

Prečo nekážem usvedčujúco? Prečo kážem spôsobom, akoby som ani neveril posolstvu, ktoré prinášam?
Túto otázku si kladú mnohí kazatelia na ceste domov, keď uvažujú nad svojím 40-minútovým monológom za kazateľnicou. V tomto duchovnom zápase sa snažia byť logickí, občas si to však nedokážu vysvetliť. V hlave majú záplavu myšlienok. Kazateľ si môže pripadať nehodný, aby rozprával o tak svätých pravdách. Kto je však dostatočne hodný? (2. Korintským 2:16). Taktiež môže uznať vlastnú slabosť a pripomenúť si, že Kristus je práve skrze ňu vyvýšený (2. Korinstkým 12:7-10). Tieto veci by mal zvážiť každý kazateľ.
Je to však všetko, čomu by mal čeliť? Prečo sa zdá, že niektorí muži kážu mocne a odvážne, zatiaľ čo posolstvo iných je do veľkej miery nepresvedčivé? Prečo tomu tak býva, že niektorí muži sú za kazateľnicou chladní?
S týmito skutočnosťami sa nie je ľahké popasovať, ale ich konfrontovanie je dôležité pre každého kazateľa, ktorý si kladie otázku: Prečo nekážem usvedčujúco?
- Nežiješ pravdy, ktoré kážeš.
Chce to hlboké presvedčenie a integritu povedať slová, aké povedal Pavel: „Napodobňujte mňa ako ja Krista!“ (1. Korintským 11:1). Či už sa jedná o text ohľadom dávania, čistoty, manželstva, úlohách mužov a žien, hriechu, misie, evanjelia alebo vernosti, nekážeš usvedčujúco, pretože nechodíš v týchto oblastiach v poslušnosti ani o ňu nezápasíš. Ako sa môže muž postaviť a usvedčujúco zvestovať Božie prikázania, keď jeho život ich nároky nespĺňa? Jednoduchý test znie: Spýtaj sa svojej manželky, či verí tomu, že žiješ, čo kážeš. Nech už odpovie akokoľvek, nevyhováraj sa. Ak tvoja verejná služba nie je podložená súkromným životom, je čas túto neposlušnosť vyznať Pánovi, porozprávať sa s manželkou a zborovými staršími a navrhnúť plán vykázateľnosti pre dobro tvojej vlastnej duše. Krista musíme milovať viac ako kazateľnicu. Zahŕňa to aj ochotu odstúpiť zo služby, ak nežijeme to, do čoho nás text volá.
- Nemodlíš sa za ľudí, ktorým kážeš.
Máločo má takú výpovednú hodnotu ako zohýbanie kolien kazateľa za tých, ktorým káže. Musíš zápasiť o ich duše, manželstvá, deti, srdcia, mysle a budúcnosť. Musíš očakávať vo viere, že Boh dokončí dielo, ktoré sám začal (Filipským 1:6). Zároveň však musíš prijať svoju mieru zodpovednosti za modlenie sa! Muž, ktorému chýba za kazateľnicou presvedčivosť, zabudol na hlbokú vášeň voči svojim poslucháčom, bez ktorej to nejde. Prosil si vo svojej komôrke v slzách za tých, ktorým budeš kázať? Klameš sám seba, ak si myslíš, že Boh bude napriek tomu mocne konať.
- Nepripravuješ sa usilovne.
Nikdy nezabudnem na svoju najhoršiu kázeň. Bolo to na začiatku mojej služby po niekoľkých posolstvách s dobrou odozvou. Mal som kázať z Jána 10. kapitoly a k svojej príprave som pristúpil lajdácky. Kázanie som začal brať ako rutinu a zaplatil som za to daň. Bol som lenivý. Usilovne som sa nemodlil a netrápil som sa nad textom pri štúdiu. Pre nedostatok času som urobil tú najhlúpejšiu vec, akú som mohol pri príprave kázne urobiť. Pozrel som si známeho pastora, ako káže na rovnaký text a snažil som sa ho napodobniť! Výsledok? Žiadne usvedčenie a nárazové pristátie, pri ktorom mi môj duchovný mentor vyčistil žalúdok. Ja som totiž toho pastora ani správne neskopíroval! Text bol pre mňa úplnou „hmlou“, ktorú som priniesol aj do zboru. Bol som slepcom, ktorý viedol slepých. Usilovné štúdium vedie do usvedčujúceho kázania.
- Nie si obdarovaný alebo povolaný kázať.
Dnes už chce byť kazateľom každý. Mladší aj starší muži túžia po uznaní, autorite a privilégiu kázať, hoci im k tomu chýba obdarovanie. Ak nekážeš usvedčujúco, možno nemáš ten dar alebo do toho nie si povolaný. Je mnoho samozvaných kazateľov, ktorí kážu len preto, že chcú nasledovať jedného zo svojich hrdinov viery, ale čas ukáže pravdu. Môžeš obsadiť kazateľnicu, ale ak tvojou službou nie je nikto zasiahnutý, možno do nej nie si povolaný. Máš okolo seba dôveryhodných mužov, ktorí sú kazateľmi? Spýtaj sa ich, či sú dotknutí tvojím kázaním. Požiadaj ich, aby zhodnotili tvoju službu a prijmi nápravu, napomenutie alebo aj neuznanie tvojich schopností. Nemysli si, že mať príležitosť kázať automaticky znamená aj mať dar kázať.
Kázanie je vznešeným a svätým povolaním.
Costi W. Hinn
Preložené z: https://www.reformandamin.org/articles1/2019/7/8/4-reasons-youre-not-preaching-with-conviction?rq=costi