

Znovuzrodenie by sme mohli definovať takto: Znovuzrodenie je nadprirodzený Boží skutok, cez ktorý nám udeľuje nový duchovný život. Niekedy sa označuje ako „nové narodenie“ alebo „narodenie znova“ (Ján 3:3-8).
A. Znovuzrodenie je jedine Božie dielo
V niektorých aspektoch uplatnenia vykupiteľského diela, o ktorých sa budeme baviť v nasledovných kapitolách, hráme aktívnu úlohu aj my (napr. obrátenie, posvätenie a vytrvanie). Avšak pri diele znovuzrodenia nezohrávame žiadnu aktívnu úlohu. Je to len Božie dielo. Uvedomujeme si to, keď Ján spomína tých, ktorým dal Kristus silu stať sa Božími deťmi a „ktorí boli splodení nie z krvi, ani z telesnej žiadosti, ani z vôle muža, ale z Boha“ (Ján 1:13). Ján tu uvádza, že Božie deti sú „splodené z Boha“ a naša ľudská vôľa, „vôľa muža“, nás k tomuto druhu narodenia sa neprivádza.
Dôkaz, že sme pri znovuzrodení pasívni, je evidentný z častí Písma, ktoré odkazujú na „nové narodenie“ (napr. Jakub 1:18, 1. Petra 1:3, Ján 3:3-8). Nezvolili sme si, že sa staneme fyzicky živými, ani že sa narodíme. Je to niečo, čo sa nám udeje bezohľadu na náš vklad. Podobné analógie sú v Písme použité pre objasnenie, že v diele znovuzrodenia sme celkom pasívni.
Toto zvrchované Božie dielo v znovuzrodení bolo tiež predpovedané v proroctve Ezechiela. Skrze neho Boh zasľúbil, že príde čas, kedy svojmu ľudu daruje nový duchovný život: „Dám vám nové srdce a nového ducha do vášho vnútra. Odstránim kamenné srdce z vášho tela a dám vám srdce mäsité. Dám svojho Ducha do vášho vnútra a spôsobím, aby ste chodili podľa mojich ustanovení, zachovávali a plnili moje nariadenia.“ (Ezechiel 36:26-27)
Ktorá osoba Trojice je tá, ktorá pôsobí znovuzrodenie?
Keď Ježiš hovorí o narodení sa z Ducha (Ján 3:8), dáva tým najavo, že ide predovšetkým o Boha Ducha Svätého, ktorý znovuzrodzuje. Avšak iné verše poukazujú na angažovanosť Boha Otca v znovuzrodení. Pavol špecifikuje, že je to Boh, ktorý „nás obživil s Kristom“ (Efezským 2:5, Kolosenským 2:13). Jakub zas vraví, že je to „Otec svetiel“, ktorý nám dáva znovuzrodenie: „Zo svojej vôle splodil nás slovom pravdy, aby sme boli akousi prvotinou Jeho stvorení“ (Jakub 1:17-18). Nakoniec Peter hovorí, že Boh „nás znovuzrodil zo svojho veľkého milosrdenstva vzkriesením Ježiša Krista z mŕtvych“ (1 Petra 1:3). Takže môžeme usúdiť, že Boh Otec a Boh Duch Svätý spôsobujú naše znovuzrodenie.
Aká je spojitosť medzi účinným povolaním a znovuzrodením?
Ako aj neskôr v tejto kapitole uvidíme, znovuzrodenie musí prísť ešte predtým, ako môžeme reagovať na účinné povolanie spásnou vierou. Preto môžeme povedať, že k znovuzrodeniu dochádza pred ovocím účinného povolania (pred našou vierou). Avšak je obtiažne vysvetliť presnú časovú súvislosť medzi znovuzrodením a ľudským vyznaním evanjelia, cez ktoré Boh koná účinným povolaním.
Prinajmenšom dve pasáže poukazujú na to, že Boh nás znovuzrodzuje v rovnakom čase, ako nás účinne povoláva. Peter hovorí: „veď ste živým a večným slovom Božím znovuzrodení nie z porušiteľného, ale z neporušiteľného semena… A toto je to slovo, ktoré sa vám zvestovalo ako evanjelium“ (1. Petra 1:23.25). A Jakub vraví: „Zo svojej vôle splodil nás slovom pravdy…“ (Jakub 1:18). Keď k nám prichádza evanjelium, Boh ku nám cez neho prehovára, aby nás k Sebe pritiahol (efektívne a účinne povolal), daroval nám nový duchovný život (znovuzrodil nás) a uschopnil nás reagovať vierou. Pod účinným povolaním teda rozumieme, že k nám Boh Otec mocne prehovoril, a pod znovuzrodením rozumieme, že v nás Boh Otec a Duch Svätý mocne pôsobili, aby náš učinili živými. Tieto dve veci musia nastať simultánne (naraz) ako v prípade Petra, ktorý kázal evanjelium v dome Kornélia (Sk 10). Počas toho ako kázal, „Duch Svätý zostúpil na všetkých, ktorí počúvali jeho reč.“ (Sk 10:44)
Niekedy je pojem neodolateľná milosť použitá práve v tejto súvislosti. Odkazuje na skutočnosť, že Boh účinne povoláva svojich ľudí k spaseniu a taktiež im dáva znovuzrodenie. Obidva tieto skutky zaručujú, že na Jeho povolanie odpovieme spásnou vierou. Pojem neodolateľná milosť je predmetom mnohých nedorozumení, nakoľko sa môže zdať, že ľudia nereagujú na evanjelium dobrovoľne a ochotne. Takáto myšlienka je však nesprávna a ide o nepochopenie pojmu neodolateľná milosť.
Tento pojem v sebe uchováva dôvod k oslave a chvále, predovšetkým však odkazuje na Božie dielo zasahujúce naše srdcia, aby sme napriek našej mŕtvote s absolútnou určitosťou zareagovali na pozvanie evanjelia.
Preložené z: https://www.monergism.com/thethreshold/articles/onsite/regeneration_grudem.html