Predchádzajúci článok (2. časť)
Neúčinná evanjelizácia môže v mnohých ľuďoch spôsobiť frustráciu a tak niektorí ľudia začnú prehodnocovať samotný obsah posolstva, zatiaľ čo iní začnú spochybňovať spôsob, akým je evanjelium zvestované. Ale toto sú len márne ľudské snahy o získanie kontroly nad niečím, nad čím nemáme kontrolu. A preto sa mnohí snažia k evanjeliu pridávať nejaké svoje vylepšenia, aby prilákali ľudí, ale pravé evanjelium je len jedno (Galatským 1:8-9) a spôsob, akým má byť kázané, má byť v poslušnosti Kristovi (Lukáš 24:47).
Všetky ľudské snahy o akékoľvek vylepšenie evanjelia vychádzajú nazmar, pretože človek nemá kontrolu nad stavom ľudského srdca. Keď Ježiš začal učiť v podobenstvách, tak hneď v prvom podobenstve vysvetľoval túto skutočnosť.
„Vyšiel rozsievač, aby rozsieval svoje semeno. A keď rozsieval, niektoré padlo na kraj cesty, pošliapali ho a nebeskí vtáci ho pozobali. Iné padlo na sklalu a keď vzišlo, uschlo, pretože nemalo vlahy. Iné však padlo medzi tŕnie a to ho udusilo. A iné padlo do dobrej zeme a keď vzišlo, prinieslo stonásobnú úrodu.“ (Lukáš 8:5-8)
Toto je základná pravda povedaná v príbehu z poľnohospodárskeho prostredia, ktorú si cirkev musí zúfalo pripomínať. Ježiš ďalej vysvetľuje, že semeno predstavuje evanjelium a pôda predstavuje srdce poslucháča (Lukáš 8:11-15). Rôzne typy pôdy v tomto príbehu predstavujú všetky spôsoby postoja ľudského srdca voči evanjeliu.
Tvrdá pôda na kraji cesty
Prvý druh pôdy, s ktorým sa stretávame, je udupaná, suchá a stvrdnutá pôda vedľa cesty (Lukáš 8:5). Táto pôda reprezentuje srdce, ktoré nie je pripravené prijať biblickú pravdu. Táto pôda predstavuje asi ten najznepokojujúcejší a najviac beznádejný stav srdca, ktorý Ježiš opisuje. Nedôvera a láska k hriechu spôsobujú, že srdce človeka sa premieňa na otupené, kamenné prostredie, kam pravda nedokáže ani len preniknúť a nie to ešte zapustiť koreň. Poslucháč je preto ľahostajný, beznádejný, duchovne mŕtvy a úplne náchylný ku Satanovým zvodom.
Ježiš tento stav srdca vysvetľuje slovami: „Kraj cesty sú tí, čo počúvajú, a potom prichádza diabol a vyberá im slovo zo srdca, aby neverili a neboli spasení.“ (Lukáš 8:12). Hlavnou úlohou rozsievača je, aby rozosial semeno na čo najväčšiu plochu a potom mu ostáva len dôverovať, že Pán dá vzrast. Tak ako aj v tomto Ježišovom príbehu sa stalo, že niektoré semeno padlo na kraj cesty, kde bola pôda tvrdá a nevhodná na zapustenie koreňa, tak sa aj evanjelista počas svojej služby stretne s poslucháčmi, ktorých srdce je tvrdé ako betón. Starý zákon ich nazýva „tvrdohlavým“ ľudom (Exodus 32:9), ktorý „si zatvrdil šiju“ (2. Kráľov 17:14). Tieto texty nám jasne poukazujú na to, že títo ľudia si úmyselne zatvrdili srdcia. „Zatvrdili si šiju a nedali na moje slová.“ (Jeremiáš 19:15). Dobrým príkladom z Písma je mladý kráľ Cidkija, ktorý „robil, čo sa nepáčilo Hospodinovi,“ (2. Kronická 36:12). Písmo hovorí: „Stal sa tvrdohlavým a zanovito si umienil, že sa neobráti k Hospodinovi, Bohu Izraela.“ (2. Kronická 36:13). Zámerne si zatvrdil svoju vlastnú vôľu voči pokániu. Takýto postoj mali ľudia, ktorí kameňovali Štefana, ktorý im hovoril takto: „Vy tvrdošijní a neobrezaného srdca a uší, vy sa vždy protivíte Duchu Svätému; ako vaši otcovia, tak aj vy!“ (Skutky apoštolov 7:51).
