

Neverím, že v dvadsiatich dvoch kapitolách knihy Zjavenia je jediný verš, ktorý by nebol určený na hlboké povzbudenie pôvodných príjemcov aj každej generácie Božieho ľudu. Je to nadčasová kniha, pretože jej hlavná postava, Ježiš Kristus, je ten istý „včera, dnes i naveky“ (Židom 13:8). Je to aktuálna kniha, pretože bola napísaná pre veriacich, ktorí žijú v „posledných dňoch“. Podľa Písma je to celé obdobie medzi narodením a návratom Pána Ježiša. Do tohto priestoru celkom dobre zapadáme.
Z mojich päťdesiatich obľúbených vecí na knihe Zjavenia spomeniem päť, ktoré nám dnes určite ponúkajú značnú perspektívu a nádej.
1. Ježiš je Vládcom kráľov zeme vrátane premiérov, prezidentov a mocnárov.
Ach jaj – nebol rok 2020 poriadny? A pomyslite si, že sme necelé dva mesiace od prezidentských volieb v Spojených štátoch (pozn. prekladu: Pôvodný článok bol zverejnený 20.9.2020). Ako dieťa 60. rokov som zažil všetky možné politické machinácie a šialenstvá.
Jedna z mojich najstarších spomienok na krehkosť života v našej globálnej politickej komunite sa odohrala, keď som bol siedmakom v Grahame v Severnej Karolíne. V októbri 1962 sa ruský premiér Nikita Chruščov a americký prezident John F. Kennedy zapojili do napätého trinásťdňového politického a vojenského sporu o inštaláciu sovietskych jadrových rakiet na Kube, len 90 míľ od brehov USA. Mnohí si mysleli, že sme na prahu 3. svetovej vojny.
Potom, na konci strednej a začiatkom vysokej školy, som prežil roky vojny vo Vietname plné všetkých druhov otrasov, hrozieb a politickej nestability. K zoznamu národných a medzinárodných turbulencií môžete pripisovať ďalšie, ktoré som zažil počas svojich 70-tich rokov života.
V čase, keď Ján písal knihu Zjavenia, bol jeho svet ešte nepredvídateľnejší. Ján, pravdepodobne na začiatku alebo v polovici osemdesiatky, prežil Nerove roky a teraz je pri moci megalomanský cisár Domitián. Jeho vláda bola terorom a prenasledovanie kresťanov sa z epizodického stalo systémovým. Napriek tomu hneď na začiatku začína svoj list odvážnym tvrdením, že Ježiš je Vladárom zemských kráľov (Zjavenie 1:4–5). Viera, nie strach, bola na dennom poriadku.
Musíme prekalibrovať svoje srdcia na túto dobrú správu o Ježišovi. Mnohí z nás žijú, akoby budúcnosť cirkvi, Ameriky a sveta bola spojená s tým, kto zasadá do oválnej pracovne v bielom dome. Musíme prekalibrovať a pamätať si, kto má skutočne na starosti. Ježišova vláda je najvyššia a nekonečná a on udržuje všetko svojím mocným slovom (Židom 1:3).
2. Ježiš sa nepripája k trendu “odcirkevňovania”.
Odcirkevňovanie som absolvoval dávno predtým, ako to bolo populárne. Keďže som vyrastal v „inštitucionálnej cirkvi“, opustil som ju krátko po tom, čo som sa stal kresťanom, počas Ježišovho hnutia v 60. a 70. rokoch. Mojím volaním sa stalo: „Nedávajte mi cirkev, dajte mi Ježiša.“ Bol som nahnevaný, pretože som cítil, že musím opustiť cirkev, aby som konečne počul evanjelium. Cítil som sa podvedený a okradnutý. Prečo sa vracať na miesto, ktoré sa zdalo byť plné duchovnej mŕtvoty a krádeží?
Ale kniha Zjavenia to hovorí veľmi jasne. Cirkev so všetkými svojimi chybami a nedostatkami je stále ústredným bodom Božieho plánu vykúpenia a obnovy vo svete. Čo je tiež úplne jasné, je, že ak si myslíme, že dnes v cirkvi vidíme veľa skľučujúcich vecí, prečítajte si Zjavenie 2–3. Tam nájdeme samotného Ježiša, ako hovorí svojej neveste-cirkvi: „Si oveľa viac zlomená, neuprataná a núdzna, než si uvedomuješ. Ale si tiež oveľa viac milovaná a cenená, než si dokážeš predstaviť.“
Dnes musíme študovať Zjavenie, aby sme sa dozvedeli, čo si Ježiš myslí o svojej cirkvi a čo od nej chce. Musíme zomrieť jednak pre náš zbožný sen o „dokonalej cirkvi“, jednak pre náš rastúci cynizmus ohľadom našich kolektívnych chýb.
