Predchádzajúca 5. časť série 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“.
Ktoré sú podstatné fakty evanjelia? Aké sú minimálne vedomosti potrebné k tomu, aby sme mohli uveriť a boli zachránení? Zatiaľčo tieto otázky môžu rozprúdiť zaujímavú diskusiu, vôbec nie sú podstatnými pri evanjelizácii. Bohužiaľ, ľudia zbytočne veľa energie a času venujú zodpovedaniu týchto otázok.
Žiaľ, na mnohých evanjelizáciách sa zámerne vynechávajú dôležité pravdy, akými sú pokánie a Boží hnev voči hriechu. Niektorí vplyvní evanjelikálni predstavitelia tiež tvrdia, že tieto pravdy (a mnohé iné) nie sú pre evanjelium podstatné. Tvrdia, že takéto pravdy by sa nemali vôbec vyťahovať pri rozhovore s neveriacimi.
Iní evanjelikálni vodcovia, ktorí túžia po ekumenickej jednote s Rímsko-katolíckou cirkvou a ortodoxnými cirkvami, hlásajú, že dôležité otázky ako ospravedlnenie jedine z viery a zástupná obeť zmierenia nie sú vôbec podstatnými otázkami pre pochopenie evanjelia. Ich ekumenická otvorenosť naznačuje, že akýkoľvek druh viery v Krista je možné považovať za autentickú zachraňujúcu vieru. Ignorujú skutočnosť, že Nová zmluva odsudzuje tých, ktorí tvrdia, že veria v Krista, a popri tom prekrúcajú a odmietajú doktrínu ospravedlnenia z viery (Galatským 1:6-9). Zdá sa, že mnoho evanjelikálov je posadnutých hľadaním odpovede na to, ako vyzerá to minimum, ktoré musí človek spraviť, aby mohol byť spasený.
Rodičovská evanjelizácia
Pokiaľ sa jedná o rodičovstvo, takýto povrchný prístup k evanjeliu má katastrofálne následky. Preto je dôležité, aby rodičia odolali takémuto prístupu k evanjelizácii vo svojich domácnostiach. Hore uvedený minimalistický prístup k evanjeliu je v úplnom rozpore s dôkladným, verným a usilovným vyučovaním evanjelia podľa vzoru 5. knihy Mojžišovej 6:6-7.
Evanjelium je dobrou správou o Kristovi. Evanjelium v sebe zahŕňa všetku pravdu o Kristovi. V konečnom dôsledku je Kristus zhrnutím a vrcholom celého zjavenia Biblie (Židom 1:1-3): Každá pravda v Písme nakoniec poukazuje na Ježiša Krista. A preto žiadna z biblických právd nemá byť považovaná za bezvýznamnú, keď sa jedná o evanjelizáciu. Rodičia, ktorí nechcú svojim deťom zvestovať iba nejaké čiastočné evanjelium, musia svojim deťom vysvetliť všetky Božie pravdy takým spôsobom, aby poukazovali na Krista a na Jeho zástupné dielo, ktoré vykonal. Verím, že toto je princíp opísaný v 5. knihe Mojžišovej 6:6-7.
Neexistuje žiadny univerzálny spôsob podania evanjelia, ktorý by vyhovel potrebe každého neznovuzrodeného dieťaťa. Pri deťoch, ktoré vôbec nerozumejú evanjeliu, je potrebné klásť dôraz na to, aby pochopili, kto je Kristus a prečo jedine On ponúka nádej na spasenie (Rimanom 3:10-31). Tým, ktoré sú ľahkovážne, treba viac poukazovať na realitu hroziaceho súdu (Ján 16:11). Ustráchaným máme viac poukazovať na to, že Boh nemá záľubu v smrti bezbožného, ale teší ho, keď sa bezbožný odvráti od svojho starého spôsobu života a prichádza k Nemu hľadať milosť (Ezechiel 33:11). Neposlušným je potrebné zdôrazňovať to, akou márnosťou je priečiť sa Bohu (Žalmy 2:1-4). Samospravodlivých treba postaviť pred zrkadlo samotného zákona a poukázať im na Božie nesplniteľné požiadavky (Rimanom 3:20). Pyšných treba upozorňovať na to, že Boh nenávidí pýchu (1. list Petra 5:5). Všetci hriešnici musia pochopiť, že Boh je svätý a že jedine Ježiš dokázal naplniť všetky požiadavky Božej dokonalej spravodlivosti namiesto hriešnikov (1. Korintským 1:30). Každá evanjelizácia by mala obsahovať vysvetlenie Kristovej obetnej smrti za hriech (1. Korintským 15:3).