Takýto človek je zobrazený v podobenstve ako dobre udupaný, neúrodný chodník popri poli. Táto cesta nie je ohradená, takže je vystavená neustálemu náporu akéhokoľvek zla, ktoré na ňu vkročí. Nikdy nie je pooraná usvedčením. Nikdy nebola pestovaná žiadnym sebaskúmaním, pokáním, úprimným odsúdením viny alebo skutočnou ľútosťou. Srdce je zatvrdené tak voči jemnému volaniu milosti ako aj proti hrôzam súdu. Ľahostajnosť, necitlivosť a láska k hriechu urobili toto srdce veľmi tvrdým, suchým a nepreniknuteľným.
Takýto človek predstavuje blázna v Prísloviach: „Blázni pohŕdajú múdrosťou a kázňou.“ (Príslovia 1:7) a „nemajú záľubu v rozumnosti, ale len v prejavovaní svojho zmýšľania.“ (Príslovia 18:2). To, čo je zaujímavé, je, že Ježiš v tomto podobenstve neopisuje ateistov. Hovorí o vysoko nábožných ľuďoch, o náboženskej aristokracii, ktorá predstavuje to najhoršie zo všetkých sŕdc: najvyšších zákonníkov a farizejov. Hovorí o tých istých, ktorí sa nie tak dávno rúhali Duchu Svätému, čím sa úplne odstrihli od milosti, ktorá im bola ponúknutá. Aj ten najväčší ateista je z duchovného hľadiska na tom lepšie ako oni. Na inom mieste im Ježiš hovorí: „Vy ste z otca diabla a žiadosti svojho otca chcete činiť.“ (Ján 8:44).
Pri vysvetľovaní svojho podobenstva Ježiš opäť hovorí, že zatvrdnuté srdcia sú plne pod nadvládou zlého: „…potom prichádza diabol a vyberá im slovo zo srdca, aby neverili a neboli spasení.“ (Lukáš 8:12).
Ako dokáže diabol zobrať Božie slovo zo srdca? Má na to mnoho nástrojov a nemali by sme byť voči nim ľahostajní (2. Korinťanom 2:11). Ak si myslíte, že Satan a jeho diela sú zjavne diabolské, tak ste na veľkom omyle. Jeho najväčšou zbraňou je klamstvo: „On je klamár a otec lži.“ (Ján 8:44). Seba a svojich služobníkov predstavuje ako anjelov svetla a služobníkov spravodlivosti (2. Korinťanom 11:14-15). Klame ľudí cez falošných učiteľov, ktorí prichádzajú v mne Kristovom a nenápadne útočia a podkopávajú autoritu pravého evanjelia. Tak isto využíva hriešne ľudské túžby: strach z toho, čo si o mne ľudia budú myslieť, pýchu, tvrdohlavosť, predsudky alebo rôznu žiadostivosť. Zameriava sa na lásku padlého srdca ku hriešnym žiadostiam.
On vie, že ľudia milujú „väčšmi tmu ako svetlo, lebo ich skutky sú zlé“ (Ján 3:19) a často to využíva. Nie je pre neho vôbec ťažké, aby sa stal atraktívnym pre ľudí, ktorí milujú tmu. Po tom, ako získa dôveru a pozornosť hriešnika, odvádza jeho myseľ od pravdy Písma a účinne zbavuje vedomie človeka tejto pravdy.
Takáto zatvrdnutá pôda bola typická pre mnohých Kristových poslucháčov. Hneď ako Ježiš svojim nasledovníkom prestal dávať fyzický pokrm a začal hovoriť o chlebe večného života, ho opustili (Ján 6:26-66). Avšak tento zatvrdnutý postoj ľudského srdca nebol typický pre všetkých Ježišových poslucháčov, preto Ježiš vo svojom podobenstve hovorí ešte o ďalších troch druhoch pôdy. A ako uvidíme v nasledujúcich článkoch tak tieto ďalšie druhy pôd nám ukážu, s akými postojmi srdca voči evanjeliu sa môžeme stretnúť počas nášho života.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B170814