí sa vyrovná tak hodnotne strávenému času, ako je pripomínanie si prijatých požehnaní a predkladanie ďakovania Bohu.
- Pamätaj na Božiu trpezlivosť
Bolesť z čakania môže nasmerovať naše srdcia k Božej trpezlivosti, ktorý zachraňuje naše životy. Dlžíme Mu všetko za Jeho dobrotu a trpezlivosť s nami. „Alebo či pohŕdaš bohatstvom Jeho dobrotivosti, trpezlivosti, zhovievavosti a nevieš, že dobrota Božia ťa vedie k pokániu?“ (Rimanom 2:4)
Bol trpezlivý, keď prvý muž a žena zhrešili: sľúbil im, že ak zjedia zo zlého stromu, zomrú. A boli „len“ vyhnaní z raja. Jeho „zhovievavosť vyčkávala za dní Nóacha“ (1. Petra 3:20). Bol trpezlivý s Abrahámom aj s Izraelom. Ukázal svoju trpezlivosť na prorokoch (Jakub 5:10). A keď znáša s trpezlivosťou „nádoby hnevu, pripravené na zahynutie,“ o koľko viac trpezlivosti prejavuje „na nádobách milosrdenstva, vopred pripravenými na slávu“ (Rimanom 9:22-23)?
Ježiš samotný zobrazuje Božiu dokonalú trpezlivosť voči hriešnikom (1. Timoteovi 1:16). On „zhovieva, lebo nechce, aby niekto zahynul, ale aby sa všetci dali na pokánie“ (2. Petra 3:9). Zhovievavosť nášho Pána pokladáme za spasenie (2. Petra 3:15) a očakávame naplnenie zasľúbenia, že nás „utvrdí až do konca“ (1. Korintským 1:8).
Tie nežiadúce prieniky čakania, či už vážne alebo zdanlivo banálne, sú veľké príležitosti pre pozvanie Boha do každej chvíle a do obnovenia našich sŕdc v Ňom.
Preložené z: https://www.desiringgod.org/articles/the-waiting-is-the-hardest-part