

Ako je možné, že je naša spokojnosť nestála? Raz sme spokojní a o chvíľu už nespokojní. Nové oblečenie, ktoré sme milovali, sa nám teraz zdá beznádejne nemoderné. Oceňujeme zvýšenie platu, ale len dovtedy, kým kvôli tomu nezačneme míňať viac. Myslíme si, že máme pekný domov, až kým nenavštívime priateľov. Po porovnaní s jeho domovom sa nám ten náš začne zdať malý a nedostatočne vybavený. Zdá sa, že naše šťastie je neisté a závislé od toho, čo iní vlastia, čo dokážu a ako s nami jednajú.
Rozumieme spokojnosti alebo si myslíme, že spokojnosť závisí od vecí, o ktorých si myslíme, že nás urobia šťastnými? Pri naháňaní sa za falošnou spokojnosťou možno aj s Bohom dokonca jednáme ako s Džinom vo fľaši, podobne ako to robili ľudia v dobe Jeremiáša, ktorí pristupovali k náboženstvu ako k prostriedku zabezpečenia si dostatku jedla, blaha a vyhnutia sa ťažkostiam (Jeremiáš 44:17).
Môžeme sa naučiť, tak ako Pavel, byť spokojní v akejkoľvek situácii (Filipským 4:11)?
Čo je to spokojnosť?
Na konci svojho listu zboru vo Filipách spomína Pavel otázku financií. Po finančných suchotách (10. verš) prijal od tohto zboru dar (18. verš), ktorý zmiernil jeho trápenie (14. verš). Získal dokonalú príležitosť vyučovať o disciplíne spokojnosti. Zatiaľ čo Pavel bol vďačný za dar, jeho spokojnosť na ňom nezávisela. Pavel bol už naplnený, hoci sa zdalo, že je prázdny. Bol bohatý, hoci mal málo peňazí.
Pamätajme, že Pavel bol uväznený v Ríme, kde bol počas väzby zodpovedný za zabezpečenie si svojich základných potrieb. Chvála Bohu mal Pavel správny pohľad na vec: „Preto keď máme pokrm a odev, s tým sa uspokojíme“ (1. Timoteovi 6:8). Pavel bol spokojný, keď jeho telo nemuselo hladovať a byť vystavené prírodným živlom. Bol bez žiadostivosti, spokojný s tými vecami, ktoré mal (Židom 13:5).
Naproti tomu, nespokojnosť pramení zo skúšania uspokojiť svoju dušu tým, čo ju nemôže uspokojiť. V našom padlom stave stále rozmýšľame ako naši prarodičia, ktorí – napriek tomu, že žili v raji – sa poddali dobiedzavému pocitu, že im Boh zadržiaval niečo, čo mohlo naplniť ich uspokojenie. V snahe získať viac, stratili svoje potešenie v Bohu. Spokojnosť nie je závislá od okolností, zhromažďovania vecí, získania statusu alebo prijatia v spoločnosti. Ľudia v dokonalých podmienkach môžu mať nespokojné srdcia.
Ako môžeme praktizovať spokojnosť?
Spokojnosť je naučená cnosť uspokojenia v danej situácii, nie v situácii, ktorá by mohla nastať. Existuje kresťanská cesta v chudobe a kresťanská cesta v bohatstve. Ako dôjdeme spokojnosti, kdekoľvek už sme?
Odmietnutím falošných chodníkov k spokojnosti
- Spokojnosť neprichádza cez zhromažďovanie, vyznamenania alebo úspechy. Ver kráľovi Šalamúnovi. Po naháňaní a dosiahnutí každého potešenia, po ktorom jeho srdce túžilo, zistil, že: „To všetko bola márnosť a honba za vetrom“ (Kazateľ 2:10-11). Môžeš to poznať aj zo svojho života: Kedy ti túžba získať ešte o trochu viac priniesla naplnenie, keď si to dostal?
