

Ken Ham, známy americký kreacionista, ktorý odmieta teóriu evolúcie Charlesa Darwina, spôsobil nedávno rozruch, keď bol pozvaný, potom odvolaný a nakoniec znovu pozvaný prednášať na verejnej univerzite v Oklahome. Tento muž, pôvodom Austrálčan, je zakladateľom projektu Ark Encounter (Stretnutie s archou – pozn. prekl.) – tématického parku Noáchovej archy s rozlohou približne 323 hektárov, ktorý bol otvorený v meste Williamstown v USA v roku 2016 a stál 102 miliónov amerických dolárov (približne 85,6 mil. eur ku dňu prekladu článku – pozn. prekl.).
68-ročný Ham slúži ako prezident kresťanskej apologetickej organizácie Answers in Genesis (Odpovede v Genesis – pozn. prekl.), ktorá vlastní tiež Creation Museum (Múzeum stvorenia – pozn. prekl.), múzeum o rozlohe približne 7000 m2, ktoré leží na západ od letiska v Cincinnati a stálo 27 miliónov amerických dolárov (približne 22,7 mil. eur ku dňu prekladu článku – pozn. prekl.). Pred svojou prezentáciou na University of Central Oklahoma na tému „Genesis, veda a kultúra“ poskytol Ham interview časopisu The Christian Chronicle:
Wikipedia Vás opisuje ako “austrálskeho kresťanského fundamentalistu a kreacionistu mladej Zeme.” Zodpovedá tento popis pravde?
Ken Ham: Nepovažoval by som Wikipediu za najautoritatívnejší zdroj na svete. Na Wikipedii je veľa chybných údajov. Slovo fundamentalista má dnes veľmi negatívny podtón. Bol som klasifikovaný ako kresťanský fundamentalista v zmysle islamského fundamentalistu a teroristu a tak ďalej.
Takže nemám rád, keď sa dnes používa slovo fundamentalista. V minulosti malo to slovo iný význam. V minulosti to znamenalo, že ste stáli na fundamentoch (základoch – pozn. prekl.) kresťanskej viery. Potom to v tomto zmysle na mňa platí. No nemám rád používanie termínu fundamentalista. A určite ako človek, ktorý rozumie Biblii podľa prirodzeného významu slov, nemám dokonca rád používanie termínu doslovný význam slov, pretože v Biblii nájdeme aj poéziu. V Biblii nájdeme aj podobenstvá. V Biblii nájdeme aj apokalyptickú literatúru. Takže beriem Bibliu podľa prirodzeného významu slov. To znamená, že keď ide o históriu, ide o históriu. Keď ide o poéziu, rozumieme tomu, že je to poézia. To neznamená, že poézia nás neučí o pravde. Takže ja som človek, ktorý berie Bibliu ako zjavené Božie slovo.
Keď sa ma ľudia pýtajú, „si kreacionista, ktorý verí v mladú Zem?,“ chcem, aby ľudia tiež pochopili, že dôvod, pre ktorý veríme, čomu veríme, nie je ten, že sme kreacionistami veriacimi v mladú Zem. Je to preto, že sme biblickými kreacionistami. Veríme v mladú Zem ako dôsledok toho, že berieme Bibliu tak, ako je napísaná. Ale nie sme v prvom rade stúpencami mladej Zeme a až následne čitateľmi Biblie. Inými slovami, mladá Zem nie je tou hlavnou otázkou. Je to len dôsledok toho, ako rozumieme Písmu. Sme biblickými kreacionistami: Všetko je to o Biblii, všetko je to o evanjeliu Ježiša Krista.
Takže aká stará je Zem? 6000 rokov alebo 4,5 miliardy rokov?
Ken Ham: Keď sa ma niekto spýta, „aká stará je Zem?,“ musím sa aj ja opýtať otázku. Pán Ježiš to tiež tak robil. Ľudia mu položili otázku a On položil otázku im. Takže moja otázka by bola: Ako by si určil vek Zeme?
