

Mnohí určite viete, že nie každý, kto o sebe tvrdí, že je znovuzrodený človek, je naozaj skutočným nasledovníkom Ježiša Krista. Štúdia LifeWay Research z roku 2017 zistila, že až 24% Američanov vyznáva, že sú evanjelikáli. Väčšina z nich o sebe tvrdí, že sú znovuzrodení. Avšak po niekoľkých základných otázkach vysvitlo, že iba 15% Američanov dokáže vymenovať najzákladnejšie body evanjelikálnej viery.
Toto nie je nejaký novodobý problém. Každý, kto je kresťanom už nejakú dobu, určite pozná niekoho, kto o sebe vyhlasuje, že je kresťanom, avšak zlyháva v základných otázkach kresťanskej viery a hoci možno aj verí správnym doktrínam, napriek tomu sa v jeho živote prejavuje málo duchovného ovocia alebo vôbec žiadne. Vždy existovala priepasť medzi počtom ľudí, ktorí vyznávali, že sú znovuzrodení, a medzi tými, ktorí sú skutočne znovuzrodení. Toto je realita každého jedného kresťanského spoločenstva v celej histórii. Toto je dôvod, prečo je dôležité neustále a neriedené kázanie evanjelia. Čím viac je evanjelium kázané, tým viac sa táto priepasť zmenšuje.
Takže keď sme uznali, že táto priepasť existuje, ako potom môžeme zistiť, či niekto, kto vyhlasuje svoje znovuzrodenie, ho skutočne aj vlastní? V tých skutočne znovuzrodených ľuďoch prebýva Duch Svätý (Ján 3:5). Čo to vlastne znamená, že Duch Svätý prebýva v nás? V zásade to znamená, že Duch Svätý nás usvedčuje z hriechu a poukazuje na Kristovu morálnu dokonalosť. Toto usvedčenie pozostáva zo štyroch dôležitých aspektov:
- Prostriedkom Božej komunikácie je usvedčenie viery.
- Toto usvedčenie sa deje priamo v srdci.
- Toto sprostredkované poznanie spočíva v Kristovej dokonalosti a v rastúcom chápaní Jeho morálnej a duchovnej dobroty.
- Výsledkom tohto Božieho konania je zmenený život, ktorý je motivovaný rastúcou túžbou po svätosti, pretože aj Boh je svätý.
Zažili ste skutočné usvedčenie?
Prvým krokom vo vzťahu s Bohom je rastúce usvedčenie na základe viery. Pamätajte: „Viera je zaiste podstatou toho, čoho sa nádejame, a dôvodom toho, čo nevidíme.“ (Židom 11:1). Viera nás zmocňuje k tomu, aby sme stále viac videli pravdu Božími očami, z Božej perspektívy. Máme možnosť „okúsiť a spoznať, že dobrý je Hospodin!“ (Žalm 34:9). Znovuzrodenie v nás vzbudzuje narastajúcu túžbu po duchovných pravdách. Tým hlavným spôsobom, ako v nás táto túžba narastá, je usvedčením skrze slovo.
Napríklad, pred nedávnom som čítal Rimanom 3:9-20, kde Pavel popisuje ľudskú hriešnosť. Keď som sa dostal k slovám „ich hrdlo je hrob otvorený, klamali jazykmi, hadí jed majú pod perami…“ (13. verš), Boh mi otvoril srdce, aby som mohol vidieť, že takýto som bol aj ja. A následne na to ma premohla skutočnosť, že Boh si ma miloval aj napriek tomu. Výsledkom bolo moje usvedčenie z môjho hriechu a následná vďaka za nesmiernu hĺbku Božej lásky a milosti. Moje srdce bolo plné vďaky a cítil som nesmiernu túžbu slúžiť a žiť pre Boha.
Toto je spôsob, akým ku nám prehovára Duch Svätý. Vidíme duchovné pravdy Božími očami a usvedčenie je vždy vedľajším produktom.
