Predchádzajúca 4. časť série 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“.
Existuje len jeden prostriedok na odstránenie vrodenej skazenosti dieťaťa: znovuzrodenie. Tak ako povedal Ježiš Nikodémovi: „Čo sa narodilo z tela je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je duch. Nediv sa, že som ti povedal: Treba sa vám znovu narodiť.“ (Ján 3:6-7)
Na inom mieste v Písme opisuje Pavel neznovuzrodených ako: „mŕtvych pre vlastné prestúpenia a hriechy… Medzi nimi sme aj my všetci žili kedysi podľa žiadostí svojho tela, vykonávali sme vôľu tela a myšlienok a boli sme od prírody deťmi hnevu ako aj ostatní.“ (Efezským 2:1.3). Verte tomu alebo nie, toto je ten správny opis vášho dieťaťa, ak ešte nie je znovuzrodené.
Evanjelizácia v domácnosti
Vašou najväčšou prioritou ako rodičov je to, aby ste boli evanjelizátormi vo vašej vlastnej domácnosti. Potrebujete učiť svoje deti Božiemu zákonu, vyučovať ich evanjeliu Božej milosti, poukazovať na ich potrebu Záchrancu a poukazovať im na Krista, ako jedinú cestu, ako môžu byť zachránení. Ak vyrastú bez uvedomenia si svojej potreby spasenia, tak ste vy ako rodičia zlyhali vo svojej primárnej úlohe duchovného vodcu.
Nezabúdajte však: Znovuzrodenie nie je niečo, čo pre svoje deti viete zabezpečiť vy. Rodičia, ktorí nútia alebo nejakým spôsobom manipulujú s deťmi, ich môžu dotlačiť ku falošnému vyznávaniu, ale skutočná zachraňujúca viera je niečo, čo môžu dostať jedine Božou milosťou. Znovuzrodenie je prácou Ducha Svätého: „Vietor, veje kam chce: počuješ jeho hlas, ale nevieš, odkiaľ prichádza a kam ide: Tak je s každým, kto sa narodil z Ducha.“ (Ján 3:8). Jedine Boh môže svojou zvrchovanosťou zmeniť a znovuzrodiť srdce vášho dieťaťa a priviesť ho k sebe. Spasenie je záležitosťou, ktorá musí byť urovnaná medzi dieťaťom a Bohom, nie medzi rodičom dieťaťa a Bohom.
Ale ako rodičia ste zodpovední za vyvyšovanie Krista vo vašej domácnosti a poukazovanie deťom na Neho ako na Záchrancu. „Ale ako budú vzývať Toho, v koho neuverili? A ako uveria v Toho, koho nepočuli? A ako počujú bez kazateľa?“ (Rimanom 10:14). Ako veriaci rodičia ste tými prvými a zároveň tými najdôležitejšími kazateľmi, ktorých Boh vašim deťom dal. Budú pozorne sledovať vaše životy, či v každom momente skutočne žijete to, čo ich učíte a čo rozprávate. Budú uvažovať o týchto veciach, o ktorých ich učíte od ich útleho veku. Máte lepšiu šancu ako hocikto iný formovať ich pohľad na to, kto je Kristus. Každý moment ich života je príležitosťou na vyučovanie (5. kniha Mojžišova 6:6-7) a mali by ste využiť každú jednu príležitosť čo najlepšie, ako len viete, pre dobro svojich detí.
Zvestovanie evanjelia vašim deťom
Najčastejšou otázkou, ktorú mi kladú rodičia, je: Ako mám zvestovať evanjelium svojim deťom? Úskalia, či už reálne alebo len vymyslené, znepokojujú prakticky každého rodiča, ktorý uvažuje nad touto otázkou. Na jednej strane nechcem naše deti zasypať teologickými detailmi, ktoré sú mimo rozsah ich chápania. Aký je najlepší spôsob? Kedy je ten správny čas začať? Koľko rokov je „dostatočný vek“ na to, aby mohli mať naše deti skutočnú zachraňujúcu vieru? Ako môžeme vedieť, že to robíme dobre? Zdá sa, že je príliš jednoduché dať deťom neprimerané alebo upravené posolstvo.