Myslím tým, že v konečnom dôsledku jediným možným spôsobom, ako určiť vek Zeme, je, že by si bol pri jej zrode a všetko to mohol prepočítať. No my sme tam neboli. Ale odpovedal by som, že tam bol niekto, a tým niekým je Boh, ktorý všetko stvoril. A tak jedinou absolútnou metódou datovania veku Zeme, o ktorej viem, je Biblia. Teda že Boh nám sám zjavil, čo stvoril v šiestich dňoch a v šiestom dni stvoril Adama a Evu. Hovorí nám, že Adam zomrel, keď mal 930 rokov, ale tiež nám hovorí, že v 130-tich rokoch mal Adam syna, ktorý sa volal Set. A môžeme si prečítať tie rodokmene: kedy mali deti, kedy zomreli, kedy mali synov a tak ďalej. A odhliadnuc od toho, či nezmienili jednu alebo dve generácie, sú tam údaje o ich veku a tie údaje môžeme sčítavať, až sa dostaneme k číslu okolo 6000 rokov.
Teda ak sú tieto dni bežnými dňami, tak tu máme iba 6000 rokov. Všetky metódy datovania, ktoré môžete použiť na výpočet dátumu vzniku Zeme z Biblie, sú omylné. A tým myslím stovky metód datovania. Niektoré dostanú výsledok tisícky rokov alebo milióny rokov alebo hocičo medzi tým, ale všetky sú založené na predpokladoch o minulosti.
Záleží na tom, či je kresťan kreacionistom mladej Zeme alebo kreacionistom starej Zeme? Môžeš byť kreacionistom starej Zeme a súčasne aj verným kresťanom?
Ken Ham: Nikde v Biblii sa spása nespája s vekom Zeme, však? „Ak ústami vyznávaš Pána Ježiša a v srdci veríš, že Ho Boh vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený“ (Rimanom 10:9). Inými slovami, spasenie je podmienené vierou v Krista. Vierou samotnou. Milosťou samotnou. Kristom samotným.
A tak keď sa ma ľudia opýtajú, „môžeš veriť vo vek Zeme v miliónoch rokov a pritom byť kresťanom?,“ odpovedám, že poznám mnoho kresťanov, ktorí veria vo vek Zeme v miliónoch rokov. Nie je to otázka spásy. A tak keď sa ma ľudia spýtajú, „takže na tom nezáleží?,“ povedal by som, „áno, záleží.“ A dôvod, prečo odpovedám, „áno, záleží,“, je, že koniec koncov je to otázka autority. Inými slovami, nech berieš tých milión rokov odkiaľkoľvek, neberieš to z Písma. A nielen to, ale ak budeš veriť v milióny rokov, myšlienka miliónov rokov vznikla z ateistického a deistického naturalizmu 17. a 18. storočia od ľudí, ktorí chceli vysvetliť fosílie a prírodné procesy bez Boha. A tak sa fosílie začali považovať za staršie od človeka. No fosílie sú záznamom smrti. Vo fosíliách nájdeme mnoho príkladov chorôb a kostí, napríklad u dinosaurov rakovinu, artritídu a iné choroby.
Z biblickej perspektívy na konci stvorenia, po tom, čo Boh tvoril v šiestich dňoch stvorenia, po tom, čo stvoril Adama a Evu, povedal, že všetko, čo učinil, bolo veľmi dobré. Všetko. A tak keď vezmeme milióny rokov a umiestnime ich v Biblii pred človeka, urobili sme dve veci:
Po prvé, vlastne sme pridali do Písma niečo, čo tam nebolo, a otvárame dvere, keď môžeme začať mimo Písma a vsúvať čokoľvek do Písma, čo znamená, že ich vysvetlíme spôsobom, ktorý sa nám hodí. A to je otázka autority.
Po druhé to znamená, že sme dali smrť a chorobu pred hriech. A z toho nám vyplynie, že Boh pomenoval choroby ako veľmi dobré. Z 8. kapitoly listu Rimanom je veľmi jasné, že žijeme v zlomenom svete. Smrť a choroba, ktorú vidíme dnes vo svete, sú následkami hriechu.