Zdôrazňujte zásadné doktríny evanjelia
Keď sa teda rodičia odhodlajú byť dôkladnými pri výchove svojich detí, musia venovať dostatočnú pozornosť vysvetleniu určitých biblických právd, ktoré sú nevyhnutné pre správne porozumenie evanjelia. Tu sú tie najdôležitejšie pravdy evanjelia, ktoré vám pomôžu držať sa správneho smerovania:
- Učte svoje deti o Božej svätosti
„Počiatkom múdrosti je bázeň pred Hospodinom“ (Žalm 111:10). Nehovorí sa tu o nejakom zbabelom strachu. Jedná sa tu skôr o bázeň, ktorá vyvoláva strachu z úcty voči Božej svätosti založenej na pravdivom chápaní Boha ako Toho, ktorého „oči sú prečisté na to, aby sa pozeral na zlo“ (Abakuk 1:13).
- Ukážte im ich hriešnosť
Uistite sa o tom, že vaše deti budete od ich najútlejšieho veku učiť, že neposlušnosť nie je len priestupkom voči otcovi alebo mame, ale že je to hriech proti samotnému Bohu, ktorý požaduje od detí, aby poslúchali svojich rodičov (2. kniha Mojžišova 20:12).
Vštepte do svedomia svojich detí to, že najprv sa musia za svoje hriechy zodpovedať Bohu a potom aj svojim rodičom. Učte ich tejto zásade s láskou a súcitom, nie zastrašovaním a hrozbami.
Učiť ich tomu, že sú hriešni, neznamená, že na nich budete neustále verbálne útočiť za každé ich zlyhanie. Cieľom nie je, aby ste ich ducha udupali tým, že na nich budete neustále kričať. Namiesto toho ich poučujte s trpezlivosťou a múdrosťou a pomôžte im, aby sami spoznali to, že pred Bohom sú hriešni. Potrebujú vedieť, prečo sú ich srdcia priťahované hriechom a sami musia prijať potrebu svojho vlastného spasenia. Ježiš povedal: „Nepotrebujú lekára zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých ale hriešnych.“ (Marek 2:17). Ako sa môže vaše dieťa obrátiť na Krista, pokiaľ si neuvedomí, že je choré?
- Učte ich o Kristovi a o tom, čo urobil
Vyučovanie o hriešnej podstate vašich detí, nie je jedinou vecou, ktorú musia vaše deti vedieť. Musíte im tiež poukázať na jediný prostriedok nápravy ich hriešnosti, Ježiša Krista. On sám je tým jadrom evanjelia a preto by malo byť posolstvo o Ježišovi Kristovi naším ústredným centrom výchovy a základom pre všetko ostatné duchovné vyučovanie:
Vysvetlite im Kristovo božstvo (Ján 1:1-3.14) a Jeho veľkosť (Filipským 2:9-11). Vysvetlite im, že sa stal človekom (Filipským 2:6-7), ale napriek tomu si zachoval bezhriešnu čistotu (Židom 4:15; 1. list Petra 2:22-23) a stal sa dokonalou obeťou za naše hriechy (2. Korintským 5:21), vylial svoju krv na zmierenie pre naše hriechy (Efezským 1:7). Vysvetľujte, ako Jeho smrť na kríži zabezpečila veriacim spasenie (1. list Petra 2:24; Kolosenským 1:20) a že víťazne vstal z mŕtvych (Rimanom 4:25; 1. Korintským 15:3-4). Vysvetlite im to, že zadarmo ospravedlňuje tých, ktorí Mu dôverujú z celého srdca (Rimanom 5:1-2; Galaťanom 2:16), a to, že Jeho spravodlivosť je pripočítaná nám, ktorí veríme v Jeho meno (2. Korintským 5:21; Rimanom 4:5-6; Filipským 3:8-9).