Avšak netreba byť paralyzovaný takýmito obavami. Evanjelium je jednoduché a malo by byť prezentované jednoducho. Rodičia majú jedinečné možnosti svojim deťom vysvetľovať, objasňovať, zdôrazňovať a opätovne klásť dôraz na pravdy evanjelia. Kľúčom je byť verným a konzistentným tak vo vyučovaní ako aj v praktickom žití evanjelia. Jednou z najhorších vecí, ktorú môžu rodičia urobiť, je, že sa nechajú zastrašiť myšlienkou, že existujú lepší ľudia, ktorí dokážu lepším spôsobom zvestovať evanjelium ich deťom. Takýmto postojom sa vzdávajú svojej najdôležitejšej úlohy, pri ktorej majú najlepšie možnosti osloviť svoje deti a tak prichádzajú o najlepšie požehnanie rodičovstva.
Nájdite si čas a buďte dôkladní
Tu je jedna základná rada: Myslite na vedenie svojho dieťaťa ku Kristovi ako dlhodobú a najdôležitejšiu úlohu, ktorú vám ako rodičom dal Boh.
Buďte dôkladní. Rodičia nemajú žiadny dôvod na to, aby zmiernili alebo zjemňovali evanjelium pre svoje deti. Rodičia, viac ako hocikto iný, majú dostatok času na to, aby mohli dôkladne, jasne a zrozumiteľne vysvetľovať a ilustrovať evanjelium, počúvať spätnú väzbu od detí, opravovať nedorozumenia a skúmať s deťmi aj náročné časti evanjelia. Je to ten najlepší možný scenár pre evanjelizáciu. Múdry rodič bude verný, trpezlivý, vytrvalý a dôkladný. V skutočnosti sú nasledovné slová presne tým, čo Písmo požaduje od každého rodiča:
„Slová, ktoré ti dnes prikazujem, budú v tvojom srdci. Budeš ich vštepovať svojim synom a budeš hovoriť o nich, či budeš sedieť vo svojom dome, či budeš kráčať cestou, či budeš líhať alebo vstávať.“ (5. kniha Mojžišova 6:6-7)
Nerozmýšľajte o evanjeliu ako o niečom, čo sa hodí len na špeciálne evanjelizačné udalosti. Nespoliehajte sa na to, že nedeľné besiedky, detské biblické kluby alebo tábory dajú vašim deťom všetko poznanie o evanjeliu, ktoré potrebujú. Buďte pozorní a snažte sa využiť každú možnú príležitosť na poukázanie právd evanjelia svojim deťom.
Dajte si pozor na falošné uistenie svojich detí o spasení
Nespoliehajte sa vždy len na dostupné alebo formálne evanjelizačné prostriedky. Na mnohých masových evanjelizačných akciách sa vynechávajú kľúčové časti posolstva. Vynechávajú vysvetlenie princípov hriešnosti a Božej svätosti. Nehovoria nič o pokání, alebo o ňom hovoria len veľmi málo: nevysvetlia im, čo pokánie skutočne je a prečo je tak veľmi dôležité. Napriek tomu však žiadajú nejakú aktívnu odozvu od detí, napríklad nejakú skupinovú modlitbu alebo čokoľvek, čo sa dá považovať za pozitívnu reakciu alebo merateľný výsledok. Potom si dieťa myslí, že na základe odrieknutia takejto skupinovej modlitby alebo inej vonkajšej reakcie je znovuzrodené a rodičia sú následne povzbudzovaní k tomu, aby verbálne uisťovali svoje deti o ich spasení. V dôsledku toho sú zbory plné mladistvých a aj dospelých, ktorých srdcia nehoria skutočnou láskou ku Kristovi, ale sa len utvrdzujú v tom, že sú skutočnými kresťanmi na základe toho, že urobili nejaký odporúčaný akt, keď boli deťmi.
Vyhnite sa tomu. Nemyslite si, že prvá pozitívna reakcia vášho dieťaťa na evanjelium je hneď prejavom pravej zachraňujúcej viery. Ak si myslíte, že „modlitba prijatia,“ ktorú sa modlilo vaše dieťa pred troma rokmi, je zárukou toho, že vaše dieťa je spasené, tak vaše predstavy o tom, čo to znamená dôverovať Kristovi, nie sú veľmi biblické.