Teda moja výzva kresťanom, ktorí veria v milióny rokov starú Zem, nie je spochybniť ich kresťanskú vieru ale vyzvať ich: Ako potom vysvetlíš niekomu, kto sa pýta, „ako môžeš veriť v milujúceho Boha so všetkou tou smrťou a utrpením vo svete?“, pretože hovoríš, „to je to, čo Boh vytvoril.“ Povedal, „všetko bolo veľmi dobré.“ Neútočíš na Boží charakter? A v skutočnosti bez preliatia krvi nie je odpustenie hriechov. Keď by bolo preliatie krvi milióny rokov pred hriechom, nepodkopáva to v skutočnosti porozumenie Dobrej zvesti? To by bola moja výzva pre nich. Dôvod, prečo to vnímam ako dôležité, je, že ak vyučuješ ďalšie generácie, hovoríš im, že nemusia brať Božie slovo tak, ako je napísané, a môžu brať iné myšlienky mimo Písma tak, ako sú napísané, a pridať si ich do Božieho slova. To isté potom môžu urobiť s manželstvom. Vezmú si iné myšlienky a predefinujú manželstvo. A potom môžeš nakoniec povedať: „Ako vieme, že môžeme dôverovať akémukoľvek Božiemu slovu?“ Toto je dôvod, prečo odmietame tento odklon.
Myslím, že chápem, prečo je to kontroverzné pre neveriacich. No zaujímalo by ma, prečo, podľa Vášho názoru, je to kontroverzné aj pre určitú skupinu veriacich?
Ken Ham: Myslím, že v cirkvi je to preto – ak sme teda skutočne úprimní, – že väčšina našich kresťanských vysokoškolských profesorov, profesorov na biblických vysokých školách, profesorov v seminároch … väčšina z nich prijala teóriu miliónov rokov a do určitého stupňa prijali evolučné myšlienky, či už v biológii alebo astronómii, antropológii a tak ďalej. A prijali tieto myšlienky a pridali si ich do Písma, čo ja považujem za zneváženie Božieho slova.
Jednoducho si myslím, že dnes existuje taký veľký tlak od ľudí v tejto úrovni, že ak by ste mali zaujať názor, ktorý sme zaujali my, že stvorenie prebehlo v šiestich 24-hodinových dňoch, že vesmír má len tisícky rokov, že smrť prišla po hriechu, že bola globálna potopa, a odtiaľ pochádza väčšina geofosílií, boli by ste obvinený, že ste antiakademický, antiintelektuálny, antivedecký a podobne. A to kresťania nechcú za žiadnu cenu dopustiť. Ak by to vyznali, neboli by publikovaní v hlavných žurnáloch. A tak je v rámci cirkvi veľký segment, ktorý nebude stáť tam, kde stojíme my, a niektorí z nich budú veľmi emotívni voči nám kvôli tomu, že stojíme tam, kde stojíme. Ale pre mňa je dôležité zaujať stanovisko na autorite Božieho slova a robiť všetko pre to, aby sme ostali verní. Podľa svojich najlepších schopností sa musíme snažiť nenechať svetské myšlienky kontrolovať to, ako interpretujeme Písmo.
Ľudia ešte stále hovoria o jednej debate, ktorú ste mali s „vedeckým chlapíkom“ Billom Nyem v roku 2014. Kto vyhral túto debatu?
Ken Ham: Nikdy som sa na to nepozeral, akoby mal niekto vyhrať debatu. Myslím, že v debatách ako takých to niekedy záleží na tom, kto mal lepší argument, nie na tom, kto hovoril pravdu. Existuje veľa ateistov, ktorí povedali, že Bill Nye vyhral tú debatu a existuje veľa iných ľudí, ktorí povedali, že ju vyhral Ken Ham.
Mohlo to teda pôsobiť tak, že ak ste súhlasili so svetonázorom Billa Nyeho, tak podľa vás vyhral tú debatu on. Ak ste mali svetonázor Kena Hama, vyhral podľa vás tú debatu on. Ale musím povedať, že som sa na to nikdy nepozeral spôsobom, ako keby mal niekto debatu vyhrať alebo prehrať. Pozeral som sa na to ako na príležitosť svedčiť Billovi Nyemu a predložiť mu Dobrú správu, čo som aj počas tej debaty urobil. Pozeral som sa na to aj ako na príležitosť. Chcel som, aby tí, čo túto debatu sledujú… Odhadovalo sa, že v danom čase (a taktiež neskôr na Youtube, prípadne cez predaje DVD) si túto debatu pozrelo približne 20 miliónov ľudí. Keď som premýšľal, aké veľké to číslo bude, moja odpoveď bola, že chcem, aby bežný človek tam vonku porozumel, o čom rozprávame, aby porozumel argumentom a aby prijal výzvu zvážiť pravdu Božieho slova. Pretože v konečnom dôsledku nejde o zaujímavý intelektuálny argument. V skutočnosti nám ide o večné životy ľudí. Preto som to zobral veľmi vážne a chcel som, aby ľudia videli, že stojím za Božím slovom a zvestujem Dobrú správu. Ostatné veci má v rukách Pán.
