Možno si ešte spomínate na známy trend klásť si otázku „Čo by urobil Ježiš? (What Would Jesus Do)“ z neskorých 90. rokov. Všade, kam ste sa pozreli, na tričkách, čiapkach, náramkoch a rôznych iných doplnkoch, bolo vidieť nápis WWJD, ktorý bol len chabým pripomenutím toho, aby sme žili podľa Kristovho morálneho kódexu.
Ale kresťanstvo nie je len o obyčajnej morálke. Je to o Kristovej zmierujúcej obeti v náš prospech. S touto skutočnosťou na mysli sa môžeme pýtať omnoho zbožnejšie otázky ako napríklad „Čo Pán Ježiš vykonal?“ a „Čo povedal?“ Naša schopnosť vyhýbať sa hriechu a poraziť ho nevychádza z predstavovania si Krista v našich situáciách ale z poslúchania Jeho jasných prikázaní a z nasledovania príkladu Jeho života zaznamenaného v Písme. Poznať, čo Pán Ježiš hovorí o hriechu, je kľúčom k jeho prekonaniu.
V predošlých článkoch sme hovorili o našej tendencii pociťovať úzkosť a o tom, čo hovorí Božie slovo, ako by sme mali kontrolovať a poraziť svoje obavy. V Matúšovi 6:25 Pán Ježiš prikázal svojim nasledovníkom: „Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť alebo piť, ani o telo, čím sa budete odievať. Či život nie je viac ako pokrm a telo viac než odev?“
Presnejší preklad gréckeho textu by znel „prestaňte sa báť.“ V Matúšovi 6:31 je tá formulácia trochu iná, avšak význam je rovnaký: „Nezačnite sa obávať.“ Preto by sme mohli myšlienku tejto pasáže zhrnúť slovami: „Ak sa obávate, tak s tým prestaňte. A keď ste sa ešte nezačali obávať, tak s tým ani nezačínajte.“
Pre slovo „život“ je použité grécke slovo „psuchē“. Význam tohto slova je spojený s plnosťou pozemského, fyzického a vonkajšieho života. Nebuďte ustarostení o tento časný svet – o jedlo, oblečenie a strechu nad hlavou a o všetko s tým spojené. V predchádzajúcich veršoch Pán Ježiš povedal: „Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce“ (Matúš 6:21). Prílišné sústredenie sa na pozemské poklady vyvoláva aj pozemské pocity. Zahmlieva to náš duchovný pohľad a ťahá nás to preč od služby Bohu. Práve preto nám Boh zasľubuje, že nám poskytne a zabezpečí všetko, čo potrebujeme.
Ako Božie deti máme jediný cieľ – poklad v nebi; jedinú víziu – Božiu vôľu; a jediného Pána – Boha a nie peniaze (Matúš 6:19-24). Práve preto by sme sa nemali zaťažovať svetskými vecami tohto sveta – „čo budeme jesť, alebo čo budeme piť“ (Matúš 6:25).
Možno sa v našej modernej spoločnosti takéto varovanie zdá byť úplne zbytočné, keďže skoro na každom rohu sú nejaké potraviny a obchody a doma máme sústavne dostatok vody, že neuvažujeme, že sa nám minie.
Väčšinou musí prísť nejaká ohromná katastrofa, aby zatriasla našimi pohodlnými životmi a dokázala nám pripomenúť, že naše základné životné potreby sú síce bohato napĺňané ale nie zaručené. A dokonca aj pri takejto katastrofe je výpadok našich základných potrieb len dočasný, než sa život dá zase do normálu.
Život v období Novej zmluvy však nebol vôbec jednoduchý. Boli obdobia, kedy na vrcholoch kopcov nenasnežilo a tým pádom v teplejších obdobiach nemala odkiaľ tiecť voda. Niekedy zase obrovské mračná kobyliek požrali úrodu a priviedli tak na krajinu hladomor. Keď prišiel hladomor, tak neboli ani žiadne finančné príjmy. A keď ľudia nemali žiadny príjem, tak si nemohli nakúpiť ani jedlo, oblečenie alebo iné základné potreby.
Práve v tomto kontexte sú Ježišove slová o tom, aby sme nestrachovali o tieto potreby, veľmi silné. Určite je to aktuálna výčitka aj pre nás a naše obavy o základné životné potreby. Pán Ježiš sa potom ešte rétoricky pýta: „Či život nie je viac ako pokrm a telo viac než odev?“ (Matúš 6:25). Samozrejme, že je to pravda, ale podľa toho, čo sa dnes propaguje, a podľa toho, čo si ľudia myslia, že potrebujú, sa táto Ježišova pravda úplne vytráca.
Tak veľa ľudí je v dnešnej spoločnosti pohltených vonkajším výzorom a telom – ako ho vyzdobiť, vypracovať, ako ho čo najextravagantnejšie obliecť, odviesť ho v luxusnom aute, mať v čo najkrajšom dome, ako ho čo najviac napchať jedlom, posadiť do pohodlného kresla, navešať naň čo najviac šperkov, zobrať ho na loď, naučiť ho plávať alebo lyžovať, zobrať ho na nejakú dobrodružnú plavbu, a tak ďalej, a tak ďalej. Život však nie je obsiahnutý v týchto veciach, ale ich presahuje. Život pochádza od Boha a plnosť života je v Ježišovi Kristovi.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B121112
Jednotlivé články celej série:
1. Premožený úzkosťou?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/premozeny-uzkostou/
2. Unavený z ustarostenosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/unaveny-z-ustarostenosti/
3. Čo hovorí Pán Ježiš o ustarostenosti?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/co-hovori-pan-jezis-o-ustarostenosti/
4. Pozorovaním vtákov prekonáš svoje obavy: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/pozorovanim-vtakov-prekonas-svoje-obavy/
5. Čo nás o úzkosti učia kvety?: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/co-nas-o-uzkosti-ucia-kvety/
6. Nezlučiteľnosť viery a úzkosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/nezlucitelnost-viery-a-uzkosti/
7. Nezmyselnosť obáv vo svetle našej budúcnosti: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/nezmyselnost-obav-vo-svetle-nasej-buducnosti/
8. Zameranie pohľadu tým správnym smerom: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/zameranie-pohladu-tym-spravnym-smerom/
9. Pokora vs. úzkosť: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/pokora-vs-uzkost/
10. Zlož svoje starosti na Pána: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/zloz-svoje-starosti-na-pana/
11. Jediný pravý pokoj: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/jediny-pravy-pokoj/
12. Jediný zdroj pokoja: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/jediny-zdroj-pokoja/
13. Neotrasiteľný pokoj: https://pravdavlaske.sk/clanky/nazory/neotrasitelny-pokoj/