Predchádzajúca 6. časť série 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“.
Učia sa vaše deti od vás radosti a požehnaniu z podriadenosti Božiemu slovu a Jeho vôli alebo len počúvajú o frustrácii a sklamaniach? Vidia váš pokoj prameniaci z Božej zvrchovanosti alebo vidia vo vás len samé obavy a strach? Učia sa od vás pravým hodnotám, akými sú spravodlivosť, dôvera a usilovnosť? Alebo sa od vás učia tomu, ako byť klamárom, podvodníkom a pokrytcom?
Vaše deti môžu byť pod vplyvom verného kázania Božieho slova a môžu byť vedené k správnemu chápaniu evanjelia. Ale čo sa učia pozorovaním vášho každodenného života? Akým svedectvom je pre nich váš život? Učí ich byť zbožnými a vernými mužmi a ženami?
Učte vaše deti múdrosti
Učiť deti evanjelium nie je jedinou učiteľskou zodpovednosťou rodičov. Je rovnako dôležité, aby rodičia učili svoje deti múdrosti po celý ich život. Evanjelium je nevyhnutným začiatočným bodom, lebo „počiatkom múdrosti je bázeň pred Hospodinom.“ (Žalm 111:10). Nikto, kto odmieta a ignoruje posolstvo evanjelia, nie je naozaj múdry.
Ale okrem právd evanjelia je v Biblii mnoho iných užitočných rád o charaktere, bezúhonnosti, spravodlivosti, obozretnosti, rozlišovaní a rôznych iných praktických otázkach života. Rodičia sú povinní starostlivo vyučovať svoje deti Božej múdrosti vo všetkých otázkach života.
Kniha Prísloví je zhrnutím praktickej múdrosti. Tieto príslovia boli zaznamenané kráľom Šalamúnom pre dobro jeho syna. Väčšinu z nich napísal sám Šalamún, niektoré zozbieral od iných múdrych ľudí. Tie najlepšie praktické múdrosti pre každého človeka sú zhrnuté do Šalamúnovej knihy Prísloví s pečaťou Božej inšpirácie, ktorá zaručuje, že všetky tieto výroky sú: „…užitočné k vyučovaniu, karhaniu, napravovaniu a k výchove v spravodlivosti“ (2. Timoteovi 3:16).
Kniha Prísloví je teda vhodnou príručkou pre rodičov a najmä pre otcov k vyučovaniu detí praktickej múdrosti potrebnej k úspešnému životu uctievajúcemu Boha. Je to inšpirovaná kniha múdrosti od najmúdrejšieho otca, aký kedy žil. Je to životne dôležitý súhrn praktickej múdrosti, ktorú by mali svojim deťom predať všetci rodičia.
Šalamún adresuje tieto napomenutia svojmu synovi v úvodných veršoch: „Počúvaj, syn môj, napomínanie svojho otca a nezavrhuj poúčanie svojej matky, lebo sú ľúbezným vencom na tvojej hlave a šperkom na tvojom hrdle.“ (Príslovia 1:8-9).
Podobné upozornenia sa viackrát opakujú v Prísloviach: „Syn môj, ak prijmeš moje slová a zachováš si v mysli moje prikázania…“ (Príslovia 2:1); „Syn môj, nezabúdaj na moje naučenie a tvoje srdce nech zachováva moje príkazy…“ (Príslovia 3:1); „Synovia počúvajte otcovu kázeň, a pozorujte, aby ste sa naučili rozumnosti…“ (Príslovia 4:1); „Počúvaj, syn môj, a prijmi moje reči, rozmnožia sa roky tvojho života.“ (Príslovia 4:10); „Syn môj, pozoruj moju múdrosť, nakloň si ucho k mojej rozumnosti…“ (Príslovia 5:1). „Syn môj, zachovávaj prikázanie svojho otca a nepohŕdaj poúčaním svojej matky.“ (Príslovia 6:20) a ešte mnoho iných veršov v tejto knihe. Toto boli Šalamúnove láskavé upozornenia pre jeho syna, aby venoval veľkú pozornosť týmto lekciám o živote.
Tieto múdrosti môžeme aplikovať aj na naše vlastné deti, ale zároveň si najprv my sami musíme osvojiť tieto múdrosti Písma a žiť také životy, ktoré budú reflektovať tieto pravdy na našom charaktere. Bez toho budú naše akokoľvek múdre a pravdivé slová prázdne.
Sila vášho príkladu
Sám Šalamún je príkladom toho, aké nebezpečné je žiť neistý život. Šalamún bol, čo sa intelektu týka, tým najmúdrejším mužom, aký kedy žil. 1. kniha Kráľov 5:9-11 o ňom hovorí:
„Boh dal Šalamúnovi vo veľkej miere múdrosť a rozvahu, aj široký rozhľad – podobne ako je piesku na morskom brehu, takže Šalamúnova múdrosť prevyšovala múdrosť celého Východu a Egypta. Bol múdrejší ako všetci ľudia…“
Sám Boh povedal Šalamúnovi: „Hľa, učiním podľa tvojej žiadosti. Dávam ti múdre a chápavé srdce, takže tebe rovnakého nebolo ani pred tebou, ani po tebe nepovstane taký, ako si ty.“ (1. Kráľov 3:12).