Mnoho ľudí, ktorí čítali tieto verše, určite zažilo podobné stretnutie s Bohom. Toto sa môže stať kdekoľvek, či už pri čítaní Písma, počúvaní kázne, pri behu, šoférovaní alebo aj pri vysávaní obývačky. Akonáhle nastane v tvojom živote podobné usvedčenie z hriechov, všetko sa zmení.
Udialo sa niečo v tvojom srdci?
Po druhé, miestom takého stretnutia s Bohom je tvoje srdce, nie iba myseľ. Pri diele posvätenia Boh nikdy nevynecháva myseľ. Intelekt je tak isto nesmierne kľúčový. Hoci usvedčenie, ktoré poukazuje na znovuzrodenie, prechádza mysľou, napriek tomu začína v srdci: „Srdcom veríme na spravodlivosť a ústami vyznávame na spasenie.“ (Rimanom 10:10). Charles Spurgeon raz povedal: „Viera je ako svietnik, ktorý drží sviečku, ktorá osvetľuje komnatu nášho srdca.“
Častokrát používame slovné spojenie „zo srdca“ na vyjadrenie vecí, ktoré sme vykonali s láskou a v odhodlaní – niečo, čo sme urobili preto, lebo sme to chceli urobiť. Ak chceme naopak poukázať na to, že sme nejakú vec urobili len z nutnosti alebo povinnosti, používame vetu „nevložil som do toho svoje srdce“. Hoci kresťanstvo je charakteristické určitými povinnosťami, v zásade ide o náboženstvo, ktoré si vyžaduje celé naše srdce.
Pred obrátením sme mohli mať svoje srdcia upreté na bohatstvo, popularitu, zábavu alebo kariérny rast. Po obrátení však stále viac a viac upriamujeme svoje srdcia na Boha samotného, nie len na Jeho dary. Stále viac sa On sám stáva radosťou v našich srdciach. John Bunyan opísal usvedčujúce dielo Ducha Svätého ako Boží znak na našich srdciach vypálený horúcim železom.
Je Kristova nádhera a dokonalosť stále cennejšia v tvojich očiach?
Tento tretí bod spočíva v Kristovej morálnej a duchovnej dokonalosti. Nechcem hovoriť o eschatológii ani o dokonale vyzerajúcom zbore. Sú to síce dôležité témy, ale môžeš mať v nich správny teologický postoj, no napriek tomu nemusíš byť znovuzrodený. Nemôžeš však byť usvedčený z Kristovej morálnej krásy a dokonalej svätosti bez toho, aby v tebe prebýval Duch Svätý.
Preto Pavel vo svojom liste opísal znovuzrodenie týmito slovami: „Boh zažiaril v našich srdciach, aby svietilo poznanie slávy Božej v tvári Kristovej.“ (2. Korintským 4:6). Je to narastajúce usvedčenie v srdci z Božej dobroty a z toho, že môžem dôverovať Jeho zasľúbeniam a s istotou Mu slúžiť. Toto presvedčenie o Božej dobrote vždy bude viesť k poslušnosti voči Nemu, aby mohlo byť oslávené a vyvýšené Jeho meno. Je to záloha za naše večné dedičstvo (Efezským 1:13-14).
Čím viac budeme hľadieť na Kristove svetlo, tým bude jasnejšie žiariť. Napríklad, hneď po znovuzrodení bola moja znalosť Božej slávy len základná. Veril som, že mi Boh odpustil hriechy a miluje ma. Za posledné roky však Boh neustále silnejšie rozsvecuje toto svetlo. Teraz začínam vnímať už aj dokonalosť a hĺbku Jeho spravodlivosti a nádheru Jeho zvrchovanosti. S každou minútou strávenou v Jeho prítomnosti vzrastalo aj potešenie z Jeho dobroty, ktoré prerástlo až do radostnej poslušnosti.
Zmenila ťa nejako viera v Krista?