Postavenie Ark Encounter stálo cez 100 miliónov amerických dolárov (vyše 84 miliónov eur ku dňu prekladu článku – pozn. prekl.). Niektorí kresťania sa pýtajú, či nemohol Ken Ham nemohol urobiť s takou sumou peňazí niečo lepšie. Ako reagujete na takúto kritiku?
Ken Ham: Keď kritici rozprávajú o peniazoch, ktoré sa minuli na Ark Encounter, okamžite by som reagoval: „Poukazuje to na diskrimináciu a predsudky, pretože to isté sa nepýtajú na množstvo iných projektov.“ Zoberme si napríklad prezidentskú knižnicu pre prezidenta Obamu. Len na samotnú výstavbu cesty utratili 175 miliónov amerických dolárov (asi 148 miliónov eur). Hovorí sa, že samotná knižnica bude stáť cez jednu miliardu (vyše 844 miliónov eur). Hovoria tí ľudia to isté aj o týchto projektoch?
A čo zbor, ktorý minie na novú miestnosť pre veriacich 100 miliónov amerických dolárov (vyše 84 miliónov eur)? Je veľa zborov, ktoré niečo také urobili. Hovoria títo kritici rovnako smerom k nim? V skutočnosti ide o predsudok voči tomu, kto sme, o diskrimináciu našej služby. Kvôli tomu, kto sme, a kvôli posolstvu, ktoré máme. Nemá to nič dočinenia s chudobnými. Im nejde o chudobných. Pripomína mi to niečo, čo sa stalo s Judášom v Novej zmluve. Vôbec ho chudobní nezaujímali. Ani ich chudobní nezaujímajú. Je to všetko o posolstve.
Môj priateľ v službe by sa chcel opýtať toto: V čom by bol náš život iný, ak by Noách zabil dva komáre na arche?
Ken Ham: Viete, musíte čítať Bibliu a v nej je vlastne hebrejské slovo nefeš, a keď sa pozriete na zvieratá, ktoré išli do archy a keď Boh poslal živé tvory do archy, boli to stvorenia nefeš. Domnievam sa, že hmyz nie je nefeš. To neznamená, že v arche neboli žiadne komáre, nejaké mohli prísť na zvieratách a tak ďalej.
A mnoho hmyzu mohlo prežiť aj inak v rôznej forme ako larvy a rôzne druhy hmyzu prebývajúceho v dreve, čo je pravdepodobne to, ako prežila väčšina hmyzu, ktoré na takomto mieste mohli ľahko prežiť. Ale do archy išli zvieratá nefeš – dva z každého druhu, sedem párov z niektorých druhov zvierat, ktoré prebývali na súši a dýchali vzduch.
Na koniec otázka, prečo považujete biblickú knihu Genesis za takú dôležitú knihu?
Ken Ham: Genesis 1-11 je základom pre zvyšok Biblie. Je základom kresťanského pohľadu na svet. Každá jedna biblická teologická doktrína, či už priamo alebo nepriamo, je založená na Genesis 1-11. Kde je pôvod hriechu? Genesis 1-11. Kde je pôvod smrti? Genesis 1-11. Sedemdňový týždeň? Genesis 1-11. … Pôvod manželstva? Keď zaznela v evanjeliu Marka a Matúša otázka o manželstve, obidvaja citujú z knihy Genesis: „Ako muža a ženu ich stvoril.“ V Genesis 1-11 je otázka o rodovej rovnosti (gender): „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom.“ Pán Ježiš potvrdzuje fakt, že manželstvo bolo ustanovené, keď Boh najprv stvoril muža a ženu a zlúčil ich do jedného, aby sa stali jedným telom. Práve tam nachádzame inštitúciu manželstva.
Všimol som si, že všetci nosíme odev. Prečo? Zvieratá odev nenosia. Boh nám dal odev kvôli hriechu. Evanjelium je prvýkrát zvestované v Genesis 3:15 a potom znovu v Genesis 3:21. Prichádzajú prvé obete za hriech. Genesis je základom pre celý zvyšok Biblie. Tak ak kresťania neveria v doslovné znenie Genesis, nemajú žiaden základ pre celú svoju doktrínu.
Bobby Ross Jr. & Kem Ham