Kresťanská viera je šťastným manželstvom zdravého učenia a zdravého spôsobu života. To prvé vytvára predpoklad pre to druhé. Gresham Machen to vyjadril dobre: „Kresťanské hnutie bolo od svojho počiatku… o spôsobe života, ktorý bol založený na posolstve. Nebol postavený na nejakom pocite alebo na programe ale na faktoch. Inými slovami, vznikol na základe doktríny.“
Platilo to vtedy a platí to aj dnes. Je však pravdou, že v súčasnom živote čelíme rozdielnym otázkam, na ktoré musíme nájsť odpoveď pomocou zdravého učenia (Filipským 2:12). Uvediem jeden príklad, ktorý v tomto článku rozoberiem. Vieme, že mužskosť je jedinečnou skutočnosťou. Muži sú stvorení Bohom a Boh požehnáva statočné vedenie od muža. 1. list Korintským 16:13 zaznamenáva apoštola Pavla, ako vraví Korintským kresťanom, aby konali zmužilo (gr. andrizesthe), čím nadčasovo vyjadruje, že mužskosť je synonymom odvážneho vedenia.
Hoci môžeme s týmto tvrdením súhlasiť, nie je jednoduché stále vedieť, ako toto povolanie zvládnuť. Každodenné kresťanstvo vyžaduje múdrosť pre zdravú aplikáciu pravdy do situácií, v ktorých sa nachádzame. Múdrosť vyteká zo zdravej doktríny. To, čo je múdre, je stále v zhode v biblickým učením. Avšak múdrosť nie je ani tak súborom vypracovaných predpisov ako skôr stavom mysle, ktorá je sformovaná Božou pravou.
Platí to aj v už spomínanej oblasti: mužskosti. Vieme, do čoho sú muži Písmom povolaní, ale ako to konkrétne žiť, už nie je také jednoznačné. Znamená to, že ako muži musíme žiť rozumne, držať pevne biblické učenie a vniesť ho do rozhodnutí, ktoré sú pred nami.
Zdravý spôsob života je taktiež formovaný telos-om, cieľom, ktorý Boh žiada od svojho ľudu. Učeníctvo v Kristovej cirkvi nerobíme len tak všeobecne: Činíme učeníkov orientovaných na konkrétny cieľ. Takéto učeníctvo môžeme nazvať teleologickým učeníctvom: Učeníkov činíme so zámerom výchovy Božích mužov a žien (Títovi 2). Je zrejmé, že oblasti učeníctva sa pre obe pohlavia prekrývajú, teda neexistuje jedna doktrína zjednotenia sa s Kristom pre mužov a úplne iná doktrína pre ženy. Existuje len jedna doktrína zjednotenia sa s Kristom a každý kresťan sa ju musí pod vedením pastorov a starších naučiť.
Boh taktiež volá mužov a ženy do odlišných úloh a tak jednota s Kristom je zjavená v konkrétnych vzorcoch vernosti oboch pohlaví. Existencia týchto rolí znamená, že naše učeníctvo je podriadené konkrétnemu konečnému cieľu.
Zdravá doktrína už bola ustanovená. Boh postavil tento základ skrze Apoštolov a prorokov. Neexistujú žiadne úpravy alebo vylepšenia zdravej doktríny. Nie je posudzovaná nejakou komisiou alebo vytváraná nejakou teologickou školou. Teda máme k dispozícii všetko, čo k formovaniu Božích mužov a žien potrebujeme.
Táto skutočnosť nám pomáha pýtať sa a odpovedať na tisíce otázok, ktoré vyžadujú každodennú múdrosť, ktorá je postavená na biblickom učení a podriadená konečnému cieľu. Mnohé z týchto rozhodnutí však v sebe majú šedé zóny. Povedzme, že sa usilujeme o to, aby z našich synov z Božej milosti vyrástli kresťanskí muži. Povedzme, že veríme, že mužskosť je istým spôsobom odlišná od ženskosti, teda že muži sú povolaní do vedenia Kristovej cirkvi, pretože jej vedenie je náročné a zahŕňa v sebe pevnosť charakteru, sebaobetovanie sa a vytrvalosť všetkého druhu. Preto sa snažíme najlepšie, ako vieme, formovať svojich synov na takýchto mužov. Ako to robíš ty?
Mnoho z nás, mužov, sa snaží vychovávať svojich synov aktívnym vyučovaním Božej pravdy. Vedieme svoje rodiny k pobožnostiam, vyjadrujeme evanjelium, máme kresťanské rozhovory v aute, dávame výprask, keď si o to deti v mladších rokoch koledujú, trávime s nimi čas pri práci, hre a zábave. Napriek všetkým veciam, ktoré sme práve spomenuli, zostáva mnoho otázok nevyjasnených. Ak je mužskosť o seba-obetujúcom sa robení ťažkých vecí na Božiu slávu, ako mám vytrénovať svojho syna, aby toho bol schopný?
Pán môže povolať môjho chlapca do toho, aby bol lídrom, poskytovateľom a ochrancom manželky a rodiny. Ako ho na to pripravím? Existuje nejaký online kurz s názvom Komplementárne vedenie, ochrana a zaopatrovanie, na ktorý ho prihlásim? Organizuje sa letný tábor, na ktorý ho pošlem a kde zmužnie? Zapojím ho nejako každú noc na sieť a stiahnem potrebné informácie do jeho tínedžerského mozgu?
