

V posledných rokoch sa obnovil záujem o J.C. Rylea. Túto pozornosť vzbudili dve dôležité biografie od Iana Murrayho a Bennetta W. Rogersa. Prečo sledujeme akúsi Ryleovu renesanciu? Je možné, že v tomto storočí vnímame potrebu po pevných neúnavných reformovaných kresťanských lídroch? Ryle bol takouto osobnosťou v 19. storočí a má nám čo povedať aj dnes. Prvýkrát má však na ňom zaujala jeho vytrvalosť v prekonávaní bolestivých ťažkostí. Nikdy nezaváhal ani sa nevzdal. Uprel svoj pohľad na Krista, aj keď sa zdalo, že sa všetko naokolo rúca.
Ryleovci prišli o majetok takmer zo dňa na deň. Boli silnou energickou viktoriánskou rodinou, ale zlé spravovanie domáceho rozpočtu zo strany otca ju zruinovalo. V júni roku 1841 ich podnik zbankrotoval. Ryleovi zostala jeho manželka, deti a dva kone. Škoda bola devastujúcou pre celú rodinu, ale poníženie dopadlo obzvlášť na ich najstaršieho syna, Johna Charlesa.
John Charles Ryle (1816-1900) si dovtedy užíval. Chodil na najlepšie školy, bol súčasťou vyberaných spoločností a viedol luxusný život vtedajšej elity. Išlo o pravého viktoriánskeho Angličana. Bol vysoký, pekný a charizmatický, vďaka čomu čelil väčšinu svojej mladosti pozornosti žien. Vyrastal v zbožnej rodine a pravidelne navštevoval zhromaždenia. Osudový krok v Oxforde však zmenil jeho život a taktiež aj celý svet.
John miloval šport a robil ho s veľkým nadšením. Vážna infekcia pľúc ho však v jari v roku 1837 poslala na lôžko. Počas tohto ochorenia začal tráviť čas čítaním si Biblie. Neskôr v lete navštívil bohoslužby, na ktorých počul kazateľa kázať na text z Efezským 2:8: „Lebo milosťou ste spasení skrze vieru. A to nie sami zo seba, je to dar Boží.“ Tento verš ho pichol pri srdci a z Božej milosti sa stal skutočným kresťanom. Autor jednej z jeho biografií o ňom povedal: „Neobrátil sa skrze traktát alebo kázeň, ale skrze Božie slovo.“
Na obdobie, keď jeho rodina skrachovala a prišla o všetko, John spomína takto: „Mal som 25, celý život pred sebou a videl som, ako sa mi budúcnosť prevrátila celá naruby a zmenila na zmätok.“ Hoci rodina strávila ďalšie dve dekády vyhrabávaním sa z problémov, Boh Johna podoprel a ten si udržal zbožný pohľad na túto osobnú pohromu. Napísal: „Môžete prísť o všetko. Peniaze si spravia krídla a odletia. Avšak človek, ktorý príde ku Kristovi získa niečo, čo mu už nikto nikdy nevezme.“
Pôvodné plány Johna sa zmenili a on vstúpil do služby. Zo začiatku hľadal významnejšie povolanie, ale Boh ho usadil v menších vidieckych zboroch. Napriek tomu, že bol nadmieru kvalifikovaným intelektuálom, slúžil sedliackemu spoločenstvu verne. Hanba z toho, že jeho rodina spadla z vrchných spoločenských priečok, ho však stále prenasledovala.
Jeho prvé roky v službe mu prinášali nízky plat, z ktorého veľkú časť posielal domov, aby pomohol rodine dostať sa z dlhov. Zápasil s Bohom a modlil sa: „Prečo si toto na moju rodinu dopustil?“ Avšak neskoršie roky mu priniesli nadhľad. Bolo to práve skrze trápenie, cez ktoré ho Boh vychoval najviac.
Prežil tri svoje manželky: Matildu (rok úmrtia 1847), Jessie (rok úmrtia 1860) a Henriettu (rok úmrtia 1889). Napriek obrovskému smútku zo strát spolu s horkosťou bankrotu pridával na tempe a pracoval stále usilovnejšie.
Ovocie jeho služby je ohromujúce. Popri príprave pravidelných kázní napísal fúru kníh vrátane Knots Untied (1874), Holiness (1877), Old Paths (1877), Practical Religion (1878), The Upper Room (1888), 7-dielnu výkladovú sériu o evanjeliách a rozsiahle dielo s traktátmi, ktoré pokryli celé Anglicko. Stal sa národne uznávaným a v roku 1880 bol menovaný za prvého biskupa Liverpoolu. Zomrel v roku 1900 a bol pochovaný so svojou kazateľskou Bibliou, ktorú zvieral pri srdci.
Jeho odkaz je takmer nezmerateľný. Všetky jeho knihy sú stále v tlači a naďalej vychádzajú v nových vydaniach. Jeho rukopis je jasný a hlboký a jeho doktrinálne presvedčenie je bohaté a zdravé. Evanjelium je neustále v popredí. Kvôli týmto a ďalším dôvodom je Ryle obľúbeným autorom mnohých. Mňa uchvátil práve kvôli svojej vytrvalosti v utrpení. Prišiel o 3 manželky, 20 rokov dostával svoju rodinu z dlhov, ale napriek tomu radostne pracoval v službe Pánovi. Nie je nič viac inšpiratívnejšie. Verím, že Ryle by sa nestal tým mužom, ktorým bol, bez Božieho zvrchovaného vedenia v súžení.
„Pravá svätosť nespôsobí, že sa kresťan vyhne ťažkostiam, ale že im bude čeliť a prekoná ich.”
J.C. Ryle
Nate Pickowicz
Preložené z: https://www.reformandamin.org/articles1/2020/4/16/jcryle