Takže čo sa obsahu Šalamúnovej výučby týka, nebol tam žiadny nedostatok. Ale keď prišlo k praktickému žitiu týchto múdrostí, tak Šalamún zlyhal na plnej čiare. Napríklad: Šalamún zaznamenal mnoho upozornení ohľadom nebezpečenstva zvodov cudzej ženy (Príslovia 2:16-19; 5:3-13,20; 6:23-29; 7:5-27; 22:14; 31:30). Ale Písmo hovorí takto o Šalamúnovom živote:
„Kráľ Šalamún miloval mnoho cudzích žien: faraónovu dcéru, Moábky, Ammónky, Edómky, Sidónčanky, Chetejky, z národov, o ktorých povedal Hospodin Izraelcom: Neobcujte s nimi a oni nech neobcujú s vami, inak obrátia vaše srdcia ku svojim bohom. Šalamún priľnul k nim láskou.“ (1. kniha Kráľov 11:1-2).
A čiastočne kvôli tomu, že Šalamún nedokázal žiť podľa múdrosti, ktorú mal, Šalamúnov syn Rechabeám odmietol jeho učenie (1. kniha Kráľov 12:6-11).
Nebezpečenstvo pokrytectva
Nie je dobré učiť naše deti zdravú múdrosť a potom žiť život, ktorý protirečí tomu, čo učíme. Pravdou je, že takýto prístup len zvyšuje pravdepodobnosť toho, že vaše deti budú pohŕdať a odmietať Božiu múdrosť a Kristovo evanjelium. Cena za pokrytectvo pri výchove je veľmi vysoká. Veľmi vysoká.
V Šalamúnovom prípade spôsobilo takéto pokrytectvo nie len to, že jeho syn odmietol Hospodina, ale spôsobilo to aj rozdelenie celého Izraelského národa. Toto pokrytectvo spôsobilo odpadnutie izraelského národa od Boha, z ktorého sa Izrael už nikdy nezotavil. Šalamúnove rady adresované jeho synovi boli múdre. Ale to, akým bol on sám príkladom pre jeho syna, úplne zdegradovalo váhu jeho múdrych rád. Jeho život nebol vôbec v súlade s jeho učením. Nie je väčšia chyba, akú by mohol rodič pri výchove svojich detí urobiť.
Vaša domácnosť je tou najdôležitejšou triedou pre vaše dieťa. A to, čo sa tam naučia, zďaleka nezačína otvorením Biblie a ani nekončí jej zatvorením. Vždy vás budú sledovať a učiť sa z vášho príkladu: často bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Toto je ohromná zodpovednosť a zároveň veľká príležitosť pre kresťanských rodičov, z ktorej musíme vyťažiť čo najviac pre Božiu slávu a pre dobro svojich detí. Inými slovami, ak si ako rodičia uvedomujete, že žijete pokrytecký život, a odmietate urobiť nápravu, vaše pokrytectvo a absencia vášho skutočného pokánia sa ľahko môže stať dôvodom toho, prečo vaše deti odmietnu Krista. Možno Ho neodmietnu hneď, ale v čase sa to môže ukázať.
Záver
Ku koncu tejto série o rodičovstve a výchove detí, by som vám chcel pripomenúť niekoľko vecí. Počas výchovy detí sa budete stretávať s problémami a z času na čas aj zlyháte. Navyše, vaše deti vás častokrát sklamú. Nikto z nás nie je dokonalý a nikto z nás nedokáže do bodky naplniť úlohy a povinnosti, ktoré nám Boh dal v našich rodinách.
V momentoch zlyhania a sklamaní buďte vždy vďační za to, že slúžite milostivému Bohu, ktorého milosť postačuje na to, aby boli vaše nedostatky prekonané a odpustené. Možno nebudete mať dostatok síl, múdrosti alebo trpezlivosti v takýchto situáciách, ale vďaka Jeho milosti vám On dá všetko, čo budete potrebovať. V skutočnosti je to jedine Božia milosť, vďaka ktorej môžete zažívať radostné momenty, či už v manželskom vzťahu alebo v rodičovstve. Aj keď zlyháte v týchto úlohách, Jeho milosť môže prekonať tieto pochybenia alebo vám pomôže prekonať následky, ktoré prídu s takýmito zlyhaniami.
Ako kresťanskí manželia a rodičia musíme spočinúť v Božej neochvejnej milosti a utiekať sa k Nemu, keď akýmkoľvek spôsobom zlyháme v napĺňaní Jeho plánu.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B150515
Celá PDF brožúra 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“ k dispozícii NA STIAHNUTIE TU.
Výborná kniha o výchove detí od Johna MacArthura: Boží plán pre výchovu našich detí. https://www.dobrasprava.sk/knihy/index.php?route=product/product&product_id=88