Je pravdou, že zachraňujúca viera je ako detská dôvera a takúto vieru by mali mať všetci hriešnici k tomu, aby mohli byť zachránení (Matúš 18:3-4). Dôraz v tomto verši však nie je kladený na nevedomosť detí, ale na ich úplnú bezmocnosť a nedostatok skutkov, ktorými by si mohli zaslúžiť spasenie (Filipským 3:7-9). Rovnako ako deti, ktoré sú bezmocné a úplne závislé od rodičov, tak aj každý hriešnik je úplne bezmocný a závislý len na Božej milosti.
Na druhej strane si však skutočná viera vyžaduje porozumenie niektorých dôležitých konceptov, ktoré môžu byť pre malé deti nezrozumiteľné (Rimanom 10:14; porovnaj 1. Korintským 14:20). Jediným cieľom skutočnej viery je Ježiš Kristus tak, ako nám je prezentovaný v evanjeliu. Môžu deti žiť pravú zachraňujúcu vieru, keď nie sú ešte dostatočne staré na to, aby chápali niektoré pravdy evanjelia? Zachraňujúca viera nie je slepá viera. Súčasťou pravej zachraňujúcej viery je chápanie základných evanjelizačných pojmov ako dobro a zlo, pokánie a viera, Božia svätosť a Boží hnev voči hriechu, Kristus ako vtelený Boh, myšlienka zmierujúcej obete za hriech, význam vzkriesenia a moc Kristova. Vek, kedy je dieťa dostatočne zrelé na to, aby správne chápalo tieto pojmy, je u každého dieťaťa odlišný (preto neexistuje žiadny presný spôsob, ako určiť vek, kedy je dieťa schopné plne pochopiť význam pravej zachraňujúcej viery). Ale až kým dieťa nepreukáže určitý stupeň skutočného porozumenia evanjelia a v jeho živote sa neprejaví určité duchovné ovocie, rodičia by nemali unáhlene považovať prvé prejavy viery dieťaťa ako uzavretú záležitosť.
Napriek tomu neberte na ľahkú váhu prejavy detskej viery. Rodičia by mali podporiť každý náznak viery v živote dieťaťa. Nesmiete ich ponižovať ani zosmiešňovať pri veciach, ktorým nerozumejú. Využite tento nedostatok k tomu, aby ste ich naučili niečo viac. Podnecujte ich túžbu učiť sa o Kristovi a povzbudzujte ich do každého vyznania viery. Dokonca aj keď prídete k záveru, že je ešte skoro na to, aby ich záujem o Krista bol prejavom skutočnej zrelej viery, nepovažujte tieto prejavy ako falošné. Možno práve tieto prejavy sú tým semienkom, z ktorého neskôr môže vzísť zrelá zachraňujúca viera. A nenechajte sa odradiť nechápavosťou a neporozumením vášho dieťaťa. Dokonca ani najzrelší veriaci nedokáže plne porozumieť všetkým pravdám evanjelia. Pokračujte v ich vyučovaní v duchu 5. knihy Mojžišovej 6:6-7.
Napriek všetkému, čo môže urobiť rodič pre svoje dieťa, nie je nič zárukou toho, že dieťa bude spasené. Pravá viera je Božím dielom v srdci dieťaťa (Ján 6:44-45). My im ľahko môžeme dať falošnú istotu spasenia, ale pravá istota je dielom Ducha Svätého (Rimanom 8:15-16). Dávajte si pozor na to, aby ste svoje dieťa nemanipulovali. Nesnažte sa o nejaké umelé a povrchné reakcie svojich detí pomocou manipulácie. Ako rodičia buďte verní, trpezliví a dôkladní. A proste v modlitbách za spasenie svojho dieťaťa s vedomím, že spasenie vašich detí je jedine Božím dielom a nie vašim.
Preložené z: https://www.gty.org/library/blog/B150511
Nasledovná 6. časť zo série 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“.
Celá PDF brožúra 7 článkov o rodičovstve s názvom „Naplnená rodina“ k dispozícii NA STIAHNUTIE TU.
Výborná kniha o výchove detí od Johna MacArthura: Boží plán pre výchovu našich detí. https://www.dobrasprava.sk/knihy/index.php?route=product/product&product_id=88