info@pravdavlaske.sk
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
  • ZDROJE
  • VIDEÁ
    • Kázne
    • Témy
    • Kazatelia
  • ČLÁNKY
    • Biblické hodiny
    • Názory
    • Zamyslenia
  • KNIHY
  • LINKY
  • O NÁS
  • KONTAKTUJTE NÁS

Preskúmanie nášho pokánia

12. októbra 2021laskavpravde

Ak niekto odpovie, že konal pokánie, túžim, aby sa vážne preskúmal ohľadom siedmych dôsledkov pokánia, ktoré apoštol predkladá v 2. liste Korintským 7:11:

„Ajhľa, už to, že ste sa rmútili podľa vôle Božej, aké snaženie vyvolalo u vás: akú obranu, akú nevôľu, aký strach, akú túžbu, akú horlivosť, akú odvetu! Vo všetkom dokázali ste sa čistými v tejto veci.“

  1. Snaženie: Použité grécke slovo označuje starostlivú usilovnosť alebo pozorné vyhýbanie sa všetkým hriešnym pokušeniam. Opravdivý kajúcnik uteká pred hriechom ako Mojžiš pred hadom (2. Mojžišova 4:3).
  2. Obrana: Druhým použitým gréckym slovom je obrana v takomto význame: Hoci sme pozornými, vďaka sile pokušenia môžeme skĺznuť do hriechu. V takomto prípade kajúcna duša nenechá hriech uležať vo svojom svedomí, ale bude sa kvôli nemu posudzovať. Vyroní slzy pred Pánom. Prosí o milosť v mene Krista a nikdy neodíde bez omilostenia. Je očistená od viny vo svojom svedomí a schopná sa brániť pred satanom.
  3. Nevôľa: U toho, kto činí pokánie z hriechu, sa jeho duch dvíha proti nemu podobným spôsobom, ako keď v človeku zovrie krv v žilách po stretnutí s niekým, koho smrteľne nenávidí. Nevôľou, rozhorčením z hriechu je znepokojené srdce. Kajúcnik je naštvaný sám na seba. Dávid sa volá hlupákom a zvieraťom (Žalmy 73:22). Boh z nás nie je nikdy viac potešený ako vtedy, keď zápasíme so sebou kvôli hriechu.
  4. Strach: Láskavé srdce je chvejúce sa srdce. Kajúcnik cíti horkosť hriechu. Ten sršeň ho bodol a teraz s nádejou, že je s Bohom pre neho zmierený, sa bojí k hriechu priblížiť sa znovu. Kajúcna duša sa bojí. Je znepokojená, že by mohla prísť o Božiu priazeň, ktorá je lepšia ako život. Bojí sa, že potom, čo sa jej srdce obmäkčilo, by mohli vody pokánia zamrznúť a ona by sa znovu zatvrdila v hriechu: „Blahoslavený človek, ktorý vždy zostáva v bázni“ (Príslovia 28:14). Kajúcnik má bázeň a nežije v hriechu, rozpustilý hreší a nebojí sa.
  5. Túžba: Ako sladká omáčka zvyšuje chuť do jedla, horké byliny pokánia zväčšujú túžbu. Ale čo je túžbou pokánia? Túži po väčšej moci v boji proti hriechu a po tom, aby bol od neho oslobodený. Je pravdou, že unikol satanovi, ale teraz je akoby väzňom, ktorý síce z väzenia unikol ale s väzenskou guľou na nohe. Nemôže kráčať rýchlo a slobodne po Božích cestách. Praje si, aby boli odstránené putá hriechu. Chce uniknúť zo skazenosti. Narieka spolu s Pavlom: „Kto ma vytrhne z tohto tela smrti?“ (Rimanom 7:24).
  6. Horlivosť: Túžba a horlivosť sa vhodne dopĺňajú, aby ukázali, že pravá túžba sa prejavuje v horlivom úsilí. Ó, ako sa kajúcnikovi darí pohybovať sa v záležitostiach spasenia! Ako len uchvacuje násilím kráľovstvo nebeské (Matúš 11:12)! Horlivosť urýchľuje cestu za slávou. Horlivosť, ktorá sa stretáva s prekážkami, je posilnená protivenstvom a pošliapava nebezpečenstvo. Horlivosť umožňuje kajúcnej duši zotrvávať v zbožnom zármutku nad všetkými sklamaniami a protivenstvami. Horlivosť povznáša človeka pre Božiu slávu. Pavel, ešte pred obrátením, zúril proti svätým (Skutky 26:11). Po obrátení bol bláznom pre Krista: „Blázniš, Pavel!“ (Skutky 26:24). Išlo však o horlivosť, nie o šialenstvo. Horlivosť podnecuje ducha a povinnosť. Spôsobuje zbožnú vrúcnosť, ktorá je akoby ohňom obetavosti (Rimanom 12:11). Ak je strach uzdou hriechu, potom je horlivosť podnetom do služby.
  7. Odveta: Skutočný kajúcnik prenasleduje svoje hriechy so svätým hnevom. Vyhľadáva ich smrť podobne, ako Samson Filištíncov, ktorým sa pomstil za svoje dve oči (Sudcovia 16:28). Narába so svojimi hriechmi, ako Židia narábali s Kristom. Dáva im piť žlč a ocot. Križuje svoju žiadostivosť (Galatským 5:24). Pravé Božie dieťa sa chce pomstiť najmä tým hriechom, ktoré znevažujú Boha najviac. Dávid hriechom poškvrnil svoje lôžko, neskôr ho zmáčal slzami. Izrael sa dopustil modlárstva, neskôr svoje modly potupil: „Potom poškvrníš povlak svojich strieborných tesaných modiel a poťah svojich zlatých odliatkov; rozhádžeš ich ako nečistú vec a povieš im: Preč!“ (Izaiáš 30:22). Izraelské ženy, ktoré sa rady parádili, ponúkli svoje zrkadlá z horlivosti ako spôsob odvety na využitie pre potreby služby v Božom svätostánku (2. Mojžišova 38:8). Tí čarodejníci, ktorí používali podivné umenie a mágiu, a neskôr konali pokánie, priniesli svoje knihy ako spôsob odvety, aby ich spálili (Skutky 19:19).

Toto je požehnané ovocie a dôsledok pokánia. Ak to môžeme nájsť v našich dušiach, došli sme k takému pokániu, ktoré netreba nikdy ľutovať (2. Korintským 7:10).

Thomas Watson

Preložené z knihy: „God’s Gospel of Grace“: https://www.chapellibrary.org/book/ggog/gods-gospel-of-grace

Tags: pokánie, Thomas Watson

Súvisiace zdroje

Klope Ježiš na srdce hriešnika?

25. augusta 2019laskavpravde

P. WASHER Čo je to pokánie?

30. januára 2020laskavpravde

Nastali nové veci

28. októbra 2018laskavpravde

...aby vás vietor učenia nehádzal na strany, ale aby sme verne hovorili pravdu v láske a vo všetkom rástli v Kristovi.

Články

  • Biblické hodiny
  • Názory
  • Zamyslenia

Videá

  • Paul Washer
  • John Piper
  • Spasenie
  • Ježiš Kristus

Archív

Všetky práva vyhradené | pravdavlaske.sk 2020