- Spokojnosť neprichádza hraním mentálnych hier. Pavel nenašiel spokojnosť predstavou alternatívnej skutočnosti, kde bolo všetko úžasné. Je úprimný k Filipským kresťanom: „Ujali ste sa ma v mojej tiesni“ (14. verš). Jeho sandále sa zdierali a jeho odev sa páral. Jeho väzenská strava pravdepodobne neexistovala. Naučiť sa byť plným neznamená predstierať, že sme plnými. Život je ťažký. Nie je zbožnejšie predstierať, že tvoja rodina je stále šťastná, že starnutie je ľahké alebo že tvoja práca naplnila všetky tvoje sny.
- Spokojnosť neprichádza jednoduchým rozpoznaním, že iní ľudia majú menej a boli by radi, keby mali to, čo máme my. Existujú nožnice medzi bohatými a chudobnými. Ale táto skutočnosť nemôže vyliečiť naše žiadostivé srdcia.
- Spokojnosť neprichádza zaujatím samoľúbeho postoja. Samoľúbosť je ignorantská spokojnosť so sebou samým, pričom odmietame akúkoľvek potrebu rásť, meniť sa alebo napredovať k cieľom. Nie ste nevyhnutne spokojní len preto, že ste prestali hľadať dokonalosť. Hoci Pavlovo šťastie nezáviselo na jeho úspechu (Skutky apoštolov 16:6-10), bol plánovačom (Skutky apoštolov 19:21) a horolezcom. Nikdy by nepovedal: „Buďte spokojní odmietaním nádeje a námahy po lepších veciach.“
Učením sa od druhých
Učte sa od tých, čo to dokážu. Pavel vysvetľuje svoju pobožnosť nie preto, aby sa ňou pochválil, ale aby znázornil doktrínu, v tomto prípade doktrínu spokojnosti. Potrebujeme príklady ľudí, ktorí vedia, ako správne trpieť, ktorí vedia, ako byť podobný Ježišovi v chudobe a smútku aj v bohatstve a radosti. Vidíte niekoho, kto to dokáže? Nasledujte ho (Filipským 3:17). Takisto potrebujeme byť takýmto druhom príkladu. Vidia vo vás vaše deti a priatelia muža alebo ženu, ktorí volajú k Pánovi v časoch súženia, ale odmietajú si zúfať alebo sa sťažovať?
Nájdením uspokojenia v Bohu
Pavel zhutňuje spokojnosť takto: „Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje“ (13. verš). Tento nádherný verš neznamená, že kresťania môžu robiť, čo len chcú, pretože poznajú Pána Ježiša. Pavlova pointa je: „Môžem žiť v akejkoľvek situácii, pretože Kristus je mojou silou.“ Pavel bol presvedčený, že Kristova milosť bola preňho dostatočná, že Božia sila sa dokonáva v ľudskej slabosti (2. Korintským 12:9). Kristova moc jedinečným spôsobom spočíva na tých, ktorí Mu dôverujú vo svojich neistotách (9. verš). Keď sú veriaci slabí, sú silní (10. verš). Spokojnosť zahŕňa stratégiu, ale predovšetkým hlboké uspokojenie v Kristovi. Keď začneme závidieť, pretože jazdíme v starej šunke alebo žijeme v malom dome alebo máme krivé zuby alebo sme sklamaní z priateľov, verme, že mať Pána Ježiša je lepšie než mať všetky veci, o ktorých si myslíme, že ich chceme. On pre nás urobil niečo, čo by pre nás nikto neurobil: Vymenil svoj život za život Boha-nenávidiacich, do pekla smerujúcich hriešnikov.
V posledný deň budeme stáť pred Božou žiariacou tvárou. To, na čom vtedy a potom bude záležať, nie sú naše majetky alebo náš životopis, ale Boží sľub, že Ho vierou máme. Tento sľub nás tiež môže naučiť, aby sme boli celkovo spokojní. Ak nie ste naplnení teraz, jedného dňa môžete byť prázdni. Ak ste šťastní teraz, jedného dňa budete smutní. Ale cez všetky vzostupy a pády života môžeme byť spokojní, pretože Pán Ježiš nám stačí.
William Boekestein
Preložené z: https://www.reformation21.org/blog/the-key-to-contentment