Vedľajším efektom znovuzrodenia je motivácia k tomu, aby sme boli podobní Kristovi vo svätosti a spravodlivosti. Znovuzrodenie a duchovné ovocie idú vždy ruka v ruke.
Naše srdcia nemôžu pociťovať rastúce usvedčenie z Božej slávy bez toho, aby túžili po napodobňovaní toho, čo vidia. Toto mal Pavel na mysli, keď napísal: „My všetci akoby v zrkadle vidíme s odkrytou tvárou slávu Pánovu, keď Duch Pánov premieňa nás v ten istý obraz zo slávy do slávy.“ (2. Korintským 3:18). Vždy sa budeme snažiť napodobňovať objekt svojich chvál. Preto Ján neoddeliteľne prepája znovuzrodenie so zmeneným spôsobom života: „My vieme, že sme prešli zo smrti do života, pretože milujeme bratov. Kto nemiluje brata, zostáva v smrti.“ (1. Jánov 3:14).
Som skutočne znovuzrodený?
Je smutné, že niektorí skutočne znovuzrodení kresťania pochybujú o svojom spasení. Chcem však povedať, že nemusíš žiť v neistote, ale môžeš mať plnú istotu toho, že si znovuzrodený. Miluješ a dôveruješ Kristovi dnes viac ako pred desiatimi rokmi? Áno, viem, že môžeš mať v tomto pochybnosti. Každý kresťan má z čas na čas nejaké pochybnosti. Ale zmenil sa tvoj pohľad na Krista? Túžiš byť Mu podobný stále viac a viac? Stal sa On tvojím pokladom na poli, pre ktorý by si boli ochotný všetko predať? (Matúš 13:44).
Je vidieť v tvojom živote zmenu? Nepýtam sa, či si dokonalý, ale či sa tvoj život mení? „Ak viete, že je spravodlivý, vedzte, že aj každý, kto činí spravodlivosť, narodil sa z Neho.“ (1. list Jána 2:29). Narábaš so svojimi peniazmi, časom a obdarovaniami inak ako predtým? Je tvoje vyjadrovanie stále viac čistejšie a podobné Kristovmu? Mení sa tvoj vzťah k tvojmu manželovi alebo manželke? Ku spolubývajúcim? K rodičom? „Ktokoľvek sa z Boha narodil, nepácha hriech, lebo Jeho semeno zostáva v ňom; a nemôže hrešiť, pretože sa narodil z Boha.“ (1. list Jána 3:9).
Toto bude znieť ako duchovný oxymorón, ale ľudia, ktorí sú znovuzrodení sa cítia čoraz viac nehodní. Pociťujú stále intenzívnejšie svoju vlastnú hriešnosť a preto sú stále viac a viac závislí na Kristovi a Jeho milosti. A to z toho dôvodu, že ich poznanie Kristovej dokonalosti rastie rýchlejšie ako ich schopnosť meniť sa na Kristov obraz.
Znovuzrodený na konanie dobrých skutkov
Toto je charakteristické pre každého, kto znovuzrodením prešiel zo smrti do života. Skutočne znovuzrodení ľudia majú stále väčšiu radosť zo spoločenstva s Bohom. A človek, ktorý sa zo spoločenstva s Bohom teší, sa bude meniť. “Každý, kto sa narodil z Boha, víťazí nad svetom.” (1. Jána 5:4). Víťazstvo nad svetom je realitou, pretože Boh zachraňuje ľudí s určitým zámerom. “Sme Jeho dielo, stvorení v Kristovi Ježišovi na dobré skutky, v ktorých nás Boh už prv uspôsobil chodiť.” (Efezským 2:10).
Keď v nás prebýva Duch Svätý, pôsobí stále rastúce usvedčenie z Kristovej morálnej dobroty v očiach a ušiach nášho srdca. A toto Jeho dielo pomaly mení všetko v nás.
William Farley
Preložené z: https://www.desiringgod.org/articles/am-i-truly-born-again