- Povedzte im o tom, čo Boh požaduje od hriešnikov
Boh volá hriešnikov k pokániu (Skutky apoštolov 17:30). Pokánie nie je len nejaká zmena správania. Pravé pokánie je úprimné obrátenie hriešneho srdca od hriechu k Bohu.
Je užitočné zdôrazňovať, že pokánie je obrátenie srdca a preto by sme nemali za pravé pokánie považovať len nejaké dobré vonkajšie prejavy zo strany dieťaťa. Pre mnohých evanjelikálov dnešnej doby sa akt modlitby, ktorou ľudia pozývajú Ježiša Krista do svojich sŕdc (modlitba spasenia, ktorú má hriešnik opakovať), stal prakticky prostriedkom spasenia. Toto isté platí aj o zdvihnutí ruky alebo o vystúpení pred oltár počas nejakej evanjelizačnej výzvy. Avšak takéto vonkajšie prejavy nemajú žiadny vplyv na premenu srdca. Všetko sú to len vonkajšie skutky a skutky nedokážu nikoho spasiť. Viera, kajúca dôvera v Krista, je jediným prostriedkom ospravedlnenia podľa Písma: „Lebo milosťou ste spasení skrze vieru. A to nie sami zo seba; je to dar Boží; nie zo skutkov, aby sa nikto nechválil.“ (Efezským 2:8-9).
Je najlepšie vyhnúť sa dôrazom na takéto vonkajšie prejavy a sústrediť sa radšej na to, čo skutočne požaduje Písmo od hriešnikov.
- Upozornite ich na to, aby múdro zvážili, čo ich život s Kristom bude stáť
Nezľahčujte Kristove tvrdé požiadavky. Nevykresľujte kresťanský život ako jednoduchý, bez ťažkostí, ťažkých rozhodnutí a prenasledovania (2. Timoteovi 3:12). Vysvetlite svojim deťom, že nasledovanie Krista si vždy vyžaduje nejaké obete a že pred oslávením v nebi je vždy utrpenie a skúšky (Jakub 1:2-3). Je pravda, že Kristus ponúka vodu života zadarmo tým, ktorí ju prijmú (Zjavenie 22:17). Ale tí, ktorí prijmú túto ponuku, robia bezpodmienečný záväzok toho, že budú Krista nasledovať, aj keby ich to malo stáť ich vlastný život.
Všetky pravdy evanjelia sú zamerané na kríž, pretože kríž poukazuje na to, aký ohavný je náš hriech. Poukazuje na vážnosť Božieho hnevu proti hriechu. Zároveň to však ukazuje na obrovskú Božiu lásku, vďaka ktorej bol ochotný zaplatiť takú obrovskú cenu za naše spasenie. Ale zároveň nám to má slúžiť ako prirovnanie pre to, čo to znamená nasledovať Krista. Ježiš opakovane poukazoval na to, že nasledovanie Jeho znamená dobrovoľne obetovať všetko.
- Povzbudzujte ich k tomu, aby bezvýhradne dôverovali Kristovi
Začali sme tým, že sme poukázali na to, že znovuzrodenie je dielom Ducha Svätého v srdci a varovali sme rodičov pred tým, aby sa deti nesnažili nejakým nátlakom prinútiť k nejakému povrchnému vyznávaniu umelej viery. Napriek tomu je však aj v evanjeliu zakotvená určitá naliehavosť, ktorú by mali vštepovať všetci rodičia do sŕdc svojich detí: „A to všetko je z Boha, ktorý nás zmieril so sebou v Kristovi a zveril nám službu zmierenia, že totiž Boh bol v Kristovi, zmieril svet so sebou, nepočítal ľuďom ich priestupky a ustanovil medzi nami zvestovanie zmierenia. Miesto Krista sme teda poslovia, akoby vás Boh napomínal skrze nás. Miesto Krista prosíme: Zmierte sa s Bohom!“ (2. Korintským 5:18-20)
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B150513
Posledná 7. časť zo série 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“.
Celá PDF brožúra 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“ k dispozícii NA STIAHNUTIE TU.
Výborná kniha o výchove detí od Johna MacArthura: Boží plán pre výchovu našich detí. https://www.dobrasprava.sk/knihy/index.php?route=product/product&product_id=88