Odpoveď na tieto otázky je zrejmá. Aj keď bude môj syn vyrastať pod opaterou zbožného domova a silného lokálneho zboru, stále zostáva veľké množstvo času, ktoré mu budem musieť vyplniť, a mnoho šedých zón, ktorým budem musieť čeliť, kým sa ho budem s Božou pomocou snažiť formovať na Kristovho muža. Toto neplatí len pre mňa ale pre každého otca a matku. Otcovstvo a materstvo nie sú jednoduché a instantné, sú veľmi komplexné.
To je dôvodom, prečo musíme vnímať naše učeníctvo ako teleologické. Toto komplikované slovo signalizuje, že celá naša výchova je zameraná na konkrétny cieľ. V našom prípade ide o výchovu zbožných mužov (a zbožných žien). Ak chcem svojho syna pripraviť na úlohu zabezpečovateľa živobytia, bude to znamenať, že budem robiť rozhodnutia práve s týmto zámerom. Môj otec ma nechal pracovať už od detstva. Kosil som trávniky, zbieral čučoriedky, brigádoval som v miestnej reštaurácii.
Tu sa musíme opýtať: Zabezpečilo mi utieranie stolov po hosťoch, že budem dobrým živiteľom svojej rodiny? Nie, ale formovalo to môj charakter v rôznych oblastiach a vycvičilo ma to k ťažkej práci, aj keď sa mi práve nechce. Je teda upratovanie stolov nevyhnutnou súčasťou biblickej mužskosti? Nie, ale ide o to, že akokoľvek už chlapcov formujeme do radostného povolania živiteľa rodiny, nemôžme v danej oblasti obísť praktickú aplikáciu. Múdre osvedčené spôsoby nie sú tým istým, ako sú železné princípy Božieho slova. Jedine Božie slovo môže spútať naše svedomie. Akokoľvek nepohodlne to však v dnešnej mužskosť-popierajúcej dobe znie, nemôžeme skončiť len pri doktrinálnej pravde. Musíme ju vziať a snažiť sa ju najlepšie, ako vieme, uplatniť v reálnom živote. Presne to Biblia chváli, keď nás povoláva k múdrosti.
Naše praktické aplikácie, ktoré sme vytvorili so všetkou múdrosťou, možno nemajú univerzálne využitie. Je však absolútne nevyhnutné, aby sme svojich chlapcov formovali ako zručných živiteľov. Odborná príprava nie je žiadnou bežnou záležitosťou, preto musíme prísť na to, ako vycvičíme svojich synov k tvrdej práci v nejakej praktickej podobe.
Nemôžeme ich naučiť biblickú pravdu, mávnuť čarovným prútikom a očakávať, že v 22 rokoch sa vydajú do sveta plne pripravení poskytnúť manželke a svojim deťom naplnenie 1. Timoteovi 5:8 a 5:14, a to nespomínam mnohé ďalšie texty. Musíme ich formovať a vycvičiť v najmúdrejšej škole, ktorú im vieme poskytnúť, aby tento cieľ dosiahli. Naše spôsoby možno nemajú univerzálne využitie, ale zároveň by sme sa ich nemali báť zdieľať a oceniť v kontexte lokálneho zboru.
Toto sú druhy rozhodnutí, ktorým čelíme pri formovaní zbožných mužov a žien. Nezaoberáme sa jedným či dvomi záležitosťami, čelíme im vrchovate. Pravda je takáto: Začíname so zdravou doktrínou a od nej sa odrazíme vpred. Modlíme sa a prosíme o múdrosť, ktorá je potrebná pre sformovanie zdravého spôsobu života. Teda definujeme kľúčové biblické učenia a potom sa presunieme k otázkam prezieravosti, pričom sa po celý čas snažíme držať Písma tak silno, ako to len vieme.
Nie je vôbec zlé, keď sa snažíme čeliť šedým zónam. Boh to od nás vyžaduje. Chce, aby sme uplatňovali zdravé učenie do celého nášho života. Túži, aby sme robili rozhodnutia ohľadom toho, či sa naši synovia budú venovať nejakému druhu športu, koľko budú mať voľného času a koľko ťažkej práce. Rovnako je to s dievčatami. Napokon, snažíme sa neísť s kultúrou doby. Ako som už spomenul, nie sme len vychovávateľmi a sprievodcami svojich detí na ceste do dospelosti. Nesnažíme sa ich len predstaviť ako zodpovedných občanov. Ako kresťania z nich túžime mať učeníkov Pána Ježiša. Pod Božím konaním ich formujeme na zbožných mužov a zbožné ženy.
O všetkom tomto by sme mohli povedať oveľa viac. Napriek tomu dúfam, že toto krátke pojednanie povzbudí otcov a matky, ktorí sa snažia doma vychovávať učeníkov Pánovi. Každý výcvik je teleologickým. Celý život je takým. Každý z nás žije pre určitý cieľ. Otázka znie: Bude naše učeníctvo verné Písmu? Budeme budovať na pevnom základe Božieho slova a múdrosti, ktorá z Neho pramení? Alebo budeme rebelovať proti Božiemu poriadku, Božej pravde a Božej múdrosti?
Voľba je jasná a v stávke je príliš veľa: večnosť.
Owen Strachan
Preložené z: https://www.reformandamin.org/articles1/teleological-complementarity