3. Nebeský trón je pohodlne a radostne obsadený.
Aký bol najdôležitejší obraz, ktorý chcel Ján, starší pastor a apoštol, vpáliť do sŕdc svojim milovaným priateľom a cirkvám Malej Ázie a vryť do ich predstavivosti? Priamo uprostred chaosu ich súčasných životov a na pokraji toho, že sa veci ešte viac skomplikujú, Ján zdieľa to, čo videl a počul, v nanajvýš sústreďujúcom, povzbudzujúcom a pokojom prinášajúcom videní.
„Potom, ajhľa, videl som otvorené dvere na nebi, a prvý hlas, ktorý som počul ako hlas trúby, mi povedal: Vystúp hore a ukážem ti, čo sa má diať potom. A hneď som bol vo vytržení ducha. Hľa, trón stál na nebi a na tróne bol Sediaci.“ Zjavenie 4:1–2
Je toho určite oveľa viac, ale v tejto obrovskej pasáži mi utkveli v pamäti dve veci. Po prvé, slová „má diať“. Jánovi bolo ukázané, čo sa musí stať – nie možno, nie s veľkou pravdepodobnosťou, ani s najväčšou pravdepodobnosťou. Musíme znovu zažiť zázrak viery, že celá história je spojená s Božím záväzkom vykúpiť pre seba rodinu všetkých národov a dokončiť obnovu všetkých vecí skrze Ježiša.
Po druhé, musíme vidieť a vychutnať si obsadený nebeský trón. Ján nevidel len veľmi pôsobivý symbol moci posiaty drahokamami, ale aktívne obsadený trón. Božia zvrchovanosť nie je doktrína, ktorú by sme bránili. Je to realita, ktorú sme povolaní pokorne si užívať. V Jánových časoch v nebi nebola žiadna panika a nie je ju ani v našich. Náš Boh nesľubuje, že všetko urobí ľahko, pohodlne alebo prijateľne pre nás. Ale všetko robí dobre.
4. Identita Antikrista nie je veľmi dôležitá, ale vždy je potrebné pochopiť oveľa viac o osobe a diele Ježiša Krista.
Nechcem do tohto blogu zbytočne premietať nejakú svoju starú traumu zo Zjavenia, ale kniha Zjavenia je príliš často prezentovaná takým spôsobom, že vyvoláva oveľa viac strachu ako viery. Identita zlovestnej postavy zvanej Antikrist, dekódovanie trojciferného symbolu 666 a snaha vytvoriť súčasné asociácie s každou beštiou a rohom viedla k množstvu zmätku a sabotovala skutočný zámer knihy.
Kniha Zjavenia je v podstate Ježišovým „odhalením“ svojej Osoby. Čítať knihu tak, ako je navrhnutá, znamená objaviť ju ako sprievodcu pre bohoslužbu zameranú na evanjelium medzi časom zmŕtvychvstania a Ježišovým návratom.
Všimnite si, že som nepovedal „nejaká bohoslužba“, ale bohoslužba – celý život prežitý na Božiu slávu. V reakcii na všetko, čo Ježiš je, urobil, robí a bude pre nás po celú večnosť, o tom majú byť naše životy. Kniha Zjavenia je raketovým palivom pre nádej a pre misijný život a lásku, kým sa Ježiš nevráti.
5. Tento svet nie je naším domovom.
Napokon, kniha Zjavenia je v dnešnej dobe kritickým čítaním a štúdiom, ktoré pomáha zachrániť tých z nás, ktorí boli mylne učení, že náš svet – planéta Zem, je predurčená k ohnivému zničeniu a zničeniu. Zjavenie 21–22, nielen posledné videnie v knihe, ale aj posledné videnie v celej Biblii, nám poskytuje najpútavejší obraz toho, čo starozákonní proroci nazývali „novým nebom a novou zemou“.
Tak isto, ako budú naše telá vzkriesené a oslávené, keď sa Ježiš vráti, tak aj celé Božie stvorenie bude očistené, uzdravené a privedené k plnosti Božieho večného plánu. Boh nás nezapísal do príbehu o nahradení, ale o vykúpení. Ježiš nepovedal, že keď sa vráti, urobí všetky nové veci, ale že urobí všetko nové. Tento veľkolepý sľub a nádej nás nútia žiť, nielen spievať, jednu z našich obľúbených adventných piesní „Radosť svetu“. Ježiš vskutku prišiel, aby svoje požehnanie vylial tak ďaleko, kam až zachádza kliatba. Jedného dňa bude zem, táto zem, naplnená poznaním Božej slávy (Habakuk 2:14). Kniha Zjavenia nás vyzýva, aby sme uctievali a žili v svetle tejto úžasnej reality.
Scotty Smith
Preložené z: https://blog.newgrowthpress.com/5-lessons-from-revelation-we-need-to-hear